• ister dut
    ister elma
    ister nar
    ister ayva
    ister muz
    ister hurma
    ben meyveyim....

şeklinde söylendiğini duyduğumda koptuğum şarkının asıl olanı...
  • athenanın coca-cola reklamı için yaptığı muhteşem my way coverıdır. sözleri de pek bir şahanedir çıkarabildiğim kadarıyla,

hayat, bu kadar mı?
    bence değil bir kaç sözüm var
    biraz senin gibi
    yıkılmayan duvarları var
    bazen esintili, bazen uzak
    yakınlarım var
    ben, ben böyleyim
    kendi yolumda

bırak tutma beni
    kaybetsem de üzülmem asla
    ne boş kaygıların
    korkma bana hiç bir şey olmaz
    yanlış doğru gibi
    eksik kalan bir kaç satırsa
    ve ben, ben böyleyim
    kendi yolumda

hayat benim
    her anımı yaşadıkça sevesim var
    aldırmam hiç yağmurlara
    benim güzel hatalarım var
    bir an bile vazgeçmedim kendi yolumdan

değer, saklanma hiç
    geçer zaman böyle de geçer
    ya sev, ister vazgeç beklentiler sadece üzer
    ayrı dünyalarda farklı farklı kafalarda
    ve ben, ben böyleyim
    kendi yolumda

hayat benim
    her anımı yaşadıkça sevesim var
    aldırmam hiç yağmurlara
    benim güzel hatalarım var
    bir an bile vazgeçmedim kendi yolumdan
  • insanın varlığının hudutları konusunda bilinçlenmesini ve bu farkındalığını belki boyun eğme, belki kendisiyle barışma şeklinde kabullenişini ifade edebildiği gibi, değişime karşı gösterilen direnci, pasif bir saldırganlığı, gizli bir tehdidi de deklare edebilir bu iki kelime. ayten alpman'ın memleketim ve tek başına (bkz: da troppo tempo) ile beraber, ya da belki onlardan sonra, en bilinen-sevilen şarkısı olan ben böyleyim'de ise daha çok bu ikinci anlamdır sözkonusu olan.
    1970'lerin ortalarında ayten alpman'ın buğulu sesinden duyulmaya başlanan bu şarkı aslen meksika'dan çıkmış en müthiş bestecilerden birinin, armando manzanero'nun adoro isimli eseri üzerine ümit aksu'nun yazdığı sözlerden oluşmaktadır, ki ümit aksu ayten alpman'ın ilham gencer'den sonra ikinci kocasıdır. "adoro", ispanyolca'da (ve italyanca'da da) "tapıyorum" anlamına gelmektedir ve ümit aksu'nun yazdığı sözler melodinin ruhuna fikrimce ispanyolca orjinaline kıyasla onlarca, yüzlerce defa daha fazla yakışmıştır. kısaca değinecek olursam ispanyolca sözler şu manaya sahiptir: "birbirimizi gördüğümüz sokağa, birbirimizi tanıdığımız geceye tapıyorum; bana söylediğin şeylere, mutlu anlarımıza, gülümseyişine tapıyorum; bazen benimle kavga edişine, ellerinin ipeğine, birbirimize verdiğimiz öpücüklere tapıyorum, hepsine tapıyorum hayatım/ seni yanımda, yakınımda, çok yakınımda tutmak, senden ayrılmamak için ölüyorum; sen benim varlığım, duygularım, ayım, güneşim, aşk gecemsin/ gözlerinin parlaklığına, kırmızı dudaklarındaki tatlılığa tapıyorum, nefes alışına, ve hatta yürüyüşüne bile tapıyorum, hepsine tapıyorum hayatım..."
    bu klişe sözler adoro kelimesinin tüm anlamı çekip alacak kadar sık tekrarlanışıyla iyice monoton hale gelmekte; yumuşak ama kararlı bir isyanı dile döken aşağıdaki vakur sözlerin yanında bir hayli basit, ve hatta bayağı kaçmaktadır. candan erçetin'in de son albümünde ayten alpman kadar olamasa da başarıyla seslendirdiği bu enfes şarkıyı bir süre önce yonca lodi de söylemiş, ve bana kalırsa hem şarkıya hem kendine çok yazık etmiştir.
    en azından bir on-on beş kere ayten alpman'dan dinlemeniz dileğiyle:

üzgünüm, acı sözlerim için
    üzgünüm, seni kırdığım için
    haklısın bana darılsan bile,
    beni terketsen bile,
    ne yapayım, ben böyleyim...

üzgünüm, bütün olanlar için
    üzgünüm, mutlu yıllarım için
    aşkımız gölgesiz olmalıydı,
    şüphesiz olmalıydı,
    affedemem,
    ben böyleyim...

ister vur, ister okşa
    ister tut, ister yolla
    ister sev, ister zorla
    ben böyleyim...
  • athena'nın " çok iyi de olmuş, çok da güzel iyi olmuş taam mı? " yorumunu yapmama sebebiyet veren frank sinatra cover'ı.
  • 15 haziran çarşamba günü yıl sonu gecesinde 8. sınıf öğrencilerime karaoke olarak söylettireceğim ve öğrencilerimin bağıa çağıra , ellerini kollarını sallaya sallaya, içlerinden geldiği gibi söyleyecekleri şarkıdır. müdür yardımcımız provadan sonra yüzünde garip bi ifadeyle, " benim tarzım değil ama hoş olmuş" gibi şeyler gevelerken biz de güldük çocuklarla. bu da benim 5.5 yıllık memuriyet hayatımın başkaldırışı olsun. ( diğer şarkımız da fly me to the moon - onun da sözlerinin anlamını sordu sevgili idarecim)
  • 'hiç bitmesin' şarkılarından. bu adamlar yaşlandıkça daha iyi müzik yapıyolar.
  • hayatların soundtrackı olmaya aday.
  • orijinalinden iyi olan cover'lar listesine kafadan ilk 5 girer. dinleme sınırı yok. tıkanana kadar dinleyin, dinletin.
  • (bkz: ilk dinleyişte aşık olunan şarkılar)
    (bkz: loop'a alınacak şarkılar)

böyle bir şarkıdır. dinlediğim en iyi cover'lardan biridir. hayatıma arka fon müziği olmasını istediğimdir. *

athena'nın emeklerine sağlık.
  • zamanında rtukten nasıl geçmiş, nasıl trt'de höyküre höyküre söylenmiş bilinmeyen, muallakta olan şarkı. tamamiyle tek gecelik sevişme ve aşamalarını anlatır. fakat olay sırası karıştırılarak üstü öltürmüş.

karıştırılmış şekli;
    vur,
    okşa,
    tut,
    yolla,
    sev,
    zorla.

doğal akış sırası;
    sev,
    okşa,
    tut!
    zorla!