şükela:  tümü | bugün
  • merhaba, ben coşkun aral.

türkiye’ye ve dünyaya dair sorularınızı bekliyorum. bana yediğim en iğrenç şeyi, ayak basmadığım ülkeleri sorun, ben de cevaplayayım.

sevgiler.

kanıt

edit: ekşi sözlük bana sorulan sorularla ne kadar büyük ve geniş katmanlara ulaştıgını bana gösterdi. bu kadar çok soru gelecegini tahmin etmezdim özellikle bu dünyaya uzak biri olacak. o yüzden ekşi sözlük'e büyük teşekkürler. ama beni burada bulan izleyicilere, sorgulayıcılara ayrıca teşekkür ediyorum.

sorularınıza verilmiş yanıtları görmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz: (bkz: ben coşkun aral sorularınızı bekliyorum/@coskun aral)

not: soru cevap etkinliğini mobil ve web tarayıcınızdan takip edebilirsiniz.
  • hocam merhaba. uzun yıllar milliyet gazetesi adına savaş ay ile birlikte lübnan’da savaş muhabirliği yaptığınızı biliyorum. lübnan benim ilgimi çeken bir bölge. acaba iç savaşta orada bulunan türklerle yapmış olduğunuz röportajların fotoğraf ve hikayelerini yayınlar mısınız?
    • güzel bir haber vereyim. şu anda bir youtube kanalım var. geçen gün arşivde buldum. rahmetli savaş ay'la birlikte ilk kez gittiğimizde birlikte yaptığımız olağanüstü röportajlar var. arşivden çıkardım. aktarımları yaptım. 1985'te 100 yaşını geçmiş bir gazimizin öyküsünden, iş bulmak için oraya gelen türklere kadar güzel hikayeler orada olacak.

youtube kanalım: https://www.youtube.com/…l/ucbtmehc82kdbcxlzkzjvalq
  • merhabalar, belgesellerde kurguları seviyor musunuz yoksa, zamandan tasarruf diye olur diyenlerden misiniz?
    • belgesel dediğiniz şey zaten kurgulanmış birtakım görüntüler. tabii ki özenle yapılmış kurgu vs. renklendiriyor işi ama bütün bunların bir maliyet olduğunu unutmamak lazım. sponsorumuz varsa neden olmasın.
  • merhaba, coskun bey. daha once hic bozlak okudunuz mu?
  • coşkun bey gördüğünüz en ilginç yer neresiydi? bütçesi çok az olan ve sadece tek seyahat hakkı olan birine nereyi "muhakkak" görmesini önerirsiniz?
    saygılar...
    • açıkçası bütçesi az olan kişi istanbul dışına çıkamaz. ama ucuza gidilen yerler var; balkan ülkeleri, iran, yakın coğrafyalar. uçak ucuz değil ama karayolu ile gidebilirsiniz. umarım yakında suriye ve ırak da huzura kavuşur ve ucuza gezebilirsiniz.
  • hoşgeldiniz.
    yiyebileceğin en iğrenç şeyi ayak basmadığın hangi ülkede yiyebilirsiniz?
    teşekkürler.
    • valla ben iğrenç şeyleri yedim. fare yedim, kızıl kmerler döneminde. ardından kanlı dizanteri oldum. allah kimseyi muhtaç etmesin ama savaşlarda insan kendi hemcinsini bile yiyebiliyor. o yüzden savaşın hiçbir şeklini yaşamayalım ve yaşatmayalım.
  • youtube kanalınızdaki bölümleri daha uzun yapın daha detaylı anlatın. çok güzel oluyor radyo gibi dinliyorum ben onları işteyken.
    • evet inşallah youtube kanalımız 100 bin, 150 bin olduğunda çok daha uzun yapacağız. malum şu anda bizi tanımayan, yaptığım çalışmaları bilmeyen genç kesimi hedefliyorum. malum bilgiyle, belgeselle arası iyi olan bir toplum değiliz. çok çabuk unuturlar beni. o yüzden izlemeye devam edin diyorum.
  • savaş muhabirliği yaparken başınızdan geçen en ilginç olay nedir ?
    • farklı savaşlarda farklı cephelerde bulundum.

lübnan iş savaşında dünyanın en büyü kruvazörünün bulunduğu yerde bulundum. onun sarsıntısını düşünün, açtığı delikleri.

afrika'da insanların birbirininin kafasını kesmek için dolaştığı ortamda, bırakın kafa kesmeyi neredeyse insanların birbirini yeme yarışına tanık oldum. bütün bunları tekrar yaşamak istemiyorum. yakın zamanda youtube kanalımda izleyeceksiniz; insanların birbirini neredeyse yemek zorunda kaldığı anları vs.
  • ne kadar süre geçirdiniz bilmiyorum fakat bahreyn hakkında tecrübeniz var mı? orada yaşamayı ve orada iş yapmayı (çalışan değil, kendi şirketimizle) tavsiye eder misiniz? görüşlerinizi merak ediyorum, sevgiler ve başarılar!
    • bahreyn'de çok kalmadım. gulf air döneminde bir gecelik, 2 günlük konaklamaları vardı gulf air'in. bildiğim kadarıyla nüfusun büyük bölümü iran kökenli olan bir ülke. körfezin zenginliğinden nasiplenmiş bir ülke. çalışmaya gidenlerin evet çok iyi kazandığını söyleyebiliriz ama çok rahat ettiklerini söyleyemem.
  • gidip de geri dönmek istemediğiniz herhangi bir yer oldu mu, olduysa neresi ve neden böyle hissettiniz?
    • çok açık söylüyorum; gidip de geri dönmeyi düşündüğüm tek ülke, ülkem.

birçok ülkede kaldım, ayak basmadığım coğrafya kalmadı ama benim için türkiye yeter. çünkü hala keşfedilmeyi bekleyen onlarca olay, bölge, zenginlik var; bütün bunları bir şekilde belgelemek istiyorum. en çok rahat ettiğim yer de burası.
158 entry daha