• diyeni veya alenen demese de hali tavrı ile diyeni kürekle dövmek istediğim kalıp. haketmek için çalışmak gerekir bu gerzoların düşüncesi "ben daha iyisini hakediyorum ve bunun için çalışmama gerek yok çünkü güzelim, yakışıklıyım, sülalem ebesinin bilmem neresinden geliyor (ki o da bi bok değil afedersin), çünkü tek ayak üstünde dururken zıplayarak milli marş okuyabilyorum, hede hödö" .

konu basit. dünyaya hakim düzen hoşuna gitse de gitmese de kapitalizm. daha iyisi orada, gidip almak da senin elinde. edinebilmek için çalışıp çabalayıp uğraşman gerek. hangi yolla edindiğinin de önemi yok. herkes elinden geldiği kadarıyla sermayesini ortaya koyuyor. güzelim diyorsan güzelliğini pazarlayacaksın ama o şekilde ama bu şekilde. götünü yayıp oturana ekmek yok.

ha anlıyorum senin istediğin düzen ortaçağ krallıklarındaki gibi, sen prens veya prenses olacaksın ve herkes istediğini önüne dökecek ama sana kötü bir haberim var: ortaçağda olsak sen kral değil köylü olurdun bebişim.
  • dünya vatandaşlarını bir tarafa koyarak sadece türkiye'deki insanlar üzerinden yorumum: bu kalıbı kullanmayanı sanki dövüyorlarmış gibi herkesin dilinde olan söz öbeği.
    bunun gibi bir çok klişe var. örnekler gırla.

hayatımda karıncayı bile incitmedim
    yalandan nefret ederim
    haksızlığa tahammülüm yok
    ben paraya değer vermiyorum
hesabın var mı? giriş yap