şükela:  tümü | bugün
  • bir erkegin en onemli sevgi sozcugu
  • "seni seviyorum." cumlesine en cok verilen cevap.
  • sürekli ben de ve olaya göre nadiren benim de diyen insanlar çok var etrafta.

+ şunu şöyle yapacağım.
    - ben de.

+ bugün canım çok sıkkın.
    - benim de.

bir insan karşınızda bu tarz bir şey söylüyorsa sizin de öyle olup olmadığınızı öğrenmek amacıyla mı söylüyordur bu ve benzerlerini? sanmam öyle olduğunu.

en basitinden canınızın neden sıkkın olduğunu sormak yerine, "vallahi benim de canım acayip sıkkın" diyen insanları yanınıza yaklaştırmak üzere kurduğunuz sınır çemberinin çapı olabildiğince geniş olmalı.

devamlı bu şekilde bir yaklaşımla karşılaşıyorsanız, "demek ki devamlı böyle şeyler söylüyorum yahu ben" diyerekten kendinizi yoklamakta yarar var. fakat siz nadiren insanlara sıkıntınızı anlatan biriyseniz ve çevrenizde anlatmaya değer gördüğünüz kişiden bu tepkiyi alıyorsanız, işte o zaman sıkıntı var.

bunlar ben de insanı oluyor. bir kere fark edip takip ettiğinizde farklı konularda da ben de diyeceğini göreceksiniz. konuya göre "benim de canım yaa", "valla bence de"ler hava da uçuşabilir.

kendi sinir kat sayınızı yükseltmemeniz adına az muhatap olmakta yarar var bu tip insanlarla.

+ bazen siktir olup gitmek istiyorum.
    - ben de. (siktir git dese daha makbul, o derece.)
    + siktir git o zaman.*
  • kendinin de dahil olma durumunda soylenebilicek sozcuk(ler)
  • okur kisinin bundan iki gun oncesine kadar gunde iki defa uyeligin acilmis olması umuduyla tıkladıgı,tıklanmaktan uzerindeki harflerin bir kacı okunmaz hale gelmis tus...
  • seni seviyorum diyen birisine verilebilecek bir cevaptır. lakin bu ben de'den 'ben de kendimi seviyorum tıpkı senin beni sevdiğin gibi' şeklinde bir mana da çıkabilir gayet...
  • sayesinde günlük entry sayısının 1000'lere cıktıgı tus.
    hayirlisi
  • ek$i sozluke uye olmak isteyen ki$ilerin tiklamasi icab eden tu$. ust frame de ikamet eder. bir de evlere $enlik disclaimer icerir.
  • ben de seni seviyorum, ben de özledim, ben de öptüm ya da ben de sevgilim gibi sözcüklerle tamamlanmadıgı zaman karşı tarafın aklında soru işaretleri oluşturan kısa cümle.
    (bkz: ben)
  • sozlugu akilli ol ile kullanan, yuz saat bye'a basip tekrardan log-in olma zahmetine girmek istemeyenler icin ben de'ye basildigi zaman karsiniza gelen yeni mesaji buraya copy-paste etmeyi uygun buldum. zira kendim de cok usenmis oldugumdan, zar zor bastigim "bye" tusu ile diger yazarlari musallat etmemek icin, yaziyi buraya paste ediyorum;

"ba$vurularin kapali olmasi hakkinda:
    sevgili genc ve dinamik sozluk yazari adaylari,

belki henuz farketmediniz ama ek$i sozluk amator bir giri$im. bir yerden geliri, maa$li cali$anlari olan tum zamanimizi ayirdigimiz ticari bir organizasyon degil. yazarlari gibi denetleyicileri ve geli$tirenleri de ancak gunluk i$lerinden arta kalan zamanlarinda sozlugun denetim/yonetim i$leriyle ilgilenen gonullulerden ibaret.

bu sebepten bir kac yildir ali$ilageldigi uzere ce$itli donemlerde yazar ba$vurularini kapali tutmaktaydik. bunun en onemli sebebi yazar sayisinin arttikca bizim her bir yazara ayirabilecegimiz vaktin bolunmesi, hali hazirda bir yazara ayirabildigimiz 2 saniyeyi daha da azaltip tamamen sozlugu denetimi imkansiz bir tiyatroya donu$turmesidir.

normalde bizim bu konudaki yakla$imimiz isteyen herkesi bir muddetligine kabul edip aradan kendini bilmezleri elemek $eklinde olsa da son donemlerde kimi ne$riyat tarafindan ek$i sozluk'un "hakaret yuvasi! gunah cukuru! iblis $eyi!" olarak yansitilmasi sebebiyle zaten beklentiyi kar$ilayamayan denetim yukumuz artik gudulmeye a$ina bir kitleye de kendini kanitlamak zorunda kalmi$tir. bu sebepten 2003 mayis ba$inda acmayi planladigimiz ba$vurular da gunde 3000'den fazla yenisi eklenen 2 milyondan fazla giri$i hic sorun cikarmayacak $ekilde denetleyecek mukemmel bir mekanizma oturtana kadar kapali kalacaktir.

ba$vurularin kapali oldugu bu donemde pek cok sozluk yazari adayindan "beni de alin nooooooluuuurrrrrr!", "cv'm ektedir!", "ben $u muzik grubunun davulcusuyum!", "size cok para veririm!" gibi ba$vuru e-mail'leri aldik. bunlar ek$i sozluk'un di$aridan da sevildigini gosteriyor ve bizi mutlu ediyor. lakin biz yazar alirken kendilerinden sozluk'e yazabiliyor olmalarindan fazlasini beklemiyoruz. hepsini yanitlamaya yeti$emeyecegimiz kadar cok olan bu e-mail'lere umariz bu bir yanit olur.

ek$i sozluk'un yazarlari icin ne kadar onemli ve degerli oldugunu bildigimizden, yazar olmayanlar icin de sozluk yazari olmanin ne kadar cekici ve cazip olabilecegini de tahmin ediyoruz. bu cok istekli yazar adaylari icin de idareten cozumler uretiyoruz. bunlarin ilki "ek$i sozluk cizre'ye kitap yagdiralim kampanyasi" vesilesiyle oldu. kampanyaya 50'den fazla kitap bagi$layanlara te$ekkur mahiyetinde sozluk yazarligi hediye ettik. bu ve benzer uygulamalari belki gelecek zamanlarda da yapariz.

sozkonusu teknik problemlerimizi ne zaman duzeltecegimiz konusunda da pek cok soru aliyoruz. lakin bu ayirabildigimiz bo$ vaktin yani sira bu geli$tirme i$lemleri icin sahip oldugumuz motivasyonla da ilgili. bu yuzden net bir zaman vermek de mumkun degil. tek diyebilecegimiz bizim de sizi aramizda gormeyi en az sizin kadar cok istedigimiz. ba$vurulari actigimiz zaman bunu mutlaka duyuracagimizdan ve habersiz kalmayacaginizdan emin olabilirsiniz.

cordially,

ahmet sourtimes
    ceo & founder president"