şükela:  tümü | bugün
 • şeyh bedreddin üzerine yazılmış tüm eserler arasında son derece öenmli bir yere sahiptir gözümde. yalnızca anadolu'yu anadoluların önemli bir kısmından daha iyi bilen radi fiş'in konu hakkındaki engin bilgisi değil aynı zamanda müthiş bir edebiyat gücü de bu kitapta yerini almıştır. mazlum beyhan'ın enfes çevirisiyle trio tamamlanmış, geriye okurun bu güzel kitabın tadına varması kalmıştır.
 • radi fiş'in yalancısı olarak nasılsın sorusuna verilen bir cevaptır bir dönem.
 • kitabın başındaki radi fiş'in kısa hayat hikayesinde yazdığına göre radi fiş üniversitenin şarkiyat bölümünde çince'yi seçmek ister, kontenjan dolu olduğundan türkçe'ye geçer. yani bu güzel eser bir yerde varlığını bir tesadüfe borçludur.

  bir de, iyi kötü bir solcu nüfus barındıran bir sözlükte bu kitabın başlığı daha dolu olmalıydı. kitabı henüz bitirmiş değilim ama hem okunaklı hem de bilgi açısından dolu ve de bedreddin ve yoldaşlarının mücadelesinin ruhuna yakışan bir havası olan bir kitap.
 • gölpınarlı'nın simavna kadısı oğlu şeyh bedreddin kitabının -sanırım- başlarında, tdk tarafından yayınlanan bir atasözleri kitabında geçtiği söylenen atasözü. bizim de kendimizce bir gururumuz, haysiyetimiz var, minvalince kullanılırmış. amiyane tabirle, biz de kendi çapımızda bedreddiniz, denebilir.
 • bedreddin'i anlamak için en iyi kitaptır. bir kitap severin başucu romanlarından biri olması gerekir.
 • yarin yanağından başka herşey ortaktır idealini savunan bir hareketin ve hareketin liderinin çok güzel bir dil ile anlatıldığı bir eserdir okuyunuz ve okutunuz.
 • bedreddin destanı üzerine yazılmış sayılı belgesel-romandan biri. eğer bedreddin üzerine okumak istiyor ve nesnel gerçekliğe dayanan eserlerden sıkılıyorsanız başvurmanız gereken ilk kitap bu. bu kitabı evrensel dışında yayımlayan yayın yok herhalde. buna ek olarak mazlum beyhan gayet başarılı bir çeviri yapmış,dil oldukça akıcı sıkılmadan okunan bir kitap.
 • --- spoiler ---

  ulema kara cüppeleri içinde, hep öyle azametli, kurumlu, darağacının başında toplanmaya başladı.
  bedreddin'i almak için zindana yüz dolayında muhafız gönderdiler. bir de at getirmişlerdi kendisi için. ama binmedi ata bedreddin, muhafızların ortasında yürüyerek gitmek istediğini söyledi.
  bulutlarla kaplı puslu sabah göğü, sanki yukarıdan bastırıp duruyordu. ağaçların çıplak dallarından gözyaşları gibi damlalar yuvarlanıyordu.
  bakırcılar çarşısına geldiler. sehpanın önünde durdular.
  bedreddin kalabalığa baktı.(…)
  dört yöne ayrı ayrı selam verdi. halk da aynı selamla karşılık verdi kendisine.
  sehpaya çıktı.
  cellatlar onu aşağılamak için üstünde ne var ne yoksa çıkarıp, çırılçıplak ettiler kendisini.
  --- spoiler ---

  kendisine sosyalistim, komünistim diyen herkesin okuması gereken muhteşem bir kitap. beddreddin'in felsefesini ve ilkel komünizm , ve isyanı denemesini oldukça akıcı ve nesel bir şekilde aktarmaktadır usta radi fiş..
 • edebi anlamda harika bir kitaptır. bu arada şeyh bedrettın 50 küsür yaşında 17 yasındaki esıyle evlenmıstır.ufak bır detay