• akm'de seyrettigim en basarili baleydi.
  • erdal bakkalın karısı neden hep siyah makyaj yapıyor diye merak ediyordum, meğer o da tuzun yanına karabibermiş.
    edit: düşündüm de erdal bakkalın çocuğu yumurta; sessiz leyla/kimyon (onun ne dediği anlaşılmıyordu, kimyonun da ne işe yaradığı); çiçekçi kadın ve oğlu/eve gelen demet çiçek ve yanında kolonya; şekerpare vardı ismail abinin sevdiği/ o da akvaryumda bir gün yaşayan balık; 3. sezondaki lastikçi/ iskender babanın tekerlekli sandalyeyi götürdüğü tamirci; sürekli kapıda bekleyen ve mecnunu içeri almayan adam/bahçe yada dışarıdaki bekçi köpeği; yavuzun sevdiği kızlar eylül ve nisan/ iki bahar ayı, ağaçların en hareketli zamanları olabilir mi? bence olabilir.
  • başın döner, gözlerin kararır ve bilincini yitirirsin. sonrası sonsuz karanlık...
    işler bir kere kötüye gitmeye başladı mı durduramazsın, ardı arkası kesilmez.
    dibe battıkça batarsın,
    bir noktadan sonra herşeyin normale dönmesi için değilde işlerin bundan kötüye gitmemesi için dua edersin.
    bir çare, bir çıkış yolu ararsın kendine ama tüm bu aramalar boşunadır.
    ne sesini duyan biri vardır etrafında ne de çaresizliğini gören.
    tek başınasındır bu hayatta.
    aldığın hiçbir karar tatmin etmez, seçtiğin tüm yollar çıkmaz sokaklara götürür seni.
    hikayenin bittiğini düşünürsün sonra nefes aldığını farkedersin ve aldığın her nefes seni ayakta tutacak olan bir umuda dönüşür.

her kaybedişte yeniden başlarsın,
    daha da güçlenerek başlarsın ve daha da hızlanarak dibe batarsın,
    en dibe batarsın.
    başın döner, gözlerin kararır ve bilincini yitirirsin.

sonrası,
    sonrası sonsuz karanlık...

sırf şunun için izlemeye başlayacağım dizi.
  • fragmanında burak aksak her göründüğünde ilk yarım saniye akıllara işler güçler vedat'ı düşüren, sonra "ha burak o yav" dedirten dizi.
  • --- spoiler ---

-bişey söylüycem gerçekten delikanlı gibi gerçekten finalde ne oluyordu abi?
    +abi şimdi bizim mecnun var ya, ilkokuldayken bir kaza geçiriyor ve yatağa bağlı kalıyor ama böyle hani bırak yatağa bağlı konuşamıyor bile çocuk,sadece bakıyor yatağından. annesi onunla ilgileniyor sürekli böyle baba taksici ama kadın bi süre sonra o kadar beziyor ki böyle çekip gidiyor, iskender de mecbur işi gücü bırakıp mecnunla ilgileniyor evde. yani bizim o şimdiye kadar izlediğimiz herşey aslında mecnun 'un kafasından geçen şeyler. biz hep onları izledik.
    mesela kaan, onun ilkokul arkadaşı hep böyle onu önlükle gördük ya hani.. çocuk büyüyor falan ama hep önlüklü... çünkü mecnun onu öyle hatırlıyor.
    -ondan hiç büyümüyor.
    +babası buna yemek yediriyor mesela.. orda bir tuzluk var. o tuzluğu erdal 'a benzetiyor. erdal da kim biliyor musun babası diyor ki "erdal siparişleri getirdi yine" diyor, bakkal. onu erdal 'a benzetiyor ama erdal 'ı hiç görmemiş.
    ondan sonra kim var başka... mesela yavuz. yavuz aslında o gece böyle camdan içeri giren ağaç dalları var ya o gölgesi olur böyle, o gölge abi. çünkü o eve taşındıkları zaman iskender bir ağaç dikiyor ve ismini yavuz koyuyor. hani mecnun onu fidanken filan hatırlıyor ağaç halini bilmiyor. o öyle onun için yavuz diyor ona, siyah ya o da böyle.
    -abi yavuz hiç kapıdan gelmedi eve ya...
    +evet abi hep camdan geliyor, hep ama...
    ondan sonra doktor geliyor bak doktor geliyor iğne vuruyor, onun yaptığı aşı var ya işte o aşı ak sakallı dede, şırınga da onun asası. içerde yani mecnun 'un vücudunda mikroplarla savaşıyor. yani karabasan.
    -ismail?
    +abi ismail de balık böyle japon balığı.... böyle kocaman gözleri var, kavanozda duruyor böyle karşıda bi yerde... mecnun böyle sürekli buna bakıyor. ismail abi diyor içinden, o da ona sanki hooop diyormuş gibi geliyor. iskender bir gün buna eş getiriyor ismail abiye japon balığı, koyuyor suya falan. daha ilk gün ölüyor balık. o nedenle ona hep üzülüyor uzaktan uzağa ismail 'e, böyle çok hüzünlüymüş gibi geliyor.
    -vay anasını... pullu pullu. peki leyla- lar?
    +abi leyla da bunun ilkokulda aşık olduğu kız.ya aşkı dediğim ilkokulda bi kızdan hoşlanıyor.ama hiç gidip konuşmamış bile kızla, sadece ismini biliyor, leyla. ona aşık yani bi leyla var ortada ama kendisi yok. o gördüğümüz kızlar var ya, sürekli leyla değişiyor kızlar... o da dizilerde, filmlerde gördüğü kızlar. televizyonda bir kız görüyor ona leyla diyor ve aşık oluyor. çünkü yani tüm hayatı o oda kadar abi mecnun 'un.
    -abi ya.. yazık oğlum ona ya.. hiç bişey bilmiyor..
    *içelim mecnun 'a ya...
    -ben özledim ya mecnun 'u
    -ben de özledim lan!

--- spoiler ---
  • burak aksak facebook hesabından dizi hakkında şöyle bir bilgi paylaştı:

ben de özledim bu gece 23:30'da.
    dizi daha erken bi saatte yayınlansın ısrarları sonuç getirdi ve star tv diziyi 48 saat erken yayınlamaya karar verdi. bundan sonra çarşamba geceleri yayınlanılılılılılılı...
  • --- spoiler ---

o zaman melül mecnun'un pipisiymiş.
    --- spoiler ---
  • burak aksak'ın troll olarak rol aldığı dizidir, abi bir senarist kendi canlandırdığı karakteri nasıl böyle yazar, helal olsun burak reyis özgüveniyle yine kendisine hayran bıraktı. başka bir senarist olsa kendisini yüceltmek, çekici göstermek için elinden geleni yapardı. *
  • mecnun çınar'ın ali atay'ı canlandırdığı dizi.
  • şu ana kadar 11 numara olmuş dizi. (10 üzerinden)

--- spoiler ---

"hiç gitmese miydik lan?" diyip geziye selam çakmaları ile başladı. hiç pişman olmadıklarını gösterip kalkıp gitmeleri ile benden şuku aldılar.

yine banktaki muhabette adamın dibi fikirleri süperdi. hele hele ali atay'ın o boş boş seken top sonrası "he he"si beni benden aldı.

meme sansürü

imdb ve dış kaynakların müdahalesi. hbo etkisi

efekt göndermesi

--- spoiler ---

olmuş olmuş olmuş...

*

ekleme: ağzıma sıçtınız ağzıma...

az önce ağzımıza sıçıp reklama girdiler. leyla ile mecnun'u yayından kaldıranlara veda ettirmeyenlere inat öyle bir "son" hazırladılar ki sol yanım titredi. şimdi bakıyorum diziyi kötüleyenlere çoğunluğu şakirt troller. zamanın ötesine göndermişler. ben kendim gittim zamanının çok ötesine bir kere daha sevdim leyla ile mecnun'u geldim. şimdi bu diziye olmamış diyenin ağzı büzüşür bıyıkları içe döner inşallah! daha iki demirbaş da ortaya çıkmadı.

--- leyla ile mecnun ---

mecnun yatalakmış.
    annesi ona bakmaktan bıkıp evi terkedip gidiyor...
    mecnun ile sürekli babası ilgileniyor.
    kaan mecnunun ilkokul arkadaşı o yüzden hiç büyümüyor ve sürekli önlükle hatırlanıyor.
    yavuz ağaç gölgesi. o yüzden sadece camdan girdiğini gördük. eve hiç kapıdan girmedi. o yüzden siyahlar içinde.
    mecnun'un leyla'ları okulda hoşlandığı ilk aşkı. sürekli değişmesinin sebebi ise tv'de dizilerde gördüğü kadınları leyla olarak adlandırması.
    aksakallı dede doktormuş.
    asa aşı. aşı vuruldukça asa kafaya vuruldukça olayların gelişmesi de sanırım bu yüzden.
    karabasan ilaç vs mikropmuş.
    erdal bakkal tuzlukmuş.
    ismail abi masada duran japon balığı. o yüzden uzaktan sesleniyormuş gibi düşünüyor.
    ismail abi'nin üzgün ve yanlış oluşu yanına konan balığın yaşamamasından ilk günden ölmesinden kaynaklanıyor.
    o ceketler ise pullar. pullu pullu.
    az sakallı dede. o her şeyi yiyen. nereye bırakılırsa bırakılsın geri dönen dedemiz ise kedi.
    adı ise evet bildiniz haciii.

--- leyla ile mecnun ---

yatmadan önce son eklenti:

--- spoiler ---

final sahnesinin ampul ile yapılması çok inceydi. bir de "bize nazar değdi" ile necati şaşmaz'la dalga geçilmesi de bir o kadar yerindeydi.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap