şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sık sık kendime sordugum, muhtemelen her defasında evet diye yanıtladıgım soru. (bkz: deli oldugunu herkese soyleme merakı)
 • diyalog esnasinda kendinden emin olundugunu karsi tarafa aksettiren kalip. genelde karsi tarafi tatmin etmez.
  misal:
  - zorlamasan motoru o kadar, sanki on kaputtan duman cikiyo gibi motorcan...
  - fesupanalla ben delimiyim de kendi arabami yakacam
 • hüseyin rahmi gürpınar'ın en güzel kitaplarından birisi. kim deli, kim değil anlaşılamıyor pek.
  ayrıca (bkz: ben delimiyim)
 • cok eglenceli bir kitaptir. kitap boyunca bas kahramanin yaptigi kepazelikleri dusununce (annesinin arkadasinin kurkune masturbasyon yapmak, ic camasiri giymemesine sinir oldugu bir kadinla punduna getirip ayni vapur turnikesine denk dusmek ve kadincagizin daha ne oldugunu anlamasina firsat kalmadan o daracik mekanda kicina sigara agizligi sokmak, halki heykele alistiriyorum diye anadan dogma soyunup musalla tasinin uzerinde hareketsiz heykel gibi durmak bunlardan bazilari) yazildigi donemde nasil sansurlenmeden yayinlanabildigine insan hayret eder.
 • hüseyin rahmi gürpınar’ın, 1924 senesinde son telgraf gazetesinde tefrika etmeye başladığı, ardından da maarif matbaasınca yayımlanan romanı.

  romanın enteresanlığı, kahramanı olan deli şadan’ın bir hareketi yüzünden, hüseyin rahmi ve kitabın yayıncısı karaosmanoğlu fevzi lütfi'nin, istanbul ceza mahkemesinde yargılanmasından kaynaklanıyor. bu özelliğiyle sansür tarihimizde önemli bir yer işgal etmekte.

  elbette, hüseyin rahmi bu duruma çok sinirleniyor ve hakimlere, okurlara ve kamuya açık olarak yazdığı mektubunda,

  “hekt-i ırz, izale-i bikr, fi’l-i şeni ve emsali tabirlerin istimallerine edep ve kanunun müsaadesi vardır. fakat bunların tercemelerine asla…. tabirin arabisini, farisisini söyleyen müeddeb, sırf türkçesini kullanan edepsiz oluyor. ağreb-i hal…” diyerek kendisini savunuyor.

  29 eylül 1924 tarihinde yapılan duruşmada, hüseyin rahmi, kitaptaki edebe mugayir sözlerin bir deli tarafından söylendiği gerekçesiyle beraat ediyor.
 • bir hüseyin rahmi gürpınar şaheseri. yalnızca ismi bile ustalık izi taşır.
 • --- spoiler ---

  şimdi siz, eğer bir roman birisinin ağzından anlatılırsa, o kişinin romanın finalinde ölmesi mümkün değildir diye düşünürsünüz. mantık olarak bu böyle. ölmemesi lazım ki, size olan biteni anlatsın.

  yalnız bu kitaba dikkat edin. hiç de öyle olmadığını göreceksiniz.

  --- spoiler ---
 • evdeki saat'in şarkılarından biri.

  ben deli miyim?
  ağlanacak onca şey var neden güleyim?
  ben yezid miyim?
  yanıma gelmen için kafanı keseyim
  çok uzaklara gidebilmek için çocukça hevesliyim
  çünkü mum yanar gider
  dibindeki ışık almayan köşedeyim

  ben yeni miyim?
  hayattan hiçbir şey anlamamış gibiyim
  o kadar gelmişim, bari bir arkadaşa bakıp da öyle gideyim
  zor üzülmemek elinde değil insanın öyle söyleyeyim
  zor düşünmemek yarım kalan hikayelerden mustaribim

  ben bu değilim
  yüzüme bakmamanı anlayabilirim
  neden bu gerilim
  çünkü ağustosun üstünü sıkıca kitledim
  ve ben kendimi o uzaklardaki uçurumdan aşağıya ittirdim(?)
  dedim kurtar beni
  saatlerce havada asılı bekledim
 • --- spoiler ---

  hürsün öyle mi? canım ne yapmak istiyor? bana söyle... ilkin, arzunu yerine getirecek paran yok. ikinci olarak, kanun, din , ahlak kitaplarını aç. her davranışının onlarla kayıt altına alındığını görürsün. ondaki formüllere uydurmadıkça parmağını kımıldatamazsın. hele bunu yapayım de, rüsva olursun. hele inan bakımından, ahlakça, huyca belirli sınırları bir-iki adım öteye geç, ''hayvan-ı natık'' (konuşan canlı) denilen kurt sürüsü seni parçalamak için sivri dişlerini hemen gösterir. bu dünyadaki en büyük cinayet onlardan başka türlü düşünmektir. herkesin aksine düşünenler yalnız delilerdir. onun için mutlak hürriyetin gerçek temsilcilerini ve koruyucularını başka insanların arasında aramak yanlıştır.
  canım neler yapmak istiyor. bana deli diyecekler diye korkuyorum. akıllı olmak ne büyük ahmaklık, ne iç yakan bir sıkıntı , yarabbi!
  --- spoiler ---