1. ilk kez ferhat sağlam tarafından seslendirilen eserdir. geçtiğimiz günlerde kazım koyuncu anısına kalan müzik tarafından çıkarılan karadenize kalan albümünde cengiz özkan tarafından yeniden yorumlanmıştır çok da güzel olmuştur.
  2. şu gurbet ellerinde zaman geçer mi acab
    bizi perişan ettik aybana kalasıca
    ben denizde bi gemi, dalgalar vurur beni
    ben ağaçta bir yaprak, rüzgar savurur beni

yollar uzun gitmeyi burda zaman geçmeyi
    nasil da hatırladım kapidaki çeşmeyi

dert sardi dört yanumi hasret yakti bağrumi
    gurbet bana aratti dumanlı dağlarumi

söz-müzik: ilknur yakupoğlu

cengiz hocam döktürmüş yine.
    https://www.youtube.com/watch?v=o_1jmvj2rva
  3. bugün çok ilginç bir şekilde rastladığım ve bayıldığım harika şarkı. kardeşim hafta sonu için bir kaç günlüğüne eve gelmiş, çocuk okuyor. eh ben de arkadaşları ektim ve dışarı çıkmadım. birlikte evde oturuldu falan filan.

annem sıkı bir arka sokaklar izleyicisi. hazzetmememize rağmen kardeşimle biz de oturduk izledik zorunluluktan. aşinayım karakterlere aslında, mesut komiser var, şevket çoruh un canlandırdığı, hah bu geceki bölümde o vuruldu ve bu şarkı çalmaya başladı. dizinin ondan sonraki sahnelerini hatırlamıyorum. bu şarkıyı geç keşfettiğim için, keşfetme sebebim arka sokaklar dizisi olduğu için gayet değişik hissediyorum kendimi.
  4. arka sokaklar adlı dizinin bir insan hayatına katıp katabileceği en güzel şeydir muhtemelen. benim hayatıma en azından...
  5. her ne kadar sayın ekşi yazarları tarafından arka sokaklar beğenilmese de ergenlik yıllarım bu diziyle geçtiği için denk gelirse izlerim. ve iyiki izlemişim diye seviniyorum bu şarkıyı öğrendiğim için. çok güzel lan.
  6. cengiz özkan dışında birinden dinlenilmesi haram olan türküdür.
  7. cengiz özkan'ın cengiz özkan gibi yorumladığı müthiş türkü.

ben denizde bir gemi hakkında bilgi verin