• merhabalar, başlayalım.

  sorularınıza verilmiş yanıtları görmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz: (bkz: ben erkan baş sorularınızı yanıtlıyorum/@erkan bas)

  kanıt

  edit: herkese teşekkür ediyorum. zaman kısıtlığı nedeniyle cevaplayamadığım sorular için özür dilerim. ama artık ben de bir ekşi sözlük yazarıyım vaktim oldukça gelip yanıtlarım :)

  edit2:
  değerli dostlar, program formatı dahilinde mümkün oldukça fazla ve çeşitli soruyu cevaplamaya çalıştım. ancak dediğim gibi, bir zaman kısıtı da söz konusuydu... ben de her soruya uzun ve detaylı açıklama yapmaya çalıştığım için süremi çok verimli kullanamadım sanırım, buna ilişkin kararı program yayınlanınca veririz.

  samimiyetle üzüntüsünü ifade eden arkadaşlara verdiğim sözü tekrar edeyim, ilk fırsatta bu başlıktaki diğer soruları da yanıtlayacağım. dedim ya, nasıl olsa artık sözlük yazarıyız :)

  not: soru cevap etkinliğini ekşi sözlük android & ios uygulamalarından ve mobil/web tarayıcınızdan takip edebilirsiniz.
 • merhaba,

  ülkeyi bu hale getirenler yargılanacaklar mı yoksa, "belki bizler de yeriz, ortalığı bulandırmayalım" denerek yaptıkları yanlarına mı bırakılacak?

  yargılanacaklarsa "trt adalet" diye bir tv kanalı istiyoruz. duruşmalar canlı yayınlanmalı...
  • bu öneri beni çok heyecanlandırdı.
   tek sorun 24 saat yayın yapacağımız için bütün çalışanların haklarını sağlamamız gerekiyor.

   bu bir hesaplaşma meselesi, bir kin duygusunun ürünü değil adaletin sağlanması gerekiyor .

   suç işleyenlerin mutlaka cezasını çekmesi gerekiyor.

   toplumsal adaleti sağlamanın tek yolu. o yüzden asla bu yaptıklarının yanlarına kalmasına izin vermeyeceğiz.
 • partiniz 29 ekim cumhuriyet bayramını kutlarken niçin mustafa kemal atatürk'ü ön plana çıkarmıyor, herhangi bir görselini kullanmıyor ve kutlama metninde niçin mustafa kemal paşa'nın ismi bir paragrafta sadece ufak bir ayrıntı olarak geçiyor? yoksa kendisinin anti-emperyalist bir devrimci olduğu gerçeğini partiniz kabul etmekte zorlanıyor mu? bir de hangi şampuanı kullanıyorsunuz?
  • hangi şampuanı kullandığımı bilmiyorum. :)

   işin daha ciddi kısmı biz cumhuriyeti önemli bir tarihsel ilerleme olarak görüyoruz her yıl cumhuriyet bayramı'nı seve seve kutluyoruz.

   tek üzüntümüz akp döneminde cumhuriyet'in tüm değerlerinin ayaklar altına alınmış olması.

   onun dışında mustafa kemal atatürk bu devrimin önderi.

   maalesef kimi atatürkçüler veya kendilerini öyle ifade edenler hiçbir şey söylemiyorlar sadece siyasi varlıklarını sürdürmek istiyorlar. yani atatürk'ün arkasına saklanıyorlar.

   biz devrimciliğin sürekli ileri bakan bir siyasal faaliyet olarak görüyoruz. sadece bunu söyleyebilirim.
 • türk siyasetinin herhangi bir şekilde halka hizmet edebileceğine inanıyor musunuz? gidenin gelenin birbirinden farkı olduğunu düşünüyor musunuz? herkes kendi cebine çalışıyor desem buna katılır mısınız?
  • bu haliyle siyasetin kendisinden başka hiçbir şeye faydası yok :) siyaseti halkın dışında bir şey olarak kurgularsak gelen de aynı olur giden de. siyasetin böyle kurgulanmasında suç elbette siyasetçilerin. halkın var olduğu ve var ettiği bir siyaseti hep birlikte mümkün kılabilirsek, ki kılacağız :) kendi cebine çalışanları da bir bir ayıklamak da çok kolay olacak. bugün kendi cebine çalışmayanlar maalesef çok az ama bu değişmek zorunda ve değişecek.
 • meclisteki meshur konusmanız için öncelikle tebrik ederim, duygulara tercuman oldunuz, hoş geldiniz.
  (bkz: lanet olsun sizin kaderinize)

  doğu perinçek hakkında 1 kelime etseniz ne derdiniz?
 • merhaba erkan bey, sözlüğe hoşgeldiniz.

  siyasetin dürüst yüzlerinden biri olarak kaldığınız için öncelikle sizi tebrik ederim. size şunu sormak istiyorum;
  asgari ücretin enflasyon oranında her ay düzenli olarak artırılması gerektiğini belirmiştiniz. bu öneriyi yaparken çok ciddi olduğunuzu düşünmüyorum açıkcası. şayet dediğiniz gibi olur da asgari ücret her ay düzenli olarak artılırsa bunun sonuçları hakkında fikirlerinizi merak ediyorum.
  en basitinden asgari ücretin artması demek, sanayide çalışan bir çok işçinin yerinin sigortasız şekilde daha ucuza çalışan mültecilerle değiştirilmesi demek değil midir?

  bir de asgari ücretin artırılmasından ziyade enflasyonun artmaması için önerileriniz nelerdir?

  teşekkür ederim.
  • asgari ücretin enflasyona oranla düzenlenmesini enflasyonun her gün arttığı bir kriz ortamında insanların nefes alabilmesi için kısa vadeki bir çözüm olarak görüyoruz. bir nevi zorunluluk, aksi takdirde toplumun çok büyük kısmı temel ihtiyaçlarını karşılamayacak duruma düşüyor.
   ekonomi meselesinde tek bir hamleyi düşünmemek gerekli. biz kayıtdışılığın ve sigortasızlığın ortadan kalkmasını ve çalışma şartlarının düzenlenmesini bu ülkenin ekonomisinin ve toplumunun iyileşmesi için elzem görüyoruz. kayıtdışılık ve modern kölelikle de mücadele etmeliyiz, bunu yapanların da elinde sihirli değnek yok, denetimle ve kuralların harfi harfine uygulanmasıyla bunu başarıyorlar. türkiye’de çalışanların bu kadar güvencesiz olması, enflasyon, devlet ve patron tarafından ezilmesi de bir tercih. şirketlerin bu kuralları çiğnemesine göz yumuluyor, denetmeler de çoğunlukla sadece formalite. bizim bununla mücadele etmemiz lazım. yineliyorum, sadece ekonominin değil, toplumun da sağlığına kavuşması için...
   enflasyon, kayıt dışılık, güvencesizlik gibi çok temel ve önemli sorunlarımızla ilgili partimizin bilim kurulu harıl harıl çalışıyor. çok saygın ekonomistler, sosyal politikacılar ve göç uzmanları da bu sürecin içinde. seçim sürecine doğru programımızı ayrıntılı biçimde kamuoyuyla paylaşacağız.
   tekrar etmem gerekiyor, bu rezil düzene veya ezberlere mecbur değiliz.
 • türkiye işçi partisi genel başkanı olarak size sormak istiyorum, özel sektör’de çalışanların patron insafına bırakılmasına nasıl bakıyorsunuz ? devlet memurun hem tatil hem maaş konusunda düzenlemesini yapıyor ama özel sektör tamamen patron insafına bırakılmış durumda, eğer siz iktidara gelirseniz bu durumu nasıl düzelteceksiniz, ya da etliye sütlüye karışmadan patronların yanında olmaya devam mı edeceksiniz.
  • öncelikle aklımın başına geldiği genç yaşlarımdan bu yana 1 dakika olsun patronların yanında olmadım, olmayacağım orada bir anlaşalım :) özel sektör, günümüz türkiyesi’nde ve hatta tüm dünyada kanunsuz, kuralsız işlerin hukuki engellere takılmadan, bir yaptırımla karşılaşmadan uygulanabildiği bir alanı tarif ediyor. dolayısıyla türkiye işçi partisi iktidarında özel sektör denince aklımıza gelen o ücretsiz ek mesailerin, emekçilerin tatil hakkının gaspının, en genel geçer kanunları dahi tanımazlığın esamesi okunmayacak diyebiliriz :)
 • abdülhamit'i savunduğunuz hiç oldu mu?
  • savunmadım...
   çıkar göster!

   not: cevabı osmanlıca yazmıştım, ekşi sözlük harfleri tanımadı. harf devrimindeki inatlarını kutluyorum.
 • erkan bey nasılsınız?
 • cumhurbaşkanı olursanız yapacağınız ilk icraat ne olurdu?
  • mevcut haliyle cumhurbaşkanlığı sistemini ortadan kaldıracak bir plan açıklardım.
   bu planın içinde en üst sıralarda ise bu süreçte halka karşı işlenen suçların ortaya çıkarılması, sorumluların halka hesap vermesi, halka ait tüm değerlerin kamulaştırılarak tekrar halka verilmesi olurdu.
206 entry daha
hesabın var mı? giriş yap