şükela:  tümü | bugün
  • vay arkadaş, herkes mi rap uzmanı kesilir, herkes mi anlar şu işten. flovlar, beatlar bilgiler havada uçuşuyor. ulan olamadık şöyle.
  • ne ölür ne üzülürüm sanma beni aviici demiş, sen kimsin amk aviici ile bir tutuyorsun kendini yavsak.
  • kimse beğenmedi ama auto tune olmadan çok daha iyi bence. arkadaşı efektsiz atsa kişisel olarak daha çok dinlerdim. şarkıya puanım 6. piyasadaki işlere kıyasla
  • samimi, çalışkan, iyi niyetli ve alemci bir delikanlı. ben seviyorum, ülkemizin acımasız ve çoğunlukla mantıksız eleştiri çarklarına da iyi sokuyor. son teklisi arkadaş iyi olmuş. müzik yapmaktan sıkılmasın, gelişimini ve vizyonunu hep beraber görelim.
  • eski şarkıları bence daha iyi, eğlenceli. ha arada renk olsun, değişiklik olsun diye bunu yaptıysa tamam, ama tarzını kaydıracaksa bu tarafa yanlış yapar, kaale almamalı mosmor olmuş kişiyi ve fanlarını. fero senin alametifarikan heceleyerek söylemen, eğlenip dansettirmen, bu ülkede bu tarzda teksin. kavga eder gibi şarkı söyleyen itici tiptense binlerce var, hepsi aynı ve sıkıcı, bunu bir düşün. hem herkes sürekli politik, isyankar vs söylemlerde bulunmak sürekli sokaklardan bahsetmek zorunda değil. sen iyi eğitimli, maddi zorluk yaşamamış, elit semtlerde büyümüş kısacası baya bir beyaz türksün, zaten sakil durur olmaz. ha ezhel'de oluyor çünkü iki tarafı da yaşamış, biliyor, oldukça siyasi bir kimliği var, epey zorluk da çekmiş lise dönemlerinden itibaren, "kazıdık tırnaklarla" derken altı dolu, gerçek.

gerçi "görüyorum gündem tayfa rap'te ölü sevici" derken sen de böyle düşünüyorsun aslında, iyi koymuşsun lafı ama bunlar değişmez. ceza teşhislerini koymuştu birlikte parça yaptığınızda "geçmişte takılı kalıyo' kafası kalın" diyerek *
  • diğer şarkılarının fitness motivasyonu dolayısıyla da müptelasıyım ama bu parça onları yakalayamaz. dinledikçe daha da alışacağız.
  • yine kalitesiz ve çöp bir şarkı yayınlamış rapçi(!).

ben hayatımda böyle kasıntı, rap için bu denli itici sese sahip ve hemen her şarkısında bildiğin 'heceleyerek' rap yapan birini görmedim. tamam; rap artık politik ve sosyal bir kaygı gütmüyor olabilir günümüz dünyasında. senden sosyal mesaj içerikli, alt metinde ince mesajlar veren parça da beklemiyor olabiliriz ama biraz özen, biraz arzu et, tutkunu hissettir bize be adam. türkçe rap'e yaraşır bir parça yap, biz de "adam yapmış, bize de dinlemek düşer" diyelim. ceza ve sago'nun koyduğu çıtayı düşününce, seni dinleyen milyonlar olmasına mı, yoksa türkçe rap'in düştüğü çukurda senin de büyük payın olmasına mı üzüleyim, bilemedim. her şeyi geçtim, şu sesi dinleyerek nasıl keyif alabiliyor insan bu şarkıdan, şarkılardan hakikaten ilginç bir durum. neyse...

28 yaşına gelmiş, herhangi bir maddi sıkıntı yaşamamış, gayet rahat bir hayat sürmüş, her türkü imkanı elinde olan bir kişisin. hem kültürel, hem de mesleki olarak kendini geliştirmek için bir sınırın yok. inanılmaz bir yelpazeye sahipsin. neden biladerim, demet akalın, 1-2-3, babafingo vb. gibi çöp, vizyonsuz ve boktan parçalar yapıyorsun, anlaşılır gibi değil. şöyle düşününce ilk aklıma gelenler; eminem, snoop doog, 2pac gibi nice zor şartlar altında yetişmiş, sokağın, proletarya kesimin dibini görmüş dünyaca ünlü rapçiler var. kimisinin şansı yaver gitmiş, kimisi tırnaklarıyla kazımış. ama bir şekilde tarzları, lirikleri, flowları ve sözleriyle dünyaya mal olmuş müzisyenlerdi.

senin böyle bir kaygın yok, olmadı hiç. yetenek konusuna girmeyeceğim çünkü günümüzde auto-tune yapmayanı dövüyorlar neredeyse ancak tek minik beklentim türkçe rap için; daha kaliteli, daha dolu dolu, daha az auto-tune içeren ve daha muhalif parçalar. pek sanmıyorum değişeceğini ama bir umut işte.

edit: düzeltme
  • orman kanunları ile arkadaş arasında geçen süreyi ezhel dinleyerek geçiren bendenize artık başarısız gelen şahıstır.
  • her rapçi böyle sarmadı arkadaş
  • geçenlerde bir arkadaşım -kız kendisi- bu elemanın bostancı gösteri merkezi'ndeki konserine gitmiş. apaçi biri de değil. hatta konser biletlerini hikaye olarak paylaşıp o gün engel atmak serbest diyecek kadar da durumun farkında. eğleniyor belli ki. neyse, konser günü attığı hikayeler efsaneydi. velisiyle konsere gelen 8-10 yaş grubu veletler falan. hatta hızını alamayıp fero gibi üstünü çıkarıp çıplak seyreden veletleri gördüm. ne diyeyim bilemiyorum. dinleyene bir şey diyemem de yaptığı müzik bana hitap etmiyor.