• hasret sehnsucht
    madem bu şahane belgeseli yönetmiştir burda da bahsetmek gerektir bence.
    ellerine sağlık ben hopkins.
  • pazar - bir ticaret masalı adlı filmiyle tanıdığım yazar-senarist-yönetmen.

resmi sitesinden öğrendiğim kadarıyla kendisi ingilizce, almanca, italyanca, türkçe ve fransızca bilmekteymiş.

bu filmde doğu anadolu'da yaşayan bir kaçakçı olan mihram'ın birkaç günlük macerası üzerinden kapitalizm eleştirisi izlenebiliyor. diğer yapıtlarının trailerlarından da benzer işlere kafa yorduğunu görebiliyoruz.

ayrıca filmde sınırın diğer tarafındaki amca karakteri, sonlara doğru mihram'ın sigara ve kırmızı renkli arka fon eşliğinde dans edişi balkan filmleri tadı veriyor. tarzını görebilmek için diğer filmlerini de izlemek gerek elbette.

filmin üzerine geçmişini-yaptıklarını biraz araştırınca hayranlık uyandırmaması mümkün değil.
    en kısa sürede filmlerini, belgesellerini toparlayacağım. (bkz: heyecan)
  • yirmibeşinci uluslararası istanbul film festivaline, -37 uses for a dead sheep- van'ın ulupamir köyünde yaşayan, kırgız halkını anlatan belgesel filmiyle katılan yönetmen.
    şimdilerde van'da yeni bir film çekme telaşında. istanbul - van arasında mekik dokuyan kişidir.
    çok az türkçe öğrenmiş, muhabbeti hoş, nezaketli, alçak gönüllü...

"kraliyet sanat yüksekokulu'nda eğitim gördü. çok sayıda kısa film çekti. max klapper (1996), aynı adlı tiyatro eserinden gerçekleştirilen 30 dakikalık bir çekimdir. diploma filmi ulusal başarı günü (1995) on dört uluslararası ödül kazanmıştır. 1994 fuji color bursuna başvurduğu filmi the holy time (1994) en iyi film, en iyi görüntü, en iyi tasarım ve ses dalında ikincilik ödülleri kazanmış, ingiltere'de channel 4'da ve bazı ülkelerde yayınlanmıştır."
  • adami görünce sevdim, neden cünkü pazar diye bir film yapmıs, ama ne yapmis, iste dedim kapitalizmin postmodern elestirisi böyle olur, aslinda öykü ukraynadanmıs, ilac yoklugu meselesi, ben bunu anadoluya uyarlamıs, ne dedi biliyormusunuz kendisi, "yılmaz güney'in izinden gidiyorum, ben'in asli odur", ben türkiyeyi yılmaz ile sevdim, onun icin kaldim,.ve pazar öncesi filmlerii saydı, umut, sürü, yol, dedi, ben izleyin, derim ...
  • hasret güzel bir istanbul belgeseli olabilirdi. ancak isa çelik'i kurmaca bir rolde oynattığını belli etmiyor. taki film bitip jenerik yazılarını okuyana kadar anlamıyorsun evsiz adamı isa çelik'in oynadığını. ki birçok izleyen de o jenerik yazılarını filan okumadan çıkar gider salondan. ..
  • kirkbesinci antalya altin portakal film festivalinde en iyi film ödülünün sahibi yönetmen. sözkonusu film olan pazar bir ticaret masalinin british film institutedaki ilk gösteriminde seyircilerin yorumlarını dinlemiş, sorularını cevaplamış bir de yılmaz güney hayranlığını sık sık belirtmiş ve mütevazi duruşuyla gönülleri fethetmiştir. filmin bu kadar başarılı olmasının yönetmenin araştırma adı altında türkleşmiş olmasına bağlamadan edemeyeceğim.
  • 45. antalya altın portakal film festivali'nde ''en iyi film'' ödülünü ''pazar-bir ticaret masalı'' adlı filmi ile alan yönetmen.
hesabın var mı? giriş yap