*

şükela:  tümü | bugün
 • sinema tarihinin en çok oscar alan filmlerinden biri... ama oscar olayının da şaibeli olduğu söylenir, yapımcılardan biri aktif üye gibi birşeymiş galiba...

  ilk entryden de attik çamuru koskoca filme, tiksindim kendimden...
 • hz. isa nin peygamberliginden yaklasik 4 yil kadar once hikayesi baslayan film, judea prensi ben hur 'un hirsli ve ihtirasli cocukluk arkadasi roma generali massala tarafindan kurek mahkumu yapilmasi, ailesini zindanlara atmasi ve ben hur'un hakli ve hasmetli intikamini sonunda isa nin carmiha gerilmesine kadar baglayan bas yapit, bir benzeri daha olduguna inanmiyorum. senaryosuna bakildiginda simdiki hollywood senaristlerinin ne kadar da kisir oldugunu anlayabilirsiniz ki gladiator un bile senaryosu yaninda sonuk kalmaktadir. aday oldugu yilda 11 oscar almistir. sadece charlton heston in ofke, nefret ve intikam dolu mavi gozlerini gormek ve sesini dinlemek icin bile izlenir.
 • sinema tarihinin en iyi filmi, gelmiş geçmiş en güzel film, baş yapıt
  vs vs ...
 • 1959 yılında mgm tarafından cekilmis hristyanlıgın hikayesi olarak bilinen film. putperest romanın dünyayı büyük bir hızla sarması zamanlarında su anki israilde bulunan topraklarda doğan bir mücadele ve inanc öyküsü. 11 dalda oscar almış filmde hz. isa'nın silüetine ve yahya peygambere yer verilmiştir. görsel açıdan mükemmel oluşu, konunun yoğunluğu seri oluşu ve buna rağmen izleyiciyi yormayışı tam manasıyla bir başyapıta dönüştürmüş. juda benhur isimli israilli bir asil ile çocukluk arkadaşı ve roma garnizonu messala'nın mücadelesi filmin çatısını oluşturmaktadır. diyaloglar bakımından oldukca ağır ve doyurucu olmakla, arenadaki yarış sahneleri mükemmeldir.
 • o aralar dijital efektler henuz pek kullanilmaya ba$lanmadigi icin her$ey dublorler tarafindan yapilmaktaydi. arenadaki yari$ sahnelerinde bir dublor hayatini kaybetmi$tir.

  7 yıl sonra gelen edit: yanlış hatırlamıyor isem, dublörün öldüğü sahne filmden çıkarılmamış.
 • asla sonuna kadar seyredemediğim film.
 • filmin başındaki ve ortasındaki 5küsür dakikalık overture ve antrakt ile ilginç bir filmdir bu...arena sahnelerinde ise yok böyle bir olay dedirtir...
 • atlı araba yarışı sahnesi ile halen bir referans oluşturan büyük sinematografik yapıt. cüzam vadisi ve bütün bu hastaların yığıldıkları karamsar ortam da ayrıca etkileyici bir sahnedir.
 • sinema tarihin gelmi$ gecmi$ en butceli filmlerinden biridir; zira 1959 yapimi olan bu 3.30 saate yakin filmde 100.000 kostum, 8.000 figuran ve 300 ayri film seti kullanilmi$. akademi de bunu en iyi erkek oyuncu, en iyi film ve en iyi yonetmen dahil olmak uzere 11 oskar odulu ile onurlandirmi$. huzurun imandan, inanctan gectigini anlatir.
 • 1959 yapımı filmin yönetmeni william wyler dır. toplam 212 dakikadır. oyuncular oynadıkları rollere göre şöyle sıralanır: charlton heston-judah ben-hur ,jack hawkins-quintus arrius ,haya harareet-esther,stephen boyd-messala, hugh griffith-sheik ilderim, martha scott-miriam, cathy o'donnell-tirzah, sam jaffe-simonides, finlay currie-balthasar, frank thring-pontius pilate, terence longdon-drusus, george relph-tiberius, andré morell-sextus

hesabın var mı? giriş yap