şükela:  tümü | bugün
 • sagopa kajmer'in kötü insanları tanıma senesi adlı albümünün 2 numaralı şarkısı.
 • muhteşem! şaheser! sadece sagopa kajmer'in en iyi şarkılarından biri değil, hemen hemen her türden müzik dinleyen biri olarak benim de en sevdiğim şarkılardan biri olmuştur. 3 gündür deli gibi dinliyorum, bir anda tüketmek de istemiyorum ama neyse ki öyle dinledikçe sıkacak bir şarkı değil, aksine daha da güzelleşiyor. hatta zorla rap dinlettiğim kız arkadaşım da kürdan kollardan sonra bu şarkıyı benden kendi rızasıyla istedi :)
 • bugüne kadar bir rap şarkısını bu kadar seveceğimi düşünemiyordum.bir arkadaş sayesinde tanıştım şarkıyla..bu kalsın dedi..ilk defa dinledim kitlendim şarkıya..yetmedi sözlerini okudum baktım..sagopa kajmer'in bir kez daha ne kadar aşmış bir adam olduğunu anladım..sample la kulak verdim daha sonra karanlık bir melodi üzerine yazılmış,karamsar belki didaktik sözler..insan derinden etkileniyor..harbi etkileniyor..aklımda hep nakaratı kaldı.belki de hep söylemek istediğim olay tekrarlandığı için sevdim bu şarkıyı..denedim olmadı denedim,, olmadı diyordu sagopa kajmer iyi de diyordu..her konuda denedim olmadı denedim olmadı..ibne oldum olmadı,iyi oldum olmadı,sevdim olmadı,siktim olmadı,dürüst oldum olmadı,yalan söyledim olmadı..olmadı olmadı..olamadı belki de..
  tanrı tarafından lanetlendiğimi düşünmedim değil aslında..hep ya kaybediyordum..ya da ikinci bir insan oluyorum..öyle ya bir yazı yazarsın sonra okursun helal lan bana süper yazmışım dersin..sonra birisi gelir döktürür o konu hakkında..arka planda kalan gene sen olursun..şarkı söylersin ne kadar güzel sesim var dersin..başka birisi gelir sen gene arka planda kalırsın..hoppa gene ikinci adam oldun..lanetten öte kader mi desek buna..yazgı..kim bilir belki de öyledir..denedim olmadıdan sonra bir de boşver kelimesi lugatıma eklendi ki şu sıralar çok kullanmaktayım..nolursa aman boşver..sınavdan mı kaldım boşver..parasız mıyım?..hehe boşver lan para nedir ki..
  bu yazı da belki böyle olacak..birisi çıkıp döktürecek gene..yapamadığım şeyi -edebiyat- yapacak..benim yazı gene ikinci olacak belkide..ikinci adam olacağım..gene ardından boşver diyeceğim..umursamayacağım..aklımda olanları..hislerimi bir kitleye iletmenin mutluluğu ile yatağıma uzanıp hayal alemine ruyalar alemine döneceğim..

  (bkz: hayal kurmak)
 • tecrube, kalpte kalan izdir.
  yani tecrube, hayatta yedigin kaziklarin bileskesidir.
  hayatta yedigin kaziklarin acisi da; beynin komutanliginda kalbe akar.
  bu da = iz birakir.
 • nasıl ki futbol takımlarında 10 numaralar efsane olur, sagopa kajmer albümlerinde de 2 numaralı şarkılar hep aynı tatta, başucu eseri olmayı başarmışlardır. ben hüsrana komşuyum da bunlardan biri.

  tıpkı;
  bir pesimistin gözyaşları'ndaki 1. cd'de analiz'in, 2. cd'de de didaktip kitaplar'ın,
  romantizma'daki tek cd'de ise albüme adını veren romantizma'nın 2 numaralı şarkılar olmaları gibi.

  nakaratı defalarca, defalarca, defalarca bağıra bağıra söylenebilir.
 • albümdeki en arabesk, ama en etkileyici şarkı. nakaratı eli kulak arkasına götürerek uzun hava okuyormuş gibi söylenebiliyor. tey. yo.
 • şimdi, iyi güzel hoş da, hüsrana komşu olan tek bir kişi yok sonuçta ve bu durumda bu lakırdıyı eden kişi diğer hüsran komşularının da komşusudur ve komşu komşunun külüne muhtaçtır!

  ve daha da önemlisi; bu tip mânâlı lafları ederken dikkat etmek gerekir ki; diğer komşuların da aynı apartmana taşınmasına belki kendisi sebep olmuş olabilir..
 • 2 haziran itibari ile mtv türkiye internet sitesinde ilk kez klibi yayınlanmıştır
  (bkz: sagopa kajmer)