• evden kovmaktan beter ettiğimiz kişiye yaptıklarımızdan pişmanlık duyduğumuzu belirtmek ve bir anlamda suçumuzu hafifletmek için pekala söyleyebileceğimiz tümce.

  böyle bir sav ortaya atmak son derece mantıklı da olacaktır, çünkü kedi sahiplerinin bilebileceği gibi kediler evlerinde (sizin eviniz değil orası onların evi!) yabancıları görmekten hiç hoşlanmazlar (şekil 1-a'da örneklendiği üzere); mümkün mertebe onlardan kaçar veya dünyayı, dolayısıyla evi misafirlere dar ederler.

  - dün akşam hakkında konuşacaktım necmi...
  - ne kaldı ki konuşacak billur? resmen defettin beni evden!
  - ama ben istemedim gitmeni kedi istedi.
  - suçu bi de dilsiz bi kediye mi atıosun billur? yazıklar olsun, bari yaptığının arkasında dur!
  - yok ama hakikatten, yatağımda seni bulacağını sezdi hayvan. o yüzden tırmaladı seni. ne yani göz mü yumsaydım, gece kesin ısıracaktı seni sevgilim!
  - o halde bu dünya dar ikimize ya ben, ya da kedi!
  - ama necmi!
  - size kediyle mutluluklar dilerim. onunla yatarsın artık her gece!
  (bkz: sekil yaptım)
 • ben istemedim gitmeni kedi istedi... bu ne demektir? ne demek değildir ki? bu çok şey demektir. bu acayip bi şey demenin acayip şeklidir. işin aslı bunu diyen anamıza bacımıza sövmüş gibi bi şeydir.
  burda bunu diyen kişi aslında şunu demeye getiriyo: "sen öyle bi pezevenk öyle fırıldak bi insansın ki kedi bile sana katlanamıyo siktir git diyo, mırnav diyo... senin benim gözümde aha şu kıllı tüylü nankör kedi kadar değerin yok, allah senin türlü türlü belanı versin amını soyunu siktimin evladı, allahından bulasın, defol gözüm görmesin şerefsizin çocuğu, nemrutun oğlu, tüüü sana yazıklar olsun, cibilliyetsiz götlek". bunları demek istiyo. yoksa kedi ne bilsin konuşmayı da, gitmeni istesin. nalagası var. kedi dediğin cırmık atar, süt içer. yerini mi daraltıyosun kedinin niye gitmesini istesin. ulan le manyaklar var hayatta, hayret ya!