şükela:  tümü | bugün
  • linkteki yaziyi okudum. basligi acan kisi fav almak icin gotunu yirtmis resmen.

“siz de savcılarınız da yüz milyon tane hüküm kursanız da kürdistan vardır. bir coğrafyadır. benim de anavatanımdır. önemli bir kısmı da türkiye cumhuriyeti devleti’nin sınırları dahilindedir.”

ben bu ifadelerde bir aykirilik/boluculuk gormuyorum. adam gayet mantikli bir sekilde cografi bir bolgeye ismiyle hitap etmis.

macarlarin yasadigi yere macaristan,
    bulgarlarin yasadigi yere bulgaristan deniyorsa
    kurtlerin yogun oldugu bolgelere kurdistan denmesi “cografi” olarak gayet uygun.

not: “kurdistan” bolgesiyle bir bagim yok, gerci olsa ne farkeder amk.

edit: bana küfür dolu mesaj atanlar, çok da sikimde küfürleriniz. ben hala aynı noktadayım ve bu ifadenin bu bağlamda kullanılmasının ayrıştırıcı ve bölücü olduğunu düşünmüyorum.

bu ifadenin antipatik çağrışımları olduğunu biliyorum çünkü yıllardır pkk terörizmini ve propagandasını bu söylem üzerinden yaptı. ancak bir kelime her zaman aynı anlama gelmez, o yüzden bağlam önemli.

yine başa dönüp şöyle söyleyeyim: benim bu entryi girmemdeki maksat başlığı açan kişinin provakatif söylemine tepkiydi.

bana miliiyetçi diyenler, size götümle gülüyorum. 21. yüzyılda kendini milliyetçiyim diye tanımlayan da ne bileyim keşke ölse bir an önce, kürt-türk milliyetçisi farketmez. insan olun olm önce insan gerisi boş.
  • --- spoiler ---

“kürt milliyetçisi değilim”

milliyetçi olmadığını ancak kürtlüğüyle alay edilmesini kabul etmeyeceğini vurgulayan demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

“elazığ savcısı istedi diye ben bundan vaz mı geçeceğim? kusura bakmasınlar. ben kürt’üm. bin yıl da cezaevinde kalsam kürt’üm. kürt milliyetçisi değilim. milliyetçi değilim, milliyetçi çizgiyi doğru bulmam. ama benim kürtlüğümle alay edildiğinde, kusura bakmayın tepemin tası atıyor. kürdistan kelimesini kullandım diye beni terör propagandasıyla suçlayanları gördükçe benim de tepemin tası atıyor. empati yapın. etnik kimliğiniz, inancınız, mezhebinizle alay edildiğinde, yok sayıldığında ne hissedersiniz? insanın onuruyla ilgili bir mevzudur bu."
    --- spoiler ---

milliyetçi olmadığı söyleminde samimi mi değil mi bilemem lakin türk solunun ders alması gereken bir nokta var burda. adam diyor ki, milliyetçi olmamam etnik kimliğimi yok saydığım anlamına, ya da onun aşağılanmasına kayıtsız kalacağım anlamına gelmez. karaktersiz, ezik türk solcusu bir şeyler öğrensin çobanlarından. kendi etnisitelerinizi aşağıladığınızda medeni değil, onursuz ve karaktersiz bok yığınları oluyorsunuz. adamınız öyle söylüyor.
  • kürdistan diye bir coğrafya yoktur. en azından ülkemiz sınırları dahilinde yoktur.

doğu anadolu vardır, güneydoğu anadolu vardır ama kürdistan yoktur.

ayrıca kürtlerin yoğun olarak yaşadığı yerler kürdistan olsaydı, bu mantıkla başkenti de istanbul olurdu.

kürtler bu milletin azınlığı değildir, parçasıdır. aksini iddia eden ve kendini türk olarak tanımlayanlar faşist, yine aksini iddia edip kendini kürt olarak tanımlayanlar ise ırkçıdır. ikisinden de artık gına gelmiştir.
  • sonra da eklemiş:

--- spoiler ---
    bir coğrafyadır. benim de anavatanımdır. önemli bir kısmı da türkiye cumhuriyeti devleti’nin sınırları dahilindedir.
    --- spoiler ---

asıl bölücülüğü bu başlığı açan tipler yapıyor... ve evet, aynen senin de dediğin gibi: "ben türk'üm ve benim vatanım türkiye!"

t: köşeye sıkıştırılmış, onuruyla alay edilen bir insanın haklı serzenişidir.
  • meali; milletvekili olabilmek icin,ikiyuzluluk ve alcaklik ederek; anayasa madde 81 devletin varlığı ve bağımsızlığını, """" vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü""" , milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik cumhuriyete ve """ atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma """; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve anayasa'ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim."
    yemini eden, ve ettigim yemine "ihanet" eden; " yalancı, riyakar, haysiyetsiz bir şerefsizim! "

bu beyani milletvekili olmadan once neden vermedin ? yemin kursusunde bagira bagira neden herkese, turkiye'ye duyurmadin ?
    ya da madem bu yemini ettin. neden sozunde durmuyorsun? """" vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü""" destekledigin pkk katilleriyle ve partindeki ayni tiynette olan saz arkadaslarinla birlikte ulkemi, vatanimi parcalamak icin var gucunle hainlik ediyorsun?

o yeminde sen asla samimi ve durust degildin! once bunu " ikrar ve beyan et!

" ırak'taki bölgesel yönetimin başkanının yemin töreni..hani cumhurbaşkanı'nın, kendi partisine oy vermeyenlere "ırak'ta kürdistan var, defolun gidin" dediği yer var ya, hah işte orası..

törende saygı duruşu yapılıyor..anons açık ve net;- kürdistan şehitleri (!) için saygı duruşu..

**bu sözü meslek hayatım boyunca çok duydum..

terör örgütü yandaşlarının gösterilerinde, nevruz kutlamalarında, korsan gösterilerde, kongrelerde..

cümle hep aynıydı;- kürdistan şehitleri (!) için saygı duruşu..

malumunuz, terör örgütünün ağzıyla, barzani ekibinin ağzı bir..sözünü ettikleri o şehitler (!) bizim tarafımızdan 'terörist' olarak adlandırılanlar..ve türkiye cumhuriyeti'nin dışişleri bakanı, bu çağrıya uyup, yerine oturmak yerine, saygı duruşuna katılıyor..

**istanbul adayı 'kürdistan' der, 'pe ke ke' der, 'rojbaş' der..dışişleri bakanı kürdistan şehitleri (!) için saygı duruşunda bulunur..ortakları, zevahiri kurtarmak için "öyle bir yer yok" der geçer..bütün bunlar olurken de, yüz hiç kızarmaz ve millet ittifakı ve ona oy verenler, pkk'lı olur, terörist olur..

**her devirde bir yaftaları vardı..önceki gün kafayı kaldırana 'ergenekoncu' derlerdi..sonra iki kelam etmeye kalkana 'balyozcu-darbeci' dediler..yıllarca koyun koyuna yattıkları fetö, ülkeye çok kazık attı da, kendilerine kazık atınca, ağzını açanı 'fetöcü' ilan ettiler..şimdi de, pkk'yle görüşürken, kürdistan-mürdistan derken, terörist için, sözüm ona şehit ayağına saygı duruşunda bulunurken, 'yanlış yapıyorsun' diyen herkese 'pkk'lı ya da terörist' demeye utanmaz bu kafa..

tarih böyle bir riya, böyle bir utanmazlık, böyle bir hadsizlik yazmadı.. yazması da mümkün değil..ben size söyleyeyim;istanbul seçimi, zaten yağmacılarla dürüstler arasında geçecek de, ona bir de ne eklendi biliyor musunuz;- teröriste saygı duruşu yapanlarla, kürdistan diyebilenlerle ve bunlara teşne olabilenlerle, milli güçler arasında geçecek..

bütün rezilliğin ekran koruyuculuğunu 'türk milliyetçileri'ne yaptırmaya kalkan zihniyet de, öyle zannetse de, ne zevahiri kurtarabilecek, ne de haysiyeti..

biz sussak, tarih susmayacak..

ve tarih hiçbir şey yazmasa, türk milliyetçisiyim diyenlerin, iktidarın teröristle işbirliğine nasıl perde yapıldığını yazacak..
    hem de en basit kumaştan..ortak vatan(!)bir televizyona konuk olan hdp milletvekilinin 'ortak vatan' vurgusu dikkatini çekmiş..milliliğinden şüphe etmediğim gazeteci arkadaşımın da, iyi niyetle ortak olduğu bu tarifin aslında ne olduğunu anlatan bir mesaj göndermiş..
    kim mi?

iyi parti genel başkan yardımcısı, saygıdeğer büyükelçim ahmet kamil erozan..
    birçoğumuza da sıcak gelen bu tarifin nasıl bir tehlike olduğunu anlatan mesajını, virgülüne dokunmadan bilginize sunuyorum;"programınızı seyrederken kullandığınız "ortak vatan" deyimi tüylerimi diken diken etti...
    ağzımdan "aman... aman..." sözcükleri döküldü...neden mi..?
    bu kavram abd ve rusya tarafından üretilmiş "common state" kavramının türkçe'ye adapte edilmiş versiyonudur...

bosna-hersek aynı formülün ürünüdür...

yukarı karabağ için düşünülen de budur...

azerbaycan'ın uluslararası sınırları değişmeyecek ama ülke yavrulayacaktır...

condoleezza rice tabiriyle "ülkelerin sınırları değil haritası değişecektir"...

ırak kürdistan bölgesel yönetimi de budur...

abhazya da budur...

osetya da budur...

donbass da budur...

suriye'de olacak olan da...

21. yüzyılda yöntem artık "böl ve yönet" değil "yarat ve yönet"tir...

bunun türkiye'de olmasını istiyor muyuz..?

biz istemiyoruz ama dolmabahçe bildirisi'ni imzalayanlar istiyorlardı...

9. maddesine bakınız: "demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması"...

öcalan'ın son yayınladığı duyurunun suriye ile ilgili bölümünü de hatırlatmak isterim..."suriye'nin bütünlüğü çerçevesinde anayasal güvenceye kavuşturulmuş yerel demokrasi perspektifinde çözüm"...

bana sorarsanız dolmabahçe bildirisi ile öcalan'ın suriye için çözüm önerisi arasında fark yoktur...

o satırların esas müelliflerinin de anglo-saxon olma ihtimali yüksektir...

ben ihtiyaten aman dikkat demek durumundayım..."

**bu kıymetli uyarı ve bilgilendirme için teşekkürler sayın büyükelçim.. "

murad ide

(bkz: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/…-mi-52236yy.htm)
  • sen o dediğin şeyin ırkçılığını, bölücülüğünü yapmamış/yapmayacak olsan neden politika malzemesi yapasın sayın selo başkan?

kürdistan bir coğrafyaysa, bu sadece coğrafyacıları ilgilendirir. birisi çıkıp göller yöresi'ne sataşsa, bundan bir bölücü örgüt, 10 tane de siyasi parti çıkar mı? siz kendinizi zeki herkesi aptal mı sanıyorsunuz?

o bahsettiğiniz coğrafya üzerinden bir aidiyet, kültürel kimlik, siyasi hareket ve sonunda en azından özerk bir yönetim çıkarmak değil mi yani derdiniz?

bizim kürt kafatasçılarının en büyük marazı kendilerini aydın düşüncenin, yüksek zekanın, modern değerlerin temsilcisi falan sanmaları.

halbuki en köhne fikirler, en vahşi eylemler, en ilkel yaşam tarzını savunuyorlar. 1000 senedir entegrasyon sorunu olmayan coğrafyadan kimlik siyaseti çıkarıyorlar.

bu esnada da en büyük terör saldırısını yapma yarışmaları, elinde kalaşnikofla öldürülen teröristlerin cenazelerinde zılgıt çekme, bol bol uyuşturucu üretip, kaçakçılığını yaparak örgütlerini finanse etme, hayatında eline mantar tabancası bile almamış öğretmenleri şehit etme, beşikleri otomatikle tarama, eşiyle beraber pazardan meyve alan askerin kulağına mermi sıkma gibi özgürlükçü ve "demohratik" faaliyetlerde bulunuyorlar.

tabi yurt dışında bu özgürlükçü gerillalara sahip çıkan çok. o ülkeler bunlara destek olunca herhalde kendilerini batı medeniyetinin parçası falan sanıyorlar. haber vereyim batı'nın gözünde ışid'den farkınız yok. araçsal değeriniz var sadece.
  • "neden kürdistan'da değil de türkiye'de devlet yönetimine muhalefet ediyorsun" diye sorasımın geldiği laf. adama "bir ülkenin düşmanlarından kanla canla geri aldığı topraklarından kafana göre toprak koparmaya çalışmak ve sırf bunun için terörü siyasi alanda desteklemek ancak sana yakışırdı" derler.

dedim bile. çeşit.
  • kurtlerin yasadigi yer kismi dogru ama yogun olduklari kismi hatali. oncelikle turkiye'de yanlis ve amerikalilarn destekledigi dogum politikalari ile asiri cogalip bolgede nufus dengesini bozduklari dogru. ayrica mahalle baskisi ile bolgedeki turkleri de batiya surduler. ozellikle ozal zamaninda oldu bu. yine suriye'de nufusun %5'i kurt ama topraklairn %30'unu isgal ettiler. irak'ta nufusun %20'si. yine bolgede nufus cogunlugu yoktu. ve amerikalilar ile birlikte ilk is tapu ne nufus kayitlarini yok etmek oldu irak isgali sirasinda. bolgede hic bir zaman cogunluk olmadilar. orada yasamalari bolgenin hakimi olduklari anlamina gelmez.
  • tamam abi, git o zaman barzani reyis'in kuzey ırak'ına diyerek desteklediğimiz söz.
  • ne yani şimdi herkes bulunduğu bölgenin en eski adının ne olduğunu tartışarak ne kadar vatansever olduğunu mu ispat etmeye çalışıyor.

arabistandakiler ben arabım vatanım arabistan dediğinde vatansever oluyor da lübnanlılar burası arabistan değil kenandır dediğinde vatan haini mi oluyor. ya da yahudiler biz yahudiyiz vatanımız israil dediğinde filistinliler hayır burası israil değil kenandır dediğinde yanlış mı söylüyorlar

kuveyttekiler ıraktakiler burası babildir kardeşim derse hain mi oluyor. ırak mı diyeceğiz mezopotamya mı diyeceğiz.

burası türkiye değil kardeşim, burası anadoludur dersek daha mı az sevmiş olacağız yaşadığımız yeri. bunlar nasıl kafalar ya

bu amk dünya topraklarına herkes bi isim koymuş. biri çin demiş, ötekisi kafkasya başkası afrika, orası kürdistan burası ermenistan, öteki taraf avrupa. bırakın oğlum bunları
    bunların hiçbiri sizi üzerinizde yaşadığınız toprağı daha çok seviyor yapmaz

iki amerikalının kavgasına benziyor olay. biri bura amerika kardeşim diyo, öbürü yok başka bişeydir diyo. amk kıtasını amerigo vespucci buldu diye onun adını koymuşlar. bana ne amk. beş yüz yıl önce keyfine göre isim koyulmuş bir yerin ismi üzerinden tartışacak kadar gerizekalı mısın oğlum siz

adam demişki benim vatanım kürdistandır, desin amk. sen de çık benim vatanım anadoludur de, ya da türkiye de, ne dersen de. herkes kafasına göre bi isim koyabilir.

lan oğlum birbirinizi yemeye ne kadar meraklısın yahu
    efendi efendi yaşayın işte hep birlikte