şükela:  tümü | bugün
 • işte yeni türkiye'nin incilerinden biri daha. sayın başbakanımız davutoğlu buyurmuş: ben marksist olmadığım halde marksizmi biliyorsam, ateistlerin de din kültürü bilgisini almaları zarurettir demiş.

  peki acaba din sahibi olan kimselerin de ateizm hakkında bilgi almasını sağlayacak kanallar açılacak mı? mesela okullara ateizm dersi falan konulacak mı? öyle ya bu iş çift taraflı, ateiste din öğretiyorsan, dinciye de ateizmi öğretmen gerekir sosyal laik bir devlet olarak.

  ulan ne boş konuşuyorum amk. siksen böyle bir şey olur mu acaba? sırf laf olsun diye entry giriyor olabilirim bazen.

  ama siz din öğrenin, hep onun eksikliğinden bunlar.
 • marksizm = dinsizlik eşitliğini kurmuş adam söylemi. sonra tüm solcular alevi diye de aglıyorlar kafamız karışıyor. bir karar verin ağalar.

  ayrıca sen marksizm bilsen marksist olurdun reyiz sallama şimdi djdjsj.
 • "zorla" marksizm öğretilmeye çalışılmış ancak başarılı olunamamış birinin beyanı.
 • --- spoiler ---

  iyi de, akp döneminde hakim fraksiyonlar uzlaştılar mı yani? hem de nasıl, akp bu çatışmaları, sermaye içi sürtüşmeleri yumuşatma, yönetme görevini başarıyla üstlendi; ayrıca açarız, ancak burada belirtelim: geleneksel siyasal aktörleriyle yönetme krizine giren türkiye burjuvazisi, 2001 krizi sonrasında yoksul-emekçi halkın akp eliyle denetlenmesini sermaye birikiminin ve karların garantiye alınması karşılığında “istikrar” adına onayladı ve dinselleşmenin emekçi sınıflar karşısında gördüğü tampon işlevden de ziyadesiyle yararlandı. iktidar bloğu için akp ve dinselleşme, kriz sonrasında bir “sosyal riski azaltma projesi” işlevi gördü. zamanında hüseyin çelik’in ettiği “biz olmasak sosyal patlama olurdu” sözü bu çerçevede değerlendirilmeli.

  --- spoiler ---

  http://www.birgun.net/…vutoglu-marx-ve-laiklik/5873
 • mütekabiliyet esasına uygun düşünce.

  (bkz: sen marksizmi biliyorsan ben de ne olayım)
 • "... bir tarih görüşü olarak marksizm ise kendi tanımladığı felsefi düzlemde yine kendine has olsa da materyalist bir yaklaşıma sahiptir ve elbette tanrı ve din fikriyle o düzlemde hesaplaşma anlamına da gelir. ancak yalnızca o düzlemde... marksizmi ve marksistleri siyasi düzlemde ateizm tanımlayamaz; ateizm marksizme çok küçük gelen, marksizmin kesinlikle içine sığamayacağı bir kavramdır. "

  özgür şen