şükela:  tümü | bugün
 • ekşiciler, artık bilgisayar başındayım. sorularınızı merakla bekliyorum.

  tanım: mitingler nedeniyle geç kaldığım etkinliktir.

  kanıt

  edit: bugün üç mitingden geldim. yarın da üç mitingim var. daha uzun kalabilmeyi isterdim ama erken yatmak durumundayım. 9 temmuz'da çankaya köşkü'nde sizlerle daha uzun süreli bir soru cevap yapalım. çok teşekkür ederim.

  edit 2: gelen çok sayıda soru için teşekkür ederim. sorularınızı cevapsız bırakmamak adına önümüzdeki birkaç günde, programımın el verdiği kadarıyla sorularınıza cevap vermeye devam edeceğim.

  sorularınıza verilmiş yanıtları görmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz: (bkz: ben meral akşener sorularınızı cevaplıyorum/@meral aksener)

  not: soru cevap etkinliğini mobil ve web tarayıcınızdan takip edebilirsiniz.
 • merhaba meral hanım,

  birinci turda vatan partisine ve doğu perinçek'e oy verecek, ikinci turda ise erdoğan'ın karşısındaki rakibe oy vermeyi düşünen bir seçmen olarak soruyorum:

  -> akp'yi devirmek için 1 oy bile çok kıymetliyken, vatan partisini niçin millet ittifakının dışında bıraktınız?

  ayrıca bir eleştirim var: saat 20'de ekşi sözlük'te soruları yanıtlayacağınızı söylediniz ama 2 saat geçti, daha anca geldiniz. yaptığınız ayıp ve buradaki insanlara saygısızlık. devleti yönetmeye talip birisi her şeyden önce sözünün eri olmalı diye düşünüyorum.

  saygılarımla.
 • merhaba meral hanım hoşgeldiniz, size saatlerce soru sormak isterdim lakin burada diğer insanların hakkına girmek istemem o yüzden şöyle başlayayım:

  ilk olarak sizi iç işleri bakanı olduğunuz dönemde 28 şubatçılara karşı olan sağlam tutumunuz ve terörle mücadele konusunda yaptıklarınızla tanıdık. "delikanlı" kadın olarak sağlam duruşunuzla bildik.fakat daha sonrasında (bkz: 14 aralık 2014 paralel devlet operasyonu) sonrasında attığınız tweetle acaba dedik. lakin asıl olarak benim ve yakınımdakilerin sizin hakkınızdaki fikri, sizin fethullahçı yapının terör örgütü olarak kırmızı listeye girdikten sonra " belki de" mhp içinde size yapılan haksızlıklardan ötürü sesinizi duyurmak ya da siyasi açıdan bu kitleyi kendinize yakın görüp desteğini almak için çıktığınız(merkez-sağ olarak gördünüz) samanyolu ve bugün tv'de söylediklerinizle sarsıldı. bu süreçte mhp lideri sayın bahçeli sizi 1 kasım seçimleri için aday göstermedi. ahmet hakan ile yaptığınız röportajda sizin adınızın çok geçmesinden dolayı sayın bahçeli'nin rahatsız olduğunu bu sebeple sizi aday göstermediğini, hdp ile terör koalisyonu kurmaya karşı çıkan bahçeli'nin 1 kasım'da oluşan sonuçtan sorumlu olduğunu ve bu sebeple sorumluluğu üstlenip parti içindeki muhalefetin önünü açması gerektiğini söylediniz. zorluklar geçirdiniz engellendiğinizi iddia ettiniz ve yollarınız ayrıldı. darbeden sonra size destek veren yeniçağ'a çeşitli polis baskınları oldu. ve sonuç olarak mükemmel bir isim ve sembolle iyi parti kuruldu siz de bu partinin genel başkanı olarak seçildiniz.yanınızda daha önce fetö'nün mağdur ettiği isimler de vardı ali lapanta gibi hakkında çok önemli iddialar olan isimler de vardı. daha önce sizin hakkınızda arkasında fetö desteği var diyen koray aydın da vardı size partinizin sosyal medya uzmanı olduğu söylenen kerim çoraklık'ın fetöden gözaltına alınması sorulduğunda akp içinde bazı damatların fetöyle ilişkisi olduğunu hatta cumhurbaşkanının bakan olan damatının fetö okulundan mezun olduğunu, kerim çoraklık'ın yanınızda bulunduğunu ,zamanında mhp lideri devlet bahçelinin söyledikleri dışında bir söz söylemediğini buna rağmen algı amacıyla tutuklandığını söylediniz. kendisi hakkında ayrıca şu belgeyi düzenlediği yönünde bir iddia ortaya atıldı.gene 15 temmuz ile ilgili sahte belgeler hazırlayan iyi partili olduğu iddia edilen kişi gözaltına alındı iyi parti çukurova gençlik kolları başkanı fetönün askeri lise öğrencilerinin mahrem imamı olduğu iddiasıyla tutuklandı. kapanan askeri okul öğrencilerinden sizin partinize yönelik bir destek söz konusu. ayrıca kapanan fetö üniversitelerindeki (turgut özal üniversitesi ipek vs) ülkü ocaklarının mensupları sizin ilçe teşkilatlarınızda başkanlık seviyelerinde görev alıyorlar.

  böyle taşı gediğine koyan reklamlar hazırladınız fakat o reklamda geçen bülent arınçla siz de birlikte türkçe olimpiyatlarına katıldınız iç işleri bakanı olduğunuz dönemde teşekkür mektubu yazdınız.

  şimdi soruyorum:

  neden daha büyük bir kitleyi arkanıza almak varken siyasi açıdan oy potansiyeli düşük olan cemaat kitlesine yöneldiniz? akp'ye haklı sebeplerle fetöyü palazlandırdığını ve sonra "kandırıldık" diyerek sorumluluktan kaçtığını söylüyorsunuz. sizin fetöyle mücadele konusunda eleştirdiğiniz akp'den ne farkınız var benzer yapıya sahipsiniz ve benzer söylemleri kullanıyorsunuz(inönü için rahmet okutur hale getirdiler insanları gibi)? 15 temmuz'a kadar ergenekon, balyoz ile ilgili kayda değer bir çıkışınız bile yok iken vatandaşların fetö ile mücadele konusunda sadece partinizdeki mağdur isimlere bakarak mı oy vermesini bekliyorsunuz?

  bir diğer sorum da içişleri bakanı olduğunuz dönemde terörle mücadele konusunda hakkınızda yapılan bazı iddialara yetkiniz olmadığı karar alamadığınız yönünde açıklamalarda bulunup topu tansu çiller'e attınız ve sayın tansu çiller de milli şuurla bir nevi cumhur ittifakını destekleyeceğini açıkladı bunun hakkında görüşünüz nedir?

  teşekkür ederim, umarım seçim ülkemiz için olumlu sonuçlar doğurur.

  saygılarımla iyi çalışmalar...
 • meral anne hoş geldiniz :)

  tarla kongresinden beri sizin arkanızda olan bir ülkücü olarak sizin yanınızda olduğumu bilmenizi isterim.

  partinizin kurucuları arasında bulunan ve şu anda mv adayı olan yönetmen onur aydın var. kendisi solcu olarak biliyorum. sosyal medyada son günlerde dolaşan bir konuşması var kendisinin. oldukça da olumlu eleştiri aldı, ki ben de çok beğendim. "1. vazifeni unutma" diyor konuşmasında, siz bu konuşmayı dinlediniz mi, dinlediniz ise bu konuşma hakkında ne düşünüyorsunuz merak ediyorum.

  ayrıca benim gibi bir ülkücü ile bir solcuyu aynı parti çatısı altında memleket için birleştirdiğiniz için teşekkür ediyorum :)
  • teşekkür ederim.

   dinlemez olur muyum? birkaç kere. beğenmenize çok sevindim. onur'a söyleyeceğim. gerçekten güzel konuşma.
 • hoş geldiniz sayın akşener. öncelikle biz ekşi sözlük yazarlarına böyle güzel bir fırsatı sunduğunuz için teşekkür ederiz.

  kyk bursları üzerinden sizlere bir sorum olacaktı. ahmet davutoğlu zamanında seçimler için kyk kredi ve burslarında zam yapacağını söylemiş ve yapmıştı. ancak ardından 2. dönem sonunda ise normal öğretim süresi dolan öğrencilere yazın da verilen 3 aylık bursu da kesmişlerdi.-ki hala öğretim süresi dolduğu zaman öğrencilere burs vermeyi erkenden kesiyorlar.- e tabii, bir yerden veriyorsan bir yerden alacacaksın diyebiliriz.bu benim için büyük bir düşüncesizliktir sebebi ise mezun olup da direkt iş bulamayan bir sürü mezun olabiliyor.* böyle uyanıklıklar olacak mı sizin cumhurbaşkanlığınız süresince? yapılan yatırımlar ne olarak dönüp dolaşıp bizden gidecek? gidecek mi? sizi seviyorum meral anneciğim. anne diyebilirim değil mi? diyeyim ya.:) bol şans.
  • evet teşekkür ederim.

   oğlum müsade ediyor. anne diyebilirsiniz.

   biz üniversiteden ve liseden mezun olmuş gençlerimize devlet olarak iş vermeyi garanti ediyoruz. veremediklerimize de 500 lira aylık vatandaşlık maaşı bağlayacağız. çünkü bir devlet vatandaşına iş ve istihdam yaratmalıdır. o yüzden cb olduğumda bir elden alıp bir elden vermeyeceğim.

   kyk faizlerini de sıfırlayacağız. çok uzun dönemde iş bulduğunuz takdirde ödeyeceksiniz. ailenizin üzerine de bir yük binmeyecek.
 • sayın başkan, merhaba.
  doktorların çalışma koşullarını iyileştirme ve doktora şiddet ile ilgili düzenlemeleriniz olacak mı? bu önemli bir konu ama bunu kimse dile getirmiyor. saygılar.
  • teşekkür ederim. bugün sanıyorum niğde ve nevşehir, iki ilimizde dile getirdim.

   özellikle hasta ve doktoru karşı karşıya bırakmak sayın erdoğan'ın klasik tarzı, her kesimi birbirinin karşısına dikerek iktidarını sürdürdü.

   ayrıca şehir hastanelerinde doktorların esir olduğunu düşünüyoruz. bu nedenle doktorların çalışma hayatlarını düzenlemek adına çalışmalar yapacağız. ayrıca mecburi hizmet, zorunlu hizmeti kaldırıyoruz.
 • merhaba, öncelikle ekşi sözlüğe hoş geldiniz.
  ana dilde eğitim hakkında ne düşünüyorsunuz?

  edit: yürekten yanıtını merak ettiğim, bu kısa ve öz sorunun cevapsız bırakılması beni üzdü. ahmet hakan'a sorduğum ağır itham içeren soruya kıyasla, bunu beklemiyordum, ilk defa bir soru cevapta, yanıtsız bırakıldım. andımız konusunda verilen cevabı kendim almış kabul ediyorum.
 • hoş geldiniz...

  bir grup (gazeteci, yazar, siyasi vs.) , akp ve erdoğan kaybederse iç savaş çıkar algısı yaratmaya çalışıyor, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? bu arada sizi çok seviyorum meral hanım, size anne diyebilir miyim? :)
 • meral annemiz , cumhurbaşkanı seçilirseniz çalışanlardan kesilen çok yüksek vergi oranlarında adil bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz ?
 • iki buçuk yıldır şerefsiz şerefsiz gezenlerin, zamanında pkk'yı habur'da davul ve zurnayla karşılayıp bebek katilleri ile oslo'da görüşenlerin hala utanmadan sizin gibi birisini teröristlerle aynı saftaymış gibi göstermesinden bıkmadınız mı sayın genel başkanım?
  eski mhpli yeni iyili olarak ve hepsinden önemlisi bir vatansever olarak oyum gönül rahatlığıyla sizindir. başarılar, iyi akşamlar. :)

hesabın var mı? giriş yap