• merhaba, ben muazzez ilmiye çığ .

sorularınızı bekliyorum.

kanıt

edit: soru soran, merak eden herkese çok teşekkürler.

sorularınıza verilmiş yanıtları görmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz: (bkz: ben muazzez ilmiye çığ sorularınızı yanıtlıyorum/@muazzez ilmiye cig)

not: soru cevap etkinliğini mobil ve web tarayıcınızdan takip edebilirsiniz.
  • en az bir yüzyıl daha sağlıkla yaşayıp yanımızda olur musunuz lütfen?

ellerinizden öpüyorum.
  • hani bazen uzaklardan gelecek olan çok değerli bir misafirinizi beklemenin verdiği sabırsızlık olur ya bende dünden beri o sabırsızlığı yaşıyorum. çok değerli hocamız öncelikle hoş geldiniz şeref verdiniz. yetmiş binden fazla kil tableti okumuş ve tahlil etmiş birisisiniz bunlar arasında sizin hayatınıza yön veren ya da unutamadığınız bir cümle var mı?
    • evvela şunu söyleyeyim. 70 bin okumadım. onları tasnif ettim ama birer birer okumadım. ayırdıklarımız var konularına göre. onları okuyup kopya edip yayınladık. yoksa 70 bini okumadık. elden geçti, o başka. 7 bine yakını tercüme edildi, kopya edildi, yayınlandı. o bakımdan mutluyum.

hayatıma yön veren bir cümleye rastlamadım ama çok ilginç şeylere rastladım. en önemlisi şey oldu, bir kadın. bir antlaşma yapıyor. yanına bir kadın da getiriyor. diyor ki bu kadın bu kocama karı olarak bana da kardeşi olarak alıyorum. şayet kocam beni boşamaya kalkarsa bunu da alıp götüreceğim. bunu hakim önünde belge olarak yazdırıyor kadın. bundan daha önemli bir şey olur mu? 4 bin yıl önce, düşünün. bir kadın, kadınlık görevini yapamayacak halde olursa koca başka kadın alabiliyor. aksi halde erkekler başka kadın alma hakkına sahip değil. bu kadının demek ki bir rahatsızlığı var. bir şartla. kendisine kardeş, kocasına karı. ne kadar akıllı kadın değil mi bu? hayatımda unutmadığım bir şeydir. daha birçok önemli şey var ama bu çok önemli geldi bana.
  • sümer tarihine ilginiz ne zaman başladı ?
    • ankara dil tarih coğrafya fakültesi açıldığında 1936'da oraya kaydolmak için gittiğim zaman benim önüme dediler ki açık olan bir şube var. diğerleri kapandı. geç gitmiştim. o yüzden dediler ki hititoloji, sümeroloji, arkeoloji alacaksın, genel tarih. peki dedik biz. ben öğretmendim, öğretmenleri ilk defa mahsus olmak üzere dil tarih coğrafya fakültesine alıyorlardı. iki arkadaş ondan yararlanarak fakülteye girmek için 1936'da gittik. dediler ki doldu hepsi. hititoloji alırsınız dediler. hocası yeni gelmiş. yanına sümeroloji, arkeoloji...

kaydımızı yaptırdık. 2 arkadaş ertesi gün derse girince şaşırdık. hocalar almanca konuşuyor. hiç bilmediğimiz yazılar, çivi yazısı, ibranice bir de. nasıl yapacağız, şaşkına döndük. ama insan çalışınca her şeye muvaffak oluyor. bu sümerolojinin de açılması atatürk sayesinde oldu tamamen. bu fakülte o zaman için bize büyük bir külfetti ve dünyada da böyle bir fakülte yoktu. bu fakültenin açılmasının yegane sebebi türk tarihi, dili, kültürünü araştıracak uzmanlar yetiştirmek idi. bu uzmanlar nereden öğreneceklerdi, kaynağı nereden bulacaklardı bunlar çok önemliydi. o zamana kadar yok kaynak. türklerin ilişki kurduğu bütün milletlerin kaynaklarından yararlanmak lazımdı. hangi milletlerdi bunlar. çinliler, hintliler, iranlılar, macarlar, ruslar, latinler, yunanlar, araplar. düşünün hepsiyle zaten o zaman diyorlardı ki yabancılar tarihten türkleri çıkarırsanız tarih kalmaz. buna göre yani türkler mühim ama hep türkler aleyhinde yazılmıştı, türkler kötü görülmüştü. atatürk bunları okudu yabancıların yazdıklarını. türkler hakir görülmüştü. bizde de hiç kitap yok. osmanlı'da özellikle son zamanlarda bilhassa türkler çok aşağılanmış. osmanlının kendisi türk asıllı olmasına rağmen türkler alçaltılmıştı ve anadoluda türküm demek adeta tabu olmuş. yani müslümanım deniyor. bunları atatürk okuduğu için buna mukabil anadoluda ana lisan türkçe. kim okuyor türkler. kimdir bu türkler nereden geldiler kültürü nedir tarihi nedir, bunun araştırılması lazım. düşünün o kadar işin, o kadar yokluğun arasında atatürk ne düşünüyor. ve bunun için dil tarihi kuruyor ve türklerle münasebeti olan bütün milletlerin dilleri ve kültürleri oraya konuyor.

bu arada atatürk fransızca kitapları okumuş. orada sümerliler orta asyadan gelmiş olabilirler. dilleri kürt diline benziyor. altını çizmiş ve yanına kocaman önemli yazmış. fakülteye diyor ki mademki sümerlerin türklerle ilişkisi var, sümeroloji de koyulacak bu fakülteye. arkadan enteresan 1930'larda o kadar işinin arasında hattuşa'da kazılar yapıldığını, hitit kültürünün bulunduğunu, dilin çözüldüğünü okumuş ve öğrenmiş atatürk. hatta ilk fransada cıkacak bir dergiyi himayesi altına almış. diyor ki mademki hititler anadoluda 500 sene kaldılar, onların da acaba türklerle ilişkisi var mıydı. bunun da araştırılması lazım. tabii bunları araştıracak arkeoloji kondu, genel coğrafya, tarih kondu ve kocaman bir araştırma programı... ama atatürk diyor ki bu çocuklar orada okudular, kitap lazım oldu, seyahat icap etti, ne yapacaklar? onun için dil ve tarih kurumlarını kuruyor atatürk ve diyor ki bu kurumları gelen hükümetler kendi doğrultularında çalıştırmasınlar burada yetişecekleri diye sermayesini kendi koyuyor. yani burada yetişen cocuklar, gencler ancak kendi bildiklerine göre, bilimsel çalışmalarına göre iş yapsınlar istiyor. kimsenin doğrultusunda çalışmasınlar. bu önemli. kocaman bir paket program yalnız türk tarihi kültürü ve dili için, bu çok önemli.

1933'te almanya'da kürsülerinde yahudi olan bütün profesörleri ve doçentleri almanlar kapı dışarı attılar, bu insanlar kaldılar ortada, bütün milletlere müracat ettiler alın bizi diye. kimse almadı. amerika dahi. onun üzerine şaşkına dönüyorlar. o sırada isviçreli bir profesör de bizde çalışıyor, türkiye'ye müracat edelim. daha 10 sene olmuş kurulalı bu arada. müracat ediyorlar, derhal atatürk gelsinler diyor. tarihte en mühim beyin göçünü yaptırıyor atatürk. onlar gelmeye başlıyor. onlarla yapılan bir antlaşma vardı. ben onu okudum ve ağladım. çünkü daha 10 yıllık bir devlettik. şöyle diyor bu şahıslar ister hapiste olsun ister sokakta olsun, bunlar artık türk hükümetinin memurudurlar. almanlar bunları göndermemek icin herhangi bir şey yaparsa biz getirmenin çaresini buluruz. yahu 10 senelik bir devlet bunu nasıl yapar? hakikaten 1 yıl sonra onları geri gönderin dediler. bizim hükümetle sonuna kadar uğraştılar ama göndermedik. işte dil tarihte en mühimleri bu adamlardan çıktı. ve ayrıca alman hükümetini beğenmeyip yahudi olmadığı halde oradan kaçan profesörler de vardı. böylece bu profesörler geldi ve türk tarihi, türk dili üzerinde büyük bir çalışma başladı ve bugün o çalışmanın pek çok semeresini görüyoruz. hititolojide, diğer alanlarda çalışmalar var, çok iyi arkadaşlar yetişti. hala da onların nesilleri devam ediyor.
  • türkiyenin şu anki durumu size ne hissettiriyor, eski dönemlerle kıyaslayabilir misiniz ? sizce de bir ilüzyonun içinde değil miyiz halk olarak ?
    • bakın çocuklar. bugün biz büyük bir devrim yaptık 1923 ve 38 arası. muazzam bir devrim. her konuda. bu devrim, bugüne kadar geldi. biz devrimi kanlı yapmadık. bakın fransa, rusya muazzam kan döktüler. biz dökmedik. ama en büyük düşmanımız yobazlar. dinimizi kendi düşüncelerine göre kullanan insanlar. bunlar allahı her şeye alet ediyorlar. insanları idare etmeye çalışıyorlar. bu bakımdan bu yobazlar yavaştan yavaştan geldiler bugüne kadar. ve bugün hükümet kurdular. ama ona rağmen bugün biz devrimimizin en yüksek çağındayız. neden? çünkü düşünün devrime başladığımız zaman başı örtülü okumadan haberi olmayan kadınlarımız bugün her alanda; ilimde, sanatta, ticarette; her alanda büyük başarı kazandılar. bu devrimimizin en yüksek çağı. bu yüzden kadınlar artık ezdirmeyecek kendini. kadınların büyük faydası olacak devrimimiz için. o bakımdan mutlu ve umutluyum.
  • muazzez ilmiye hanım öncelikle hoşgeldiniz. bizi çok mutlu ettiniz, saygılarımı sunuyorum.
    ilk sorum, bunca bilgiyi hafızanızda nasıl tutuyorsunuz?
    bir de, biz sizi çok seviyoruz, daha çok yaşamanızı diliyoruz. uzun ve değerli bir yaşam için tavsiyeleriniz nedir?
    son olarak neden sümer medeniyeti ile ilgili olan insanlar hurûf-u mukattaa bahsini açmaktan çekiniyorlar.
    ömrünüz uzun olsun.
    • hafızamda tutmam bir şey meselesi, hafızayı çalıştırma meselesi.

ben artık bundan sonra yaşamak istemiyorum. açıkçası bu. bugüne kadar yaşadım, her şey oldu. ama iyi yaşayabilmek için tavsiyem evvela iyi niyetli olacaksınız. her şeyi sevin. hırslı olmayın. kendinize iyi bakın. başka ne diyeyim? herkese çatmayın kalkıp. insanlar hakkında kötü düşünmeyin herkesin. iyi düşünün daima. iyi olmazsa o onun sorunu. onun için insanları iyi düşüneceksin. benim şeyim o. onun için kimseyle kavga etmiş değilimdir.
  • hoşgeldiniz, biz sizin isminizi çok seviyoruz. siz de bizim gibi isminizin çok güzel olduğunu düşünüyor musunuz?
    bu ismi size kim koymuş?
    saygılar.
    • ben de seviyorum ismimi tabii. babam koymuş rahmetli. ilmiye koymuş. ilim sahibi olasın diye koydum derdi bana. ben de o zaman ilimden haberim yok, hiçbir şey bilmiyorum, aldırmıyorum. kaç defa söyledi. ama erken öldü babacığım. beni göremedi. ondan sonra emekli oldum. o zamana kadar ilmiyeyi kullanmadım hiç. aklıma gelmedi. emekli oldum bir de baktım emeklilik karnem ilmiye diye geldi. ondan sonra bir ingiliz meslektaş gelmiş telefon rehberine beni aramış. muazzez ilmiye yazılı. ilk görüştüğümüzde bana ilim sahibi oldun diye mi koydun bu ismi kendine dedi bana. yapma dedim babam koymuş. ondan sonra ilmiye'yi kullanmaya başladım.
  • nasılsınız muazzez hanım? hayatınız nasıl gidiyor ve gitti? pişmanlığınız var mı? buraya geldiğiniz için teşekkür ederim.
  • şeref verdiniz hocam,

kadınların dili mi yoksa sümer dili mi daha karmaşık? genç kadınlar sizce de biraz abartmıyorlar mı? naz yapmak yerine neden gelip adam gibi söylemiyorlar?
    • şunu söyleyeyim. sümerlerde ayrıca bir kadın dili var. kadınlar yazarsa kendi dilinde yazıyorlar. mamafih türklerde de varmış ama kaybolmuş. eski türklerde kadın dili varmış.
  • edit: derin bilgisiyle(!) verdiği cevap: '' kürt diye bir ırk yok '' olsun hiç olmazsa kendisini tanımış olduk.

hoşgeldiniz muazzez hanım.

kürtlerin soyunun hz ibrahim'den gelmekte olduğu bilgisi ne kadar doğru. buna bağlı olarak bilinen en eski kavimler kürtler midir?
    • kürtlerin aslı türkler. zaten kürt diye bir millet tarihte yok. tamamen asılları türk. türkler doğudan batıya doğru geliyorlar. gelirken bir tarafta araplar, bir tarafta iranlılarla, türklerle karışıyor. fakat dillerinin %90'ı türkçe. onun için kürt diye bir şey yok. ben öyle kabul ettiğim gibi tarih de bunu böyle kabul ediyor.
278 entry daha
hesabın var mı? giriş yap