şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ne bu atar götüm yürüdüğün bebe sana abi mi dedi
 • 19 yaş yani ergenlik döneminin kaçınılmaz cümlesi. eğitim biliminde ergen benmerkezciliği diye geçiyor bu durum.
  herkesin gözünün üzerlerinde olması, hayatın bir tek onlara dayanılmaz acılar yaşattığı hatta bunların gerçekten acı olduğu falan...
  (bkz: ergen benmerkezciligi)

  allah başka dert vermesin gençler.
 • valla ben 6 yaşından beri her yıl yeni yeni acılar yaşıyorum (bkz: kedi götünü görmüş yara var zannetmiş)
 • 3 sene önce, 15 yaşındaki stajyerin "hayat beni çok yordu" dediğini duyduğumdan beri bu tür şeyler şaşırtmıyor. sonuçta bu çocuklar arabesk bir kültürde yetişiyorlar.
  stajyere de "hayat değildir, iş yormuştur. hayat yorsa duramazsın" dedim, çocuk mal oldu kaldı.
 • askerde vardı bitanesi, elinde neden ben diye? dövmesi vardı. tabiki de amatörce bi dövmeydi bu. bi arabesk takılırdı böyle bi de clubber. ama acı çeker yanı hep canlı biriydi.
 • benim buyrun. oğlum siz kendinizi ne sanıyorsunuz böyle önünüze gelene bir etiket yapıştırmaya kalkıyorsunuz. 19 yaşında veya 49 yaşında olmanın ne anlamı var. eğer o dönemin kötü geçtiyse kötü geçmiştir. bunun yaşla alakası yok. bunun etrafındaki yaşanan ve kendi içinde yaşadığın olaylarla alakası var.

  ben ailemden birini kaybettim. hem de hasta değildi bir şey değildi. dün gece salonda televizyon izleyen babam, sabahında beni okuldan almaları ve baban boğaz köprüsünden atlayarak intihar etti demeleri. sonra hayatın düzelmeyecek bir yola girmesi.

  birileri hakkında konuşurken biraz düşünün. oysa entryi girdiğin süre kadar düşünsen böyle saçmalık kusmazsın.
  19 yaşında olunca insanı ezmeniz gerekmiyor. 'aaa canım çok acılar çekmiş tüh tüh' demeniz gerekmiyor. yaş/acı dengesi doğru orantılı olmak zorunda değil.

  senin acı dediğin nedir anlatsana? 19 değilde 35 yaşında ödeyemediğin kredi borçların mı? aşk acın mı? hayatın zorluğu mu? bu sıkıntılarla dünyadaki herkes uğraşıyor sadece siz değil.

  edit: entryde "dün" ibaresini kullanmışım fakat o 24 saat önceyi anlatmıyor. olayların ani gelişmesine dem vurmak istedim.
 • sezen aksu da kaybolan yılları 19 yaşında yazmıştı. yaşından çok yaşadıklarıdır insanı yaşlandıran diye boşuna dememişler.
 • çektiği zorluk ve psikolojik baskıları, bu cümle ile dile getirmesi amatörce olabilir. ancak "acılar yaşamak" yaş ile kısıtlanamayacak bir durumdur.

  70 yaşında olup, tüm hayatını keder nedir bilmeden geçirenler olduğu gibi, 15 yaşında olup, geçmişinde defalarca dibe vurmak zorunda kalanlar da olmuştur ve olacaktır.

  asıl önemli olan, bir insanın bu tarz saçma sapan başlıklar açacak hale gelecek şeyler yaşamamasıdır.
 • gerçekten "ne acılar yaşadım" demekte haklı biriyse bebe denemez o kişiye. kimsenin ne zaman ne yaşadığını bilemezsiniz, hayat iyi veya kötü sürprizlerle dolu. "bebe" olduğunu düşünmeniz o kişinin de birçok sürprizle karşılaşmamış olduğu anlamına gelmez. hayat acımasızlığını yaş ayırmaksızın gösteriyor.
 • akıllara şu sözü getirir, "dert s.k gibidir, başkasınınkini görmeden en büyük kendininki sanırsın"