• 1965 yapımı bir duygu sağıroğlu filmidir. başrollerde yılmaz güney ve selma güneri oynamaktadır. dönemine göre hayli cesur sahneleri vardır. yılmaz güney'in en iyi filmidir. halk çocuğu çizgisindedir, ama yine kabadayıdır.
  • "ben öldükçe yaşarım filminin ismi bir şiirden kaynaklanıyordu... şöyle ki... filmin yapımcısı şimdilerde kadir inanır'ın müstakbel kaynanası olan mualla özbek, yönetmeni duygu sağıroğlu ve ben*, adana'ya gidiyorduk. yılmaz güney, adana'da galiba ağba oteli'nde kalıyordu. hep birlikte güney'i ziyaret edecektik. ayrıca, yapımcı mualla özbek, çok sevdiği yılmaz' la bir iş konuşması yapacaktı sanıyorum. güney, bu ünlü sosyete terzisini öz annesi gibi seviyordu. ve mualla özbek'e hep "ana" diye hitap ediyordu. doğrusu, özbek de aktöre "analık" yapmıştır...

güney'in son yaptığı bu filmin ismi henüz belli değildi. işte ben, duygu sağıroğlu ve mualla özbek, adana'ya giderken yol boyunca filme bir isim aradık. düşünüp, çeşitli isimler ortaya atarken, birden; arabanın radyosunda tarık gürcan'ın sesiniduyduk. genç şairlerden bir demet şiir okumaya başladı. ve etkili sesiyle "ben öldükçe yaşarım" diyordu. bu, şiirin ismi miydi, yoksa mısralarda mı geçiyordu? aradan 22 yıl gibi uzun bir zaman geçtiğinden kesin hatırlayamıyorum... üçümüz de bu ismi sevmiştik. üstelik konuya da son derece uygundu. ve böylece adana yollarında, güney'in oynadığ bu filme ben öldükçe yaşarım ismini koyduk.

yılmaz güney, bu filmde selma güneri'yle oynuyordu, istanbul radyosu sanatçılarından lütfi güneri'nin kızı selma, bu filmi çevirdiğinde 15 yaşındaydı... babası lütfi güneri, amerika'da yaşadığından selma güneri, annesi neriman güneri'nin kanatları altındaydı. yıllar sonra "iyi oyuncu" olarak yeşilçam'da kendini kanıtlayan bu esmer, ince yapılı , güzel bir vücudu olan genç kız, ilk kez yılmaz güney'le oynamıyordu. daha önce iki film çevirmişti. ancak, öyle aşırı biçimde hiç soyunmamıştı. yalnız halit refiğ'in istanbul'un kızları adlı gençlik filminde bikini giymişti, o kadar... ben öldükçe yaşarım adlı bu yılmaz güneyli filmde ise, şaşırtıcı biçimde soyunmuş ve yatağa girmişti. özellikle de uzun tutulan bu sevişme sahneleri, yakın planlarda müstehcen boyutlara kadar uzanıyordu. tabii söz konusu sahnelerden ne selma'nın annesi neriman güneri, ne de yapımcı mualla özbek haberliydi. filmin bu parçaları, stüdyoda yıkandıktan sonra olay birden patlamıştı. bir süre sonra da neriman güneri, 15 yaşındaki kızının yılmaz güney'le yatağa girdiğini öğrenince hakl olarak [matbaa hatası olarak böyle yazılmış: haklı olarak] kıyameti kopardı. güvendiği ve ellerine teslim ettiği kişiler, körpecik kızını böyle "seks yıldızı" gibi nasıl yatağa sokarlardı?.. ne var ki burası yeşilçam'dı. içine girilmedikçe anlaşılmayan bu acımasız dünyada güven duygularının birtakım "çıkar ilişkileri "ne göre daima yön değiştirdiğini neriman güneri nereden bilebilirdi. önce yönetmen duygu sağıroğlu ile kapıştı, sonra da mualla özbek ve yılmaz güney'le konuştuktan sonra iş tatlıya bağlandı. tüm bu sahneler montaj aşamasında kesilip imha edilecekti.

bu ara bazı yeşilçam muhabirleri, bu sevişme bölümünden bir kare elde edebilmek için sotaya yatmışlardı. yalnız "kurt" bir gazeteci, bu karelerin önemli bir kısmını gizlice bobinlerden, film stüdyosundaki bir adamı aracılığıyla kestirtip elde etti. ama nedense yayımlamadı... sonra da filmin yönetmeni sağıroğlu filmin bu bölümlerini ayıklayıp ortadan kaldırdı..." - agah özgüç

(arkadaşım yılmaz güney, broy yayınları, istanbul, 1988, s. 33, 34)
  • duygu sağıroğlu'nun yönetmenliğini yaptığı 1965 tarihli siyah-beyaz bir film. başrolde yılmaz güney ve selma güneri oynar. uzun yağmur sahneleri, danslar, romantizm, arka fon müzikali ile sanat filmi havasında akar.

--- spoiler ---

filmde en çarpıcı sahne ahmet'in kuşların hepsini satın alıp özgür bırakmasıydı. son kuşun dansöz zeyno'nun elinden serbest bırakılması zaten efsaneydi. vesikalı yarim filmindeki gibi bir dansöze aşık oluş var burada. fakat bunun iyi tarafı ölümle birlikte kavuşmanın yaşanması. şimdiki tırıvırı aşk filmlerine basar geçer şu film.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap