• --- spoiler ---

babam daima, bir gün büyük bir şey yapacağımı söylerdi. içimde bir his var, john osbourne, derdi birkaç biranın ardından. ya olağanüstü bir şey yapacaksın ya da hapse gireceksin. ve benim ihtiyar haklı çıktı. on sekizinci yaş günümden önce hapse girdim. insanlar bana hâlâ nasıl hayatta olduğumu soruyorlar, bense ne diyeceğimi bilemiyorum. büyüdüğüm sırada, beni mahallenin diğer çocuklarıyla birlikte bir duvarın önüne dizseniz ve hangimizin altmış yaşına kadar yaşayacağını, hangimizin beş çocuğu, dört torunu, california ve buckinghamshireda evleri olacağını sorsanız, bahsi kesinlikle kendi üzerime oynamazdım. ama işte buradayım: kendi hikâyemi, kendi sözcüklerimle anlatmaya hazırım, ilk defa.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

mesele şu ki, kin tutmaya hiç inanmadım. beni yanlış anlamayın insanlara kızdığım oldu. patrick meehan'a, bir bardak içkiyi bana fatura etmeye çalışan şu avukata ve bob daisley'e çok kızmıştım. ama onlardan nefret etmiyorum. başlarına kötü bir şey gelsin de istemem. birinden nefret etmenin tamamen enerji israfı olduğunu düşünüyorum. sonunda elinize ne geçicek ? hiç. burada baş melek cebrail'i oynamaya çalışmıyorum. sadece şunu diyorum: birine tepen attıysa, ona göt herif de, rahatla ve yoluna git. yeryüzünde çok uzun süre kalacak değiliz.
    --- spoiler ---

ozzy osbourne'nun yaşamını kendi gözünden (her ne kadar bir kısmı bulanık olsa da) anlattığı, okurken çok şaşırcağınız, kesinlikle düşündüğümden bambaşka bir ozzy'le karşılaştığım herkesin okuması gereken bir kitap.
  • bugüne kadar okurken anıra aıra güldüğüm tek kitaptır. ozzy sen ne piç bir adamsın.
  • 1970'lerin başındaki küçük ingiliz kasabasından nasıl bir rock yıldızının fırlayabileceğini açık ve dürüst bir dille yazan kitap.
    black sabbath'ın hayranı falan değilim ama anlatışındaki samimilik ve dürüstlük sizi kitaba ya da kitabı size bağlıyor.
  • bir gecede okuduğum, sürükleyici otobiyografi.
  • ozzy'nin hatırladığı anılarını anlattığı bir kitap. ronnie james dio da böyle bir kitap yazsaydı iyi olurdu.
  • bir insanın kendi hayatını anlatması çok değerli bir olay. bu kitapta ozzy osbourne mükemmel bir iş yapmış. en iyi roman yazarlarına parmak ısırtacak kadar sürükleyici bir otobiyografi yazmış. özellikle rock müzik sevenlerin ve bu müzik türüne ilgi duyanların çok büyük zevkle okuyacağını düşündüğüm bir kitap. bu kitabı kimler okumalı:

-rock müzik ve tarihi sevenler, müzik piyasasının arkaplanını merak edenler
    -ozzy ve black sabbath hayranları
    -"bir rockstarın hayatı nasıl olur" sorusunu merak edenler
    -müzisyen olmak isteyenler ya da müzik alanında bir kariyere sahip olmak isteyenler
    -ibret almak isteyenler(kitap fazlasıyla ibretlik, özellikle de dinî bağlamda incelenip sorgulanırsa)
    -batı kültürüne aşina olup sadece eğlenmek için okumak isteyenler(kitap çok eğlenceli ilerleyen bir kitap. batı kültürüne biraz aşinaysanız ve onları garipsemiyorsanız çok zevkli bir kitap)
    -kısaca, sıradışı bir insanın nasıl olduğunu yakından bilmek isteyenler...

ben bu kitabı okuduktan sonra, kaderin insan hayatında nasıl önemli bir rol oynadığını ve basit bir yaşamın ne kadar büyük bir nimet olduğunu anladım. ozzy osbourne her ne kadar para, şan, şöhret gibi birçok insanın arzuladığı şeylere ulaşmış olsa da, aslında hep istediği şey basit bir yaşammış. anılarını okurken, siz de anlıyorsunuz ki basit ve sıradan bir yaşam, karmaşık ve sıradışı bir yaşamdan çok daha güzel olabilir. kaderden ise kaçış yok. bunu bilmek de insana çok güzel bir güven ve allah'a yönelmek için şevk veriyor. tabii kitaba nereden baktığınızla da ilgili bir durum bu.

her şeyin ne kadar hızlı ve bir anda değişebileceğini bir insanın hayatı üzerinden anlatan güzel kitaplardan birisiydi. zaten otobiyografilerin en güzel örnekleri de böyle olur. kısacası, tavsiye edebileceğim bir kitap.
  • gayet güzel bir otobiyografi
  • keşke her sanatçının kendisi için yazması zorunlu olsa türden dediğim kitaptır. eşsizdir. harikadır. okunmalıdır.
hesabın var mı? giriş yap