şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sezerciğin filmlerde c harfini j olarak kullandığı replik
 • sokakta beraber top oynamaya niyetlendiği çocukların çok başarılı şekilde spontan gelişen "piç piç baban kim, piç piç baban kim" tekerlemesinin ardından sezerciğin (ve yanlış hatırlamıyorsam bazen de ömerciğin) verdiği ukte dolu cevap. ne demek "ben piç değilim" versene ağızlarının payını, öyle gözü yaşlı bakar burnunu çekersen, bu kadar ezik cevap verirsen kim inanır sana sezercik? sonra da eve koşup babasının 30x40 boyutunda çerçeveli fotoğrafını oyun alanına taşır, ama artık çok geçtir, bir de üstüne dayak yer. ben olsam çerçeveyi de kafasına indirirdim ama senarist bunu ya düşünmemiş ya da patronu gerçek hayatta sezerciğin babası olduğu için cesaret edememiş.
 • ayrıca arada bir yerde beliren hülya koçyiğit'li replik için (bkz: anne ben piç miyim)

  sanırım bazı bölümlerde sezercik annesine soruyor, bazılarında annesi işteyken evi karıştırıp resmi kendisi buluyor, ya da ben o kadar çok sezercik filmi izledim ki artık hatırlayamıyorum*.
 • aslinda "ben pic diilim" cevabi bazi durumlarda sezercik degil de (gercek hayattaki kuzeni) yumurcak tarafindan aramizda gecebilecek bir dialogda da kullanilabilir, izin verirseniz aciklayayim:

  babasi*nin fabrikasinda calisan bir isciye asik olup evlenen filiz akin*, uvey annesinin komplosu sonucunda kocasi hirsizlikla suclanip isten kovulunca ondan ayrilmak ve yumurcak'i babasina birakmak zorunda kalir.
  babasi, yumurcak buyuyunce, annesinin oldugunu soyler. yani yumurcak pic degildir, hem annesi hem de babasi vardir; kaldi ki yalnizca baba bile yeterliydi.
  lakin bu yumurcak denen kucuk iblis, babasi ise* gidince mahalle halkina kan kusturmakta; manavdan elma, baloncudan balon calmakta; serbetcinin imbigini kirmakta; kurumaya birakilan temiz camasirlari pisletmekte; tarlaya girip sebzeleri ezmektedir. tv karsisinda tum bunlari izleyen akl-i selim bir insan, yumurcak'a " senin bacaklarini kiracagim kucuk pic!" diye haykirmaz mi? ben tvye dogru agzimdan tukuruk sacarak haykirdim; ote yandan annemin izledigi "bu hafta hangi unlu sik, hangisi rukus?" programlarindan da biliyorum ki bu ilker inanoglu bastibacak bir insan**, simdi yolda gorsem yumurcak'in bacaklarini hala kirabilirim*.

  picsin yumurcak, ve senin gibi kucuk iblislerin bacaklarini kiracagim. picsin, picsin, picsin.

  ps. peki ya filmin devaminda ne oluyor? yumurcak annesine kavusuyor mu? kotu kalpli uvey anne/kaynana/babaanne cehennemde yaniyor mu? bilemiyorum, cunku yumurcak'in babasi filmin ilk yarisinda hapse atilinca daha fazla iskenceye dayanamayip basta kanala gectim. ren and stimpy, joy!
 • bu replikle alakalı olarak geçen gün izlediğim bir filmde ömercik
  "ben piçmişim amca!" diyerek beni koltuktan düşürmüştür..
 • selin toktay' in park orman'da bir partide cantasinda -kendisine ait olmadigini iddia ettigi- bir uyusturucunun bulunmasindan sonra, savas ay ile yaptigi roportajda verdigi aciklamadir.

  -bize boyle seyler demesinler savas abi, annemiz babamiz var bizim.
 • sezercik aslan parçası adlı filmde, sezercik'in büyük bir isyanla mahalle arkadaşlarına sarfettiği cümledir..akabinde babasının fotoğrafını gösterir, çocukları mahçup eder.