şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: i robot)
 • dr husonun ben robotum adlı enfes eserinin geronimo versiyonu.gerci normal versionu ile arasında pek bir fark yoktur ama bir saygı bir sevgi cercevesi icinde ele alındıgında bir on kaplan o olmadı yarım kaplan gücüne ulasırki enfestir.helal olsun.
 • (bkz: ben gay)
 • isaac asimov'un bilimkurgunun temellerine etki etmiş olan birbiriyle zekice bağlanmış kısa hikayelerden oluşan eseri. kitaptaki üç robot kuralı asimov dan sonraki bilimkurgu yazarları tarafınfan bile benimsenmiş ve geliştirilmiştir. kitapta ki bir çok metafor gerçekten zihninizi açar. ayrıca robot serisi adı altında türkçede yayınlanmamış başka kitapları da vardır yazarın. okumak isteyenler için asimovun kendi tavsiye ettiği okuma sıralaması söyledir:
  ı, robot [robots]
  the caves of steel [robots]
  the naked sun [robots]
  mirror ımage (short story) [robots]
  the robots of dawn [robots]
  robots and empire [robots]
  the stars, like dust [empıre]
  the currents of space [empıre]
  pebble in the sky [empıre]
  foundation [foundatıon]
  foundation and empire [foundatıon]
  second foundation [foundatıon]
  foundation's edge [foundatıon]
  foundation and earth [foundatıon]
  prelude to foundation [foundatıon]
  forward the foundation [foundatıon]

  okuma sıralamasının kaynağı
 • isaac asimov'un robotlarla ilgili bilim kurgu kitabı. ilk hikaye robbie hariç robotbilimin üç kanunu üzerine şekillenen tüm hikayeler kurgu bakımından gayet iyiydi. özellikle robot cutie'nin sorgulamaları insanlık ve dinler arasındaki bağlantıyı güzel özetlemiş. ıo nestor'un üstünlük kompleksi ile yaptıkları, robot olduğu soru işaretli olan stephen'ın zekası ve makinelerle yönetilen bölgeler fikri ile sorgulatmıştır.
 • bana kitap okuma alışkanlığı kazandıran ısaac asimov kitabı.
  roman, farklı farklı hikayelerden oluşuyor. aynı karakterleri bazı hikayelerde görsekte genellikle her bölümde farklı birisinin hikayesine tanık oluyoruz. kitap, asimov'un koyduğu 3 temel robot kanunları kapsamında şekilleniyor. kitap boyunca ortaya çıkan sorunlar bu 3 temel kanuna uygun olacak şekilde çözülüyor.
  bölümler ilerledikçe robotların gelişimine tanık oluyorsunuz. ilk bölümde bir sürü kabloya bağlı, konuşamayan teneke yığını bir robotun hikayesini okurken, artık sona gelindiğinde insanın zeka seviyesini geride bırakmış, dünyayı ele geçirecek seviyeye gelmiş robotların hikayesini okuyor olacaksınız.
  okuması gayet zevklidir ve herkese öneririm. mutlaka okuyunuz.
 • ısaac asimov'un bilim kurgu romanı. ithaki yayınlarının çevirisiyle okumuştum ve bence çevirisi iyi değildi. kitap, farklı bölümlerden oluşuyor ve hepsi başka bir konuyu işliyor. ama anlatılan olaylarda ki karakterler hemen hemen aynı. okuması baya zevkli kitaplardan ve herkese öneririm.
 • yeni başladım ama şimdilik güzel gidiyor.bitirdiğimde düzenlerim bu entryi .
 • robotların üç yasaya uymak zorunda olduğu , bu yasaların sık sık robotlara hatırlatıldığı bir kitap. robotlar bazen bu yasaları çiğniyor bazen bu yasalara göre hareket ediyorlar. çok akılda kalıcı bir kitap değil, en azından bana hitap etmedi.

  üç robot yasası:

  1-) robotlar , insanlara zarar veremez ya da eylemsiz kalarak onlara zarar gelmesine göz yumamaz
  2-) robotlar, birinci kanunla çakışmadığı sürece insanlar tarafından verilen emirlere itaat etmek zorundadır.
  3-) robotlar, birinci ya da ikinci kanunla çakışmadığı sürece kendi varlıklarını korumak zorundadır.