• merhaba, iyi günler. ben ruşen çakır.

34 yıllık gazetecilik, neredeyse 4 yıllık medyascope serüvenimle ilgili sorularınız, yorumlarınız ve eleştirileriniz varsa beklerim.

kanıt

edit: benim için zor ama keyifli bir söyleşi oldu. kuruldugundan beri uzaktan izledigim kimi zaman beni kızdıran, kimi zaman da cok mutlu eden sözlük demek ki böyle bir şeymiş. bu arada medyascope'un da bundan böyle sözlük'te oldugunu duyurmak isterim:https://eksisozluk.com/biri/medyascope herkese çok teşekkürler.

sorularınıza verilmiş yanıtları görmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz: (bkz: ben ruşen çakır sorularınızı yanıtlıyorum/@rusen cakir)

not: soru cevap etkinliğini mobil ve web tarayıcınızdan takip edebilirsiniz.
  • sizi seviyoruz.

tahmin ve yorumlarınız büyük oranda doğru çıkıyor. 23 haziran seçimlerinde her bir adayın kazanma şansı sizin için yüzde kaç? evet, söyleyeceklerim bu kadar. iyi günler.
    • açıkçası tahmin yapmak çok doğru değil ama gördüğüm kadarıyla imamoğlu daha avantajlı duruyor. yine de yıldırım'ın kazanma şansının olmadığını söylemek doğru değil. ama şunu söylemek lazım. binali yıldırım kazansa dahi bu seçimin kazananı imamoğlu'dur. sonuç olarak istanbul seçimleri sonucu 31 mart gecesi çıktı ve bunun galibi imamoğlu. bunu değiştirmek için ülkeyi yeniden seçime sürüklediler. ama sürükledikleri andan itibaren başta cumhurbaşkanı erdoğan olmak üzere kaybettiklerini de kabul etmiş oldular.
  • merhaba cüneyt çakır ile bir akrabalığınız var mı?
    • yok. olsaydı rahatsız olmazdım. özellikle yurt dışında yönettiği maçlarda çok başarılı olduğunu biliyorum, türkiye'de aynı başarıyı gösteremiyor.
  • tehditler alıyor musunuz?
    • aldığımı söyleyemem ama türkiye'de uzun bir süredir gazeteci olmanın kolay olmadığını biliyorum. hakaret, hedef gösterme gibi olaylara sık sık şahit oluyoruz ama bunlara bir yerden sonra alıştığımı söyleyebilirim ama somut olarak bir tehdit yok. olduysa bile ben görmedim.
  • merhaba,

sizce davutoğlunda yeni parti kurabilecek cesaret var mı ?
    • daha çok erdoğan'ın himayesinde akp'nin başına tekrar geçmek isteyecektir. onu imkansız görürse kurabilir.
  • sedat diye bir oğlunuz var mı?
  • geleneksel medya düzeninin sonunun geldiğini düşünüyor musunuz? bizi neler bekliyor?
    • düşünmüyorum. yaşıyorum. zaten bizim medyascopta yaptığımız geleneksel medyanın bittiğini bize gösteriyor. son dönemde yaşadığımız süreç var. medya ordusu, bir şeyin propagandasını ve başka bir şeyin anti propagandasını yaptı ve 31 martta bambaşka bir sonuç çıktı. dolayısıyla artık okuyucu ve izleyici, en önemlisi itibar ve etki kaybettikleri aşikar. buna karşılık sosyal medya üzerinden yeni teknoloji kullanarak gazetecilik yapmaya çalışan mecralar işlerini ciddiye alabiliyorlarsa çok daha etkili olabiliyorlar.
  • dolar yıl sonu kaç olur ?
  • 7 haziran seçimlerinden bu yana yayınlarınızı beğeniyle takip ediyorum. çok başarılı işler çıkarıyorsunuz. iyi ki varsınız. sorularım şunlar:

1- 23 haziran’da imamoğlu’nun kazanması halinde, baskın seçim öngörüyor musunuz? eğer olursa ne zaman olur bu seçim ve sizce imamoğlu bu kadar erken yapılacak bir seçimde cumhurbaşkanı adayı olmalı mı?

2- olası bir 2020 erken seçiminde, ekrem imamoğlu’nun erdoğan’a rakip olması halinde imamoğlu’nun şansını ne kadar görüyorsunuz?

3- imamoğlu'nun kaybetmesi halinde, siyasi geleceğini nasıl görüyorsunuz?
    • 2. bunlar erken sorular. ama şu haliyle bakıldığında yarın bir cumhurbaşkanı seçimi olsa herhalde erdoğan'ın karşısına çıkacak ilk isim imamoğlu olacaktır. ama erdoğan'a karşı yarışabilmek birçok isim icin çok zor. eğer imamoğlu 31 mart öncesi yakaladığı çizgiyi, ilgiyi artırarak sürdürebilirse; buna karşılık erdoğan da halen sürdürdüğü hataları sürdürürse, bu seçimden imamoğlu'nun galip çıkması mümkün olur. ama bugün itibarıyla yarın yapılacak bir seçimde erdoğan'a karşı galip gelmesi çok zor görünüyor. istanbul tabii ki birçok şeyin işaretçisi ama her şeyin işaretçisi değil. ibb'de göstereceği performansla daha büyük hedeflere oynaması söz konusu olabilir.
  • merhaba iyi günler, her şey çok güzel olacak mı ruşen abi?
hesabın var mı? giriş yap