• sözleri besteye büyük gelen şarkı.. hani küçükken arada bişey söylerken melodik bir şekilde söylemeye çalışırdık, müziğe söylediğimiz lafları uydurabilmek, sığdırabilmek için ağzımızı eğip büker, değişik vurgu kombinasyonları denerdik, aynen öyle olmuş bu da... şarkı akıp gitmiyor, sanki birden takılıp "ıııh takıldım, uymadı bu" deyiverecekmiş gibi sürekli...
  • dvd'de yer alan hali orjinalinden çok daha etkileyici olan şebnem ferah şarkısı
  • bu şarkı ilk çıktığında haliyle 'içine girdiğin küçük kaygan deliği' repliğiyle biliniyordu. bir arkadaşımla birlikte hiç de samimi olmadığımız iki kızla beraber düzeyli bir şekilde sohbet ederken şebnem ferah'ın mevzusu açıldı... arkadaşım bu şarkıdan bahsetmek istedi, adını çıkaramadı... haliyle meşhur repliği kullanarak anlatmaya çalıştı...

"hani var ya canım içine girdiğin sıcak ıslak deliği diyo şarkıda"

çok içten kahkaha atmıştım. hey gidi.
  • en çok merakımı cezbeden bölümü, içine girilen küçük ve kaygan delik değil, aynayla yardımcı olunan bölümüdür.
  • sarhoş değil de çakırkeyif'ken dinlenecek şarkıdır
  • bu şarkı "istersen bir aynayla yardım edeyim ama umursamazsın" gibi fantastik bi dize barındırır.

sanki araba parkediyoz amk altıüstü sevişicez, hem nasıl yardım edicen allasen, "sol yap sol yap tamam şimdi topla" diyecek halin yok di mi??
  • tek başınıza yürüdüğünüz sokağın sonun da girdiğiniz mekanda çalan şarkıdır. bilmiyorum. böyle yalın yürürken ,yine tek başınıza oturduğunuz 4'lü masanın arkasında çalan bu şarkıyı dinlerken etrafta oturan kalabalığı hiç seyrettiniz mi ? çiftlerin muhabbettine kulak kabarttınız mı ? ya da hareketlerine odaklanıp mimiklerinin ne kadar kendilerine yabancı olduğunu farkettiniz mi ? nedense aklıma sartre'den bulantı gelmişti.
    etraftaki çiftlere iyice baktım. kızmayın lan. tek sap bendim maalesef. doğal olarak çiftlere baktım. bir an için bu insanların neden bu saatte birbirleriyle böyle harıl harıl birşeyler konuştuğunu düşündüm. bir an için aslında herşeyin altında cinselliğin yattığını düşündüm. lan tamam kızın yargılayın. hayvan deyin.sevgi, aşk ya da başka birşey gelmedi. suçluyum. kabul ediyorum. ben dahil orada ki tüm insanalrın bir an için sadece ve sadece çiftleşmek olduğunu düşündüm. sevgi ve benzeri manevi duyguları önemsemediğini , tamamen hormonal duygularla hareket ederek olayları bu boyuta getirdiklerini düşündüm. hem de inanılmaz büyük bir maske ardında. herkesin taktığı bir maskenin ardında. o maskelerin üstünde nelerin olduğunu tahmin ederseniz sanırım.
    sonra bu şarkının sözlerini düşündüm. emin olun bir kadından duyduğum en samimi şarkıydı. sözleri bu maskelere yazılmış ve ender bulunan bir şekilde güçlü bir duruş sergileyerek neyin ne olduğunu ortaya dökmüş, tüm herkesin için de bazı şeyleri ulu orta savurmuş ve bunu yaparken de öz yaşı dökmemişti. belki sevmezsiniz, bazı sözlerien takılırsınız, orasını burasını çekiştirirsiniz ama hakkını vermek lazım. ben saygı duydum.. büyüksün..
  • bir tecavüz vakası üzerine yazıldığını duymuştum. sanırım birçok kişinin merak ettiği "içine girdiğin küçük kaygan deliği yeni ve büyük bir dünya mı sandın?" bölümü de bu iddiayı destekler nitelikte. tecavüzcünün kimliğiyle ilgili de bi kaç şey duymuştum ama dediğim gibi bunların hepsi sadece bir iddia ya da tez olduğundan yazmak karalamaktan başka bişi olmayacaktır.
  • ebru gündeş ve o zaman ki sevgilisine tarihi ayar veren şebnem ferah şarkısıdır.
    sebep: süha yavuz denen andaval şebnem'i ebru gündeş ile aldatmıştır.
    "attan inip eşşeğe binmek" bu olsa gerek!

senfoni konserinden:

http://www.youtube.com/watch?v=gwtato-cm3u +
hesabın var mı? giriş yap