• şu aralar radyolarda dönen bir şarkı tarafından yarısı kopya edilmiş şarkı. evet arkadaşlar bu aralar sağda solda bir şarkı duyuyorum mamafih kim söylüyor bilmiyorum. ancak şebnem ferah'ın bu şarkısının resmen yarısını araklamışlar. şebnem'in bu durumdan haberi var mı bilmiyorum, kendisini buradan haberdar ediyorum. şarkının nakaratı farklı, "bir öpücük bilmem ne duymayan kalmasın..." falan diye giden bir şarkı. ama girizgahı falan şebnem'in bu şarkısı ile birebir aynı. yuh diyorum!

edit: emir adlı elemanın tutuşmayan kalmasın adlı şarkısıymış arakcana olan şarkı.
  • bir yarışmacı bu şarkıyı o ses türkiye'de söylese ne olur acaba merak ediyorum.

malum ebru gündeş jüri üyesi.
  • kitap gibi sözlere sahip şarkıdır. öfke yapıyor biraz ama olsun; muhattabı sözlerde detaylı anlatılmışken böyle muhattaba ninni gibi beste de yapılmaz hâliyle.
  • seneler sonra bu şarkı bugün aklıma geldi. 90'larda yapılmış bir şarkı olduğunu sanıyordum. meğer bu şarkı çıktığında bile akp varmış amk.
  • sound açısından en sert şebnem ferah şarkısı diyebiliriz. biraz hard rock denemesi yapmış denilebilir.
  • herkesin müstechen kısmına odaklanıp asıl kilit noktayı kaçırdığı şebnem ferah şarkısıdır.

"geçmiş hiç yaşanmamış gibi davransan da baştan yazamazsın." sözleri bu şarkının en vurucu kısmıdır benim için. bazı şeyleri yaşanmamış saymaya çalışsanız da baştan yaşayamaz, üzerinizdeki etkilerini silemezsiniz. olan olmuş, biten bitmiş deseniz de anıları sizinledir.
  • asil, öfkeli ve samimi bir şarkı.
  • istersen sesi acarsın
  • küçükken hep garipsendim. bu şarkı da tam üstüne geldi. şarkının barındırdığı analojiden ziyade, (espri yok, analojinin sözlük anlamına bakınız) bendeki anlamı direkt şarkı dinlemekle alakalı. ben şebnem ferah dinlerken "bu ne garı avaz avaz bağırıyor ne lağöyle" şeklinde tepkiler alırdım aile büyüklerinden. öyle çevremizde yoktu rakır dayı falan. bu şarkı da tam o döneme denk geldi. beni anlatan bir dosttu adeta. zaten ne varsa şarkılarda vardı. ve kral tv'de her çıktığında sesini dayadım sona. ben şarkımı söylerken istersen kısıp bunu da yok sayarsın dercesine.

müthiş bir aile baskısıyla büyümüş olsam da, olmadı işte; beni istedikleri kalıba sokamadılar ve bir süre sonra zaten olmayacağını anlayıp evden de siktir ettiler. neyse, bütün bağnaz geleneklerin amına koyayım. hala 12-13 yaşında, kimsenin anlamadığı bu çocuğa destek olmak için "beni ben yapan içimdeki sesleri susturamazsın" diyor. ahmet kaya'nın "yiğitsen uslandır beni, ey yasakların, kahpeliğin ve soygunların koruyucusu. türkü çağıran kızlarımı sustur!" dediği gibi diyor. ne güzel diyor. boynuma dola şebooğ.
  • metallica dan deutschland şarkısını dinlerken bu şarkının ritmini hissediyorum. iddaa ediyorum ilk önce deutschland yayınlansaydı şebnem ferah araklamış derlerdi..

evet ramstein
hesabın var mı? giriş yap