şükela:  tümü | bugün
  • vergi indiriminden yararlanıp 30 taksitle emlak vergisini ödediği için herşeye atarlanmaya hakkı olan vatandaş hedesi
  • ben bordroluyum bayım daha ne diyeyim
  • klasik hollywood filmi cümlesi.

neredeyse her filmde denk gelir.
  • teyze: bana böyle davranamazsın. senin maaşın benim vergilerimle ödenyor.
    behzat ç/harun: hee, biraz daha çok vergi öde. üç kuruş maaşım var, yetmiyor.
  • salak mısınız bayım. iki senede bir af çıkıyor.
  • ben vergi vermiyorum, vergiyi benden hüüüp diye çekiyorlar.

(bkz: dolaylı vergi)
  • vergisini vermeyenin ödüllendirildiği ülke de ironi bir söylemdir. vergini verdin mi ? alın bu vatandaşı al al al
  • evet bu ülkenin vatandaşı olarak olabilecek her şeye vergi veriyoruz. evet bu yüzden hakkımızı aramaya, konuşmaya hakkımız var. hayırdır zorunuza giden ne? siz vatandaş değil misiniz? vergi vermiyor musunuz? vergisini ödediğiniz ülkede bazı şeylere hakkınız yok mu?
  • bayım, bu ülkede toplanan vergilerin %70'i dolaylı vergidir.bu oran oecd ülkelerinde %30 civarındadır. geri kalan %30, işverenler ve işçilerden alınan vergilerdir ki onun da %80'i neredeyse kaynaktan kesilen işçilerin verdiği vergidir,bayım!..ve siz bayım,kalan %20'yi temsilen söylüyorsanız, ödediğiniz,muafiyet,af,teşvik kapsamında veremediğiniz vergilerden arta kalan, kuşa dönmüş katkınızdır,bizim sınıftansanız,sıradan vatandaşsınız ,seve seve vereceksiniz elbette,bir özelliğiniz yok.eğer mali müşavirinizin binbir taklası ile sikindirik bir ödeme yapanlardansanız zaten konuşmasanız daha iyi,bari kendinizi belli etmeyin.hele baharı bekleyen kumrular gibi aftan affa ödüyorsanız bayım.ağzınızın ortasına, fırıncı küreğinin gelmek üzere olduğunu,diğer vergi verenler adına size bildirmek zorundayım.

sermaye birikimi masalı ile, her mahalleden bir milyoner yaratmaya çalışırken, milyonlarca fakir yaratmayı başarmış iktidarlar tarafından uygulanan," zengine vergi bağışıklığı "sisteminden yararlananların,kullanmaması gereken klişe.

edit. 1. sermayesini riske atıp,emeğini kiraya verenlere kapısını,gönlünü açmış,kendi kârından önce işçisinin maaşını ödemeyi dert edinmiş,bir mideye daha ekmek kapısı açmak için parasını işine yatıran tüm patronlara selam olsun.
    2. evet, işçisi ile patronu ile devlet denilen, bize yararlı olması için hepimizin ortak senediyle var olmuş kurum, onu emanet ettiğimiz siyaset ve aç gözlü ortakları sayesinde paramızı uyurken çalan hırsıza dönüşmüştür.tüm vergiler neredeyse akıl dışı,ahlaksız ,adaletsiz ve ölçüsüzdür.