şükela:  tümü | bugün
 • tağ ki pakistan başbakanı olup, islam ülkelerindeki ilk kadın başbakan olmak sıfatını da ele geçirmiştir, amarka'da falan eğitim görmüş, bi kaç kez hapse girmiş çıkmış, tartaklanmış hatta idamdan dönmüş ama mücadele aşkını yitirmemiştir... baş örtüsü bi gariptir, saçı hep ortadadır, tam da bu arada "benazir" benzersiz demektir. aslan bi kadındır, ibrettir...
 • pakistan'in tansu ciller'i.
 • bu kadın belki bir müslüman ülkeye başbakan olmuş ilk kadındır ama ülkesi bu duruma tezat oluşturacak şekilde, iran'dan bile daha yobazdır. şöyle ki, iran'da aşağı yukarı çoğu kentte, kapalı olsalar da sokaklarda olan, aktif hayata hepsi birden olmasa da önemli bir kısmıyla katılan iran kadınlarının aksine pakistan'da sokakta dahi kadın göremezsiniz. eğitim oranındaki görece çok büyük fark da tabii bu durumu etkilemektedir belki, şüphesiz elindeki doğal kaynaklarla iran daha zengin bir ülkedir ama benazir butto'nun nezdinde gelen bu tezat da bana hep ilginç gelmiştir.
 • tansu çiller gibi amerika'da* tahsil yapmis pakistan'in ilk kadin basbakani. tipki tansu çiller'in yolsuzluk sorusturmalarindan ve yüce divan'dan kurtulmak için rp ile isbirligi yapip refahyol'u kurmasi gibi, benazir butto da kendi yolsuzluk davalarina karsi mecliste güç kazanabilmek ve muhafazakar oylari cekebilmek için komsu ülke afganistan'daki radikal islamci örgütlenme taliban'a destek cikmis, serpilmesini saglamis, hatta taliban rejimi iktidari ele geçirdiginde pakistan'in onu taniyan ilk ülkelerden biri olmasini saglamistir.

  bu hanimteyzemiz de devlet için kursun atanlari ne olursa olsun pek kutsal görmektedir. karaçi yoresindeki etnik ayrilikcilari bastirmak icin pakistan'in ergenekon'unu kurdurmustur.

  basbakan olan babasinin* destegiyle mal varligi bir hayli fazladir - pakistanli arkadaslarim sindh bölgesinde sahip oldugu arazilerin trenle ancak yarim günde gecilebildigini soylerlerdi hep.

  simdilerde dubai'de surgunde yasamakta, mesut yilmaz'i pek andiran navaz serif ile elele pakistan'in yeniden demokrasiye donebilmesinin gerekliligi hakkinda demecler vermektedir. oysa ki bütün aktif politika hayati navaz serif ile kedi köpek misali kavga etmekle gecmistir desek yeridir. evet yanilmadiniz, tipki mesut yilmaz ile tansu çiller gibi... adeta türkiye'nin paralel evrenidir çünkü pakistan.
 • 8 yıl sonra pakistan'a geri dönmüş eski başbakan. cnn'in bildirdiğine göre az önce 2 bombanın aynı anda patlaması sonucu içinde bulunduğu araç konvoyu bir saldırıya uğramış ve en az 30 kişi bu saldırıda ölmüş durumda. benazir butto'nun hayatta olduğu ve güvenli bir yere götürüldüğü söyleniyor.

  ekşi haber ajansı bildirdi efendim..
 • el kaide nin tehditleri yuzunden sekiz yildir surgunde oldugunu ama artik ne bahasina olursa olsun donmesi gerektigini bildirmis, 70li yillarin mini etekli, 2000li yillarin turbanli politikacisidir.
 • bombalı bir suikast girişiminden sağ kurtulmuştur bugün kendisi.
 • sağ kurtulduğu suikast girişiminde en az 51 kişi ölmüş, 150 kişi de yaralanmıştır. (bkz: oha)
 • ülkesindeki seçimleri kazanmasına kesin gözüyle bakılan ve bu sebeple, cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık makamlarının kendi aralarında paylaşılmasına karşılık, hakkındaki yolsuzluk iddialarının pervez müşerref tarafından affedildiği sağlam kaynaklarca iddia edilen kurnaz politikacı.

  zorunlu edit: alınan son haberlere göre müşerref ile yaptığı anlaşmayı bozabileceği yönünde sinyaller vererek, kafaların iyice karışmasına yol açan içten pazarlıklı bayan. (bkz: http://www.telegraph.co.uk/…/2007/11/13/wpak213.xml)

  ikinci edit: artık içten pazarlıklı değil, badem gözlüdür.