şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sadece savaş cebeci'nin iddiası değil. yutubda bi çok kişinin "göğüs için bench yapmayı bıraktım" videosu var. izahları baya mantıklı. zaten çoğu kişi göğsü barla değil dambıllarla çalıştırıyor/geliştiriyor ve dambılı tavsiye ediyor.
  • bunu diyen anguttur. ciddiye bile almayin.

ulan mal 5*5 strong lifts diye birsey var onun bile 40’ini olusturuyor bench ve deadlift sadece su iki hareketi bile haftada 3er defa yapsaniz herkul’e donersiniz. uzerine squad, military press, barbell row eklemek size kalmis.

saglam bir metobolizma icin iki hareket var bench ve dead. bunun uzerine diamond push up, pull up, chin up, lunge, squat, dips eklemek sizin ne kadar ilermek istediginize kalmis ama ust vucut icin bench alt taraf icinse dead ve squat sizi bir bane yapmaya yeter.
  • ben de benim göğüs neden gelişmiyor diyordum.
    ufkumuzu ikiye katladın savaş kardeş.
    bir ay sonra da göğüs gelişmezse artık yabacak bişi yok demektir.
  • arkadaşlar ben öyle fitness yapan, kardiyo basan bir tip değilim. spor olarak sadece düz koşu yapar, futbol ve basket oynarım.

o yüzden cidden soruyorum;

(bkz: savaş cebeci kim)
  • kısmen katıldığım iddia.

tamamen etkisiz değildir ama çok daha etkili hareketler mevcut. programınızda bench press yerine dumbell press ve fly hareketleri koyarak deneyin. denemek bedava.
  • incline bench press için doğru olabilecek önerme. dumbbell ile üst göğüs kaslarınızı daha iyi çalıştırabilir, omuzlarınızın sakatlanma riskini azaltabilirsiniz ve flat bench press yaparken performans kaybı yaşamazsınız. ama nasıl ki squat olmadan bacak antrenmanı olmazsa flat bench press olmadan da göğüs antrenmanı olmaz. kas geliştirmek isteyenler o hareketi yapacak ve güçlenecek.