1. hep kendi çıkarını, sürekli kendini düşünme hali, başka insanlara önem vermeme, kıçın kalkık olması gibi bir takım özelliklerle beraber gider. (bkz: bencil)
  2. bencil oldugunu kabul etmekle baslar. bencillikle övünme, bunu matah birseymis gibi diger insanlara kabul ettirmeye calismayla devam eder. herseyi kendi icin yapan, yalnizca kendini düsünen, birini mutlu etme sebebi bile kendini mutlu etmek amaciyla olan kendisinden hicbir hayir beklenmemesi gereken insan.
  3. sadece kendi ihtiyaci oldugu için insanlari kullanmak, bir tek kendi basina geliyorumus gibi yalniz kaldigi her an kucagini ilk acana kosmak, her sey benim mutluluguma hizmet etmeli diye iliskileri sömürmek ondan sonra da tatminsiz bir sekilde firlatip atmak, iki gün daha birini yaninda hissedebilmek için 8.30 daki trenleri gecenin 11.30 una aldirmak, bütün hayatlar bana ait olsun istemek, ipleri elinde tutmaya çalismak, üstüne bir sözüyle her sye eskiye dönsük istemek sonra da drama queenlik yapip sizlanip durmak
  4. her zaman kazanırsınız. olur da kazanamazsanız bile en fazla "çok bencildi" damgasını yersiniz ki hiç koymaz yani
  5. ilginc bi sekilde insanin dogasinin en icinde olan, ancak dogasindan korkutulan insanin bir aksaklikmis gibi gordugu davranis hali. yuksek ihtimalle toplum baskisindan oturu dogasinda olan bencilligin kabullenilmemesi durumunda, sonradan bir yerlerde almakla ilgili problemler yasadigini farkeden sencil ve oncullarin olcusunu kacirip kur atlayip acgozluluk lagimina dusmesi durumunu yaratir.

reddeden cogu kisinin de aslinda gayet de sahip oldugu, ancak adresi sasirip acgozlulukle karistirip nasil lan dedirttigi insan icin default on switchtir.

soyle ki 10 kisinin bulundugu bir yerdeki 8 elmanin birini gidip direk almak bencillikken, mina koduklarin diyip gidip 8 ini birden toplamak acgozluluktur, hosafliktir.

80 ler donemi cocuklari belki hatirlar beverly hills adli cizgi filmdeki bianca adli kevase azgozlulugun kiyafetle beslenen bi versiyonuyken, duldulden once kendini trenin onunden alan red kit bencildir. golgesinden hizli silah ceker.
  6. genellikle toplumda hosgorulmeyen bir ozelliktir. insanlar suratını ekşitir ay ne kadar bencilsin derken. yaşadığının farkında olmaktır bencillik, hayatta kalma içgüdüsüdür, güçlü hissetmektir, kendine güvenmektir, sana senden daha fazla kimsenin yardım edemeyeceğini bilmektir.kimseden medet ummamayı basarabilmektir. başkalarını hiç düşünmemek değildir, kimseye bi faydası olmamak değildir, dünyanın umrunda olmaması hiç değildir. gayet doğaldır. sevdiğin birini mutlu etmeyi neden istersin? o mutlu olunca sen mutlu olursun cunku. o öleceğine ben öleyim neden dersin? onun yokluğunun acısını cekmemek için.ben yemiyim de cocuğum yesin neden dersin? cocuk hasta olup üzülmene sebep olmasın diye. herseyin baslangıcıdır bencillik, bunu kabul edenler hayatı cözmekte bir adım atabilmis demektir.
  7. kabul ettiğim, en kötü özelliğimdir.

...yaptığım her şey kendim için,
    faydası olsun olmasın hepsine kefilim,
    kimine kükredim, kimine ezildim,
    birini severken, diğeri sex için,
    bazen hileliydim cebimi doldurmak için,
    kimine üzüldüm saklamadım 3ü 5i...

...özür de dilerim gururu boş verip,
    bırakıp gidebilirim aşkı yok edip,
    dostluğunu silerim geçmişi gösterip,
    başta söylediğim gibi, yaptığım her şey kendim için.
  8. ne iyi ne kotu; sadece bir cesit kendini savunma mekanizmasidir. bencil kelimesi beyinlerimize oyle bir kotu imajla sokulmus ki, bencil = o.cocugu zanneden insanlar bile vardir.
    uzun suredir kendimin bencil olup olmadigimi dusundum. beni bunu dusunmeye iten sey ise birilerinin bana bencil yakistirmasi yapmasi degil; tam tersine cok kibar ve nazik oldugum yorumlariydi. iste o anda kafamda bir ampul yaniverdi sozluk ahalisi, dedim ki kendime " sen niye birisine iyilik yaparsin ? " cunku karsindakini sevindirmek sana zevk veriyor. peki, sen hic insanlara yardima ihtiyaclari olup olmadigini, veya ne sekilde yardimci olabilecegini soruyor musun? hayir degil mi.. o zaman sen de bencilsin be kocum.
    bir anlamda kendi zevkin icin birisine iyilik yapmaya calismak, hem masturbasyon hem de bencillik degil de nedir? dusunuyorum da eski kiz arkadasimla kac defa kavga etmistik bu konuda ve ben onun ne dedigini bir turlu anlayamamistim. benim tek yontemim " bak ben senin icin bunu yaptim " diyebilecegim bir sey yapmak ve bu yolla mutlu olmakti. fakat artik anladim ki benim yaptigim aglayan bir cocuga ne derdi oldugunu sormadan eline bir seker tutusturmak ve bu yaptigimdan bencilce zevk almakti.
    o yuzden bencil insan, her zaman distan bakildiginda "kotu" seyler yapan degildir; bazen "iyi" davranislarda bulunan bir insanin en buyuk hedefi kendini mutlu etmektir. -ki bu tipleri en korkulmasi gerekilenlerdir.

bencil olmak hakkında bilgi verin