şükela:  tümü | bugün
 • güney kore'de mahkeme kararıyla sabitlenmiş, ardından firmadan gelen son derece geç özürle tekrar tescillenmiş vahim hadise. bilindiği gibi firma, ülkemizde de senelerdir faaliyet gösteriyor.

  http://www.bbc.com/…2016/05/160502_benckiser_itiraf

  ingiliz firması reckitt benckiser, güney kore'de sattıkları bazı oda nemlendiricilerinin ölümlere sebep olduğunu ilk defa itiraf etti.

  firmanın güney kore'den sorumlu müdürü ataur safdar, basın açıklaması yaptığı sırada ölenlerin öfkeli akrabalarının saldırısına uğradı.

  dezenfektan özelliği bulunan nemlendiriciler hatalı üretim cihazdan çıkan havayı soluyan en az 100 kişinin ölümüne sebep oldu, yüzlerce kişi de yaralandı.

  reckitt benckiser, mağdurlara tazminat ödeme teklifinde bulundu.
  güney koreli yetkililer, 2011 yılında nemlendiricilerde havayı sterilize etmek için kullanılan kimyasal maddelerle akciğer rahatsızlıkları arasında bağlantı olduğunu ortaya çıkarmasıyla firma ürünlerini pazardan çekti.
  kore pazarından sorumlu safdar, "tüm sorumluluğun bizde olduğunu ilk defa kabul ediyoruz ve özür diliyoruz. geç kaldık, beş yıl geçti" diye konuştu.
  safdar, reckitt benckiser'in ayrıca mağdurlar ve aileleri için milyonlarca dolarlık insani yardım fonu oluşturduğunu söyledi.

  'tazminat ödeyeceğiz'

  ölenlerin çoğunun çocuk veya hamile kadınlar olduğu belirtildi.
  basın toplantısında aileler safdar'ın özrünü aileler kabul etmediklerini söyledi ve içlerinden biri kürsüdeyken safdar'a vurdu.

  nemlendiricide kullanılan zehirli kimyasal maddelerden dolayı ölen ve yaralananların toplam sayısının yaklaşık 500 olduğu ifade edildi.

  cihazlar, 2001-2011 yılları arasında güney kore genelinde birçok farklı şirket tarafından satıldı.

  reckitt benckiser daha önce olayla ilgili sorumluluğu üstlenmediği için eleştirilmişti.
  firma sözcüsü patty o'hayer bbc'ye yaptığı açıklamada "kaç hasta olduğunu bilmiyoruz. akciğer rahatsızlığı yaşayan her bir kişiye tazminat ödeyeceğiz" dedi.

  nurofen adlı ağrı kesici ilaçları da üreten firma geçen hafta avustralya'da müşterileri yanlış yönlendirdiği için ceza almıştı.

  mahkeme, nurofen'in pazarlama yöntemi olarak migren gibi farklı rahatsızlıklara farklı ürünler sunmasının yanıltıcı olduğu ve aslında tüm ürünlerin birbirinin aynı olduğu hükmüne vardı.

  firmanın markalarının sıralı listesi:

  air wick
  calgon
  cillit bang
  dettol
  durex
  finish
  harpic
  lemsip
  lysol
  mortein
  mucinex
  nurofen
  scholl
  strepsils
  vanish (kosla)
  veet
  aerogard
  amphyl
  bonjela
  brasso
  calgonit
  cattlemen's
  cepacol
  ceraclen
  cherry blossom
  clean and smooth
  clearasil
  cling
  cling free
  cobra brilliant shiner
  colon
  coral
  delsym
  dermicool
  digestive advantage
  disprin
  dosia
  easy-off
  easy on
  elena
  hoffmann's
  kalia
  kaltron
  mr sheen
  mr. min
  sani flush
  wenol
  woolite