şükela:  tümü | bugün
  • nazan öncel'in geceler kara tren adlı şarkısında geçmekle birlikte;herhangi bir şiir mısrası olarak düşünecek olsak bile insanın bir an olsun gözlerinin donuklaşmasını sağlayan şarkı sözüdür.
  • nazan öncel'in "sikerim böyle aşkın ızdırabını, biraz da biz para kazanalım" demeden önce neler yapabildiğini gösteren bir ağır dize. bir de eski fotoğraflardan oyulanlar vardır ki, onların artık yüzünüze bakacak gözleri dahi yoktur.
    nazan öncel'e kızgın değiliz, o yıllarca sürünerekten bunu çoktan hak etti, ama insan böyle allak bullak edici şarkılarını özlemiyor değil.
  • bunu diyen bunu da dedi:
    (bkz: aşkım baksana bana)

(bkz: oldu mu bu şimdi)
  • "bende bir resmi var, yarısı yırtık,
    on yıldır evimin kapısı örtük!
    garip, bir de sarhoş oldu mu artık;
    bütün sırlarını der yavaş yavaş"

bekir sıtkı erdoğan'ın binbirinci gece şirinde yer alan bu dörtlüğün muhtemelen nazan öncel'e de ilham kaynağı olmuş şeklidir.
  • (bkz: resim)
    (bkz: yeni türkü)
  • elinizde kalan tek fotoğrafından bile, aslında sizinle ne kadar da ilgilenmediğini tekrar tekrar hatırlatan dize.
  • ağır acı..

hüzün falan değil.. ağır acı..
  • nazan öncel'in tek sıkımlık kurşunu. girdi mi çıkmaz. kalır içinizde bir yerde.
    içimizde kalan şeylerin birazı.

bende bir resmin var yüzüme bakmıyor. hani resim değil fotoğraftı? bak değil, gördünüz mü? ben kazandım oley. ben kaybettim.

bende bir resmin var yüzüme bakmıyor. haberim yokken çek kanka demişsin gibi. bana küsmüştün oysa o sırada. canını üzme demiştim, bir işe yaramamıştı hani. deniz kenarında oturmuşsun. kordon. kordonmuş beni göbeğimden sana bağlayan. başka türlüsüymüş ama, bu beton.

fotoğrafını çektim, sepya çektim hem, çünkü hüzünlü fotoğraf çekmenin yolu odur. eğer sergi açacaksanız da siyah beyaz çekip bir yerlerini renkli falan yapmak lazım. hep öyle oluyor çünkü. ya nasıl dağılıyor aklım.
    ne diyordum, bana küsmüştün. ne yapmıştım acaba yine. kesin bir şey yapmışımdır. hep hatalıyımdır kesin. yani ben var ya olmaz olaydım. yani sen onca emek vermiştin. daha ne istiyordum ben. saçlarını süpürge, yok yok o kadar da değil. ipek gibiydi saçların.

bana küsmüştün. değiştiremeyeceğim şeyler yüzünden hem. hani en başından bil bunu diye söylediğim şeyler yüzünden. o anlayışlı kadın nerede şimdi. küsmüş. zanı sağolsun.

bende bir resmin var yüzüme bakmıyor. biliyordun aslında belki de bende kalan son karen olacağını. benim içim çapı çok küçük bir daire şimdi. sıkışık hep. nokta gibin.

haberim yokmuş gibi çök canım demişsin sanki. (çök o prens)