şükela:  tümü | bugün
  • genellikle er kişilerin karşı tarafa yönelttikleri, yöneltilen için pek bir anlamsız gelebilecek, soruyu soran kişinin önceki beraberliklerini unutarak karşısındaki kişinin önceki beraberliklerini sorgulaması anlamına gelerek, anlamsız bir soru olarak havada asılı kalacak olan, büyük bir olasılıkla soranın ya çok meraklı olduğuna ya da kıskanç olduğuna kanıt teşkil eden sualdir.

    evet oldum yanıtı, soruyu soran kişi için ne anlam teşkil edecektir merak konusudur. bir nevi bekaret bekçiliğine soyunmuş kişinin böyle bir soruyu sorma hakkını kendinde görmesi en basit anlamı ile karşısında duran kişiye hakarettir. çünkü soruyu soranın belki de birden çok beraberliği olmuştur. kendinde bu hakkı gören insanın, şu an birlikte olduğu kişinin geçmişteki beraberliklerini sorgulamaya girişmesi kadar mantıksız bir eylem olamaz.

    bu soruyu soran ola ki kadın ise, belki de birlikteliğe adım atacak erkeğin bir ilişki için ne kadar deneyim sahibi olup olmadığını bilmek istemektedir. kendisini deneyimli kollara teslim etmek belki de kendisini güvende hissetmesini sağlayacaktır.

    ya da karşıdaki kişiyi tanımak için bu soru sorulmaktadır. soran erkek ya da kadın olsun fark etmez, partnerinin kendisinden önceki ilişkilerini, kendi ilişkisinde her iki taraf içinde gizli kalmış bir sayfa bırakmamak adına bu suali sormuş olabilir.

    olasılıklar artmakla birlikte, eğer ki bu sual başlı başına bir güvensizlik ve kıskançlık ya da yargılama amaçlı sorulmuş ise, kesinlikle cevaplandırılmamalıdır. kendine saygısı olan bir insan bu soruya cevap verme tenezzül etmemelidir. sonunda ayrılık olsa bile.