şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye bakkallar ve bayiler federasyonu başkanı'dır. son derece haşmetli bir ismi vardır.
 • 2001'deki kriz döneminin en büyük sorumlularından birinin reklam harcamaları olduğunu söylemişliği vardır.
 • 1949 malatya doğumlu, evli bir çocuk babasıdır.

  1962 yılından günümüze dek "ankara ,cebeci tellikaya sokak'ta" bakkallık mesleğini halen devam ettirmektedir. sırası ile:
  1965 yılında ankara bakkallar odası denetim kurulu üyesi oldu.
  1976 yılında ankara bakkallar odası ba$kan vekili ve 1978 yılından itibaren ankara bakkallar odası ba$kanı olarak görevini sürdürmektedir.
  1977 yılında ankara bakkallar esnaf ve kefalet kooperatifini kurdu. kooperatif ba$kanlığı görevine devam etmektedir.
  1984 yılında federasyon yönetim kurulu üyesi oldu. 1990 yılından itibaren federasyon genel ba$kanlığı görevine devam etmektedir.
  1999 yılında tesk yönetim kurulu üyesi ve ba$kan vekili oldu. halen bu görevine devam etmektedir.

  http://tbbf.org.tr/
 • eylül 2007 tarihi itibariyle türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütü olan ve yaklaşık 3 milyon kayıtlı üyeye sahip tesk'in (türkiye esnaf ve sanatkarları konfederasyonu) genel başkanlığı görevini derviş günday'dan devralmış ve o günden beri de bu kuruluşun adını etrafında dönen her türlü yolsuzluk vb. iddialardan arındırmayı bildiği gibi, kuruluşta esnafın (aileleriyle birlikte yaklaşık 15 milyon kişinin) gerçekten temsil edildiği bir düzen yaratmış, tam 46 yıllık "bakkal baba".

  babası vefat ettikten sonra henüz 13 yaşındayken ankara'nın cebeci semtinde minik bir bakkal dükkanı açmış ve "girişimci olunmaz, doğulur." adlı doktora tezini verip hayat üniversitesi'nin şeref listesine girmiştir.

  ve o şirin dükkan bugün sahibi türkiye'nin en güçlü adamlarından biriyken hala aynı mütevaziliğiyle boyası yenilenmiş aynı köhne binanın altında müşteri beklemektedir.. bugün bu dükkanın başında (dükkan hala kendisine aittir) "bakkal baba"nın 40 küsür yıldır dükkan komşusu olan ve nice nesilleri beraber büyüttükleri, nice hükümetleri, krizleri ve hatta darbeleri beraber atlattıkları, kasaplıktan emekli olan, mahalleli'nin "halil abi"si durmaktadır ve "bakkal baba" mutlaka her akşam buraya uğrar, hesabı kitabı kontrol eder ve besmelesiyle birlikte dükkanını kapatır..

  velhasılı kelam bu tonton, sevimli adam, zamanında mahallemizin "adam olacak çocuğu"yken bugün tüm türkiye esnafının "en büyük adamı"dır. gazetelere verdiği demeçler, konuk olduğu televizyon programları mutlaka takip edilmeli ve konuşmalarından dersler çıkarılmalıdır.

  not: aynı zamanda bir dönem dillere pelesenk olan "kahraman bakkal süpermarkete karşı" sloganının da asıl sahibi ve ferhan şensoy'un aynı adlı oyununun isim babasıdır.
 • son röportajında sosyal güvenlik kurumlarının tek bir çatı altında birleştirilmesinden* doğan ve gittikçe artacak sıkıntılara dikkat çekmiş bakkal baba. özellikle sağlık hakkı söz konusu olduğunda vatandaşlar arasında herhangi bir ayrım yapılamayacağı hususunda kendisiyle hemfikiriz*. sosyal güvenlik kurumunun tahsil edemediği primler karşılığında sağlık hizmetine erişimi kısıtlamasını anlamak şu eski kafamızla elbette mümkün değil. öncelikle bir süredir sağlık alanında yaşanan baş döndürücü değişiklikler* neticesinde sağlığın yavaş yavaş piyasaya dönüştürülme çalışmalarının tam gaz sürdüğünü tespit edeceğiz. sonrasında ne kadar ekmek o kadar köfte demek suretiyle olayın kısa bir özetini geçeceğiz. prim ödeyene, primi ödenene asgari bir sağlık hizmeti; daha kalitelisini arayan için pamuk eller cebe**. tabi prim yoksa sağlık da yok**. velhasıl gelecek neler getirecek hep birlikte göreceğiz.
 • akil insanlar listesine karadeniz bölgesinden giren zat.

  listede adı geçen bir diğer isim olan oral çalışlar gibi, kendisinin karadeniz bölgesi ile bir bağlantısını bulamadım naçizane araştırmalarım neticesinde.
  sanırım illa bir bağa sahip olmak gerekmiyor, temsil ettiği bölge için akil adam olunurken.
 • çok düzgün bir insan. akil insanlar listesine girmesi sürpriz olmadı.
 • alkol yasakları, temsilcisi olduğu esnafın çok ciddi bir kısmını göçertecekken, haşmetmeaplarının emir ve talimatlarıyla, akil sıfatının gereği olan halkı uyutma ve uyuşturma amacıyla anadolu'yu karış karış gezmeye devam edecek olan kişi.

  bakalım bir esnaf çıkıp da yüzüne tükürebilecek midir, göreceğiz.
 • an itibari ile bloomberght tv'de, gezi parkı olaylarında tayyip erdoğana fevkale hak verdiğini söyleyen, bu söylemi ile avm'ci iktidarın baş yardakçısı olduğu tescillenen, esnaf ve sanatkarlar konfederasyonu başkanıdır.
 • tayyip erdoğan'a fevkalade hak verdiğini hiçbir zaman söylemeyen adamdır.

  kaç kez izledim televizyonda; görevi gereği, göstericileri sağduyuya, esnafı zarara uğratmamaları için dikkatli davranmaya davet etti ama polis şiddetini ve hükümetin tutumunu da eleştirdi.

  yıllardır siz deli gibi alışveriş yaparken bu adam avm'lerin karşısında tek başına durdu.

  karalamadan önce biraz araştırma yapılması gerek.