şükela:  tümü | bugün
 • 90'larin ortalarinda cikmis bilimkurgu temali ho$ adventure.
 • orijinalini aldigim icin super mutlu oldugum, virgin interactive'in muhtesem post apocalyptic future-gothic bilim kurgu adventure oyunu. kutusunun icinden oyundan once gecen hikayeyi anlatan bir cizgi roman cikar. oyunun tamami cizgi romanimsi bir havaya sahiptir. konusu ve kurgusu muhtesem, sonu ise hafizalardan cikmayacak bir oyundur. halen saklarim.
 • çok kişi farkında olmasa da bu oyun aslında bir judge dredd macerasıdır. zamanında acaip severek oynamıştım.
 • icinde bir cok zekice yazilmis espri olan zamaninin super oyunu. ay ne etsek de afacanlari korkutmasak mantigiyla hazirlanmis lucasfilm oyunlarinin aksine bunda olmek de mumkun hatta gayet muhtemeldi.
 • isminin hakkini sonuna kadar veren, o bogucu atmosferi iliklerinize kadar hissetmenizi saglayan zamaninin 3 hd'lik adventure oyunu.
 • ilk oynadığım adventurelardan biridir. aslında ilk oynadığım oyun bile olabilir.*
 • super esprilere sahip olan adventure oyunu. $u siralar izledigim bi animenin (wolf's rain) senariosuna çok benzeyen bi senarioya sahip olan (hatta aynisi beah..) oyundur. cidden, bazen $u animeler sanki eski bilgisayar oyunlardan ciddi ciddi etkileniyorlar gibi, bi animeyi izlerken ayni duyguyu devamli hissediyorum beah! mesela noir la "broken sword: the shadow of the templars" la ayni $ey olmu$tu bana. neyse ba$ligimiza geri donelim, revolution software sonunda oynu freeware olarak release etmi$, bu adresten oyunu indirmek mumkurdur ve daha da onemlisi, xp'de falan da çali$tirmak mumkundur. (http://www.scummvm.org/).
  (bkz: abandonware)
 • the-underdogsda full cd versiyonu bulunun oyun,
 • cesur yeni dünyaya bir çok atıfta bulunan bir nevi kara oyun. kanımca zamanının en kullanışlı arayüzüne sahip adventureudur.
  ayrıca (bkz: blade runner)
 • scummvm takımının revolution softwareden port etmek için kodunu istedikleri, "alın buyrun, hatta public domain yaptık, saçın etrafa dağıtın" yanıtını aldıkları enfes oyun. üstelik manualındaki çizgi romanı intro haline getirmişler, seslendirmesi çok fena ama oyun çok güzel... bir on sene olmuştur herhalde oynamayalı, linc'in içine girince birden herşeyi hatırladım. orada amiga versiyonu (ki 11 disketti) kod sorardı, bir türlü lince giremezdin. sonra show computerdan kodlarını almıştım da geçmiştim. ya hakikaten dosyalar falan nefis. hackerların yazdıkları kodların infolarındaki "distribute freely" tadında detaylara da hasta oldum... gerçekten adamlar çok güzel bir iş çıkarmışlar. yani scummvmüzerinden çalışan yeni baskısını satmak yerine public domain yapmaları da acaip iyi bir şey, yani scummvm nasılsa gpl, kimse "ne satıyorsun kardeşim" de demezdi. direkt saygı duyuyorum. oynamayanlara tavsiye ediyorum.

  edit: bir de vahşet, küfür, erotizm falan had safhada... meme, popo, kopuk baş, "bullshit", "bastard"... maniac mansionın nes portunun başına gelenleri okuyunca (hamster patlatma, mikelanj heykelini müstehcen bulma vs) hakikaten zamanında ne biçim bir değer varmış elimizde farkedememişiz...