şükela:  tümü | bugün
  • erkeği olmadan üreyebilen mutant canlı. hatta soyun tamamı dişiymiş. ekosistemin canına okumak üzere imiş kendisi feci hızlı üreyebildiği için.
  • bilimsel adı procambarus virginalis olan 1990 larda fark edilmiş bir tür. şu haberde detayları verilmiş olan ve en büyük avantajı olarak gösterilen eşeysiz üremenin en ciddi sorunu farklılık yaratamamaktır. yani sadece uygun ekosistemlerde yaşayabilir ve çoğalabilir. hatta uygun ekosistemlerdeki ufak değişikliklerden (sıcaklık vb) kolayca etkilenerek yok olabilirler. bakteri ve ya virüs kaynaklı salgın hastalık türün tamamını öldürebilir çünkü hiç birinde diğerinden farklı bir özellik bulunmamaktadır.
    bu özellikleriyle endemiktür olma yolunda hızla ilerlemekten başka bir çaresi yok gibi gözükmektedir. ayrıca eşeysiz üreyen deniz yıldızı, yengeç, kertenkele gibi canlıların özelleşmiş türleri bulunmaktadır.
    fakat yeni bir mutasyon ile eşeysiz üremesine devam edebilirken aynı zamanda eşeyli de üreyebilirse (bu şekidle üreyebilen bitkiler bulunmaktadır) işte o zaman ekosistemdeki tek kerevit türü olarak kalabilir.