• şarkıcısını bilmem ama sahip olduğum isimdir efendim.yıllar boyu cahil kesimin bengüsü dediği de görülmüştür.
  • başta sesini, o şişman hali ile çektiği klibini ve ondan şarkılar dinlemeyi çok sevdiğimi söylemeliyim, ara sıra takip ediyorum; yeni şarkılar var mı diye
    mide ameliyatı olup oldukça kilo verdiğini de bu takibim sırasında henüz öğrendim
    48 kilo vermiş ameliyatla, ben de 48 kilo verdim ameliyatsız; o nedenle konu fazladan ilgimi çekti.

kilolarımla barışığım demeçleri verip, sonra da ölümü bile göza alıp bıçak altına yatarak mide ameliyatı olmuş ve nihayetinde fazla kilolarını vermiş evet...

şuradan kilolarımla barışığım ifadelerinin yer aldığı röportajına göz atabilirsiniz
    buradan da "kilolarımla barışıktım ama sağlık sorunlarım nedeni ile mide ameliyatı oldum" ifadelerini görebilirsiniz.

obezite bir hastalıktır ya hani, insanın bununla barışık olabilme ihtimali; kalp yetmezliği olan bir insanın, kalp yetmezliği ile barışık olduğunu söylemesi ile aynı şeydir.

üstelik öncesinde de sürekli diyetisyene gittiğini, bir ayda 9 kilo verdiğini ve sonra geri aldığını söylemiş örneğin; e hani barışıktın???

kilo vermesine sevindim, ameliyatından sonra yaşadığı artı zorluklara da gerçekten üzüldüm
    sadece beslenme şeklini değiştirerek kilo verememiş olmasına ayrı üzüldüm
    dinlediğim sınırlı sayıdaki şarkılarına da bayıldım

yolu açık olsun
  • b!p akustik sayfasında şöyle pamuk gibi bir performansı olan hanım kızımız. ilk defa kendisini koç üniversitesinde 2012'de ladies and gentleman müzikalinde dinlemiştim, sesi inanılmaz etkilemişti. bu şarkıyla da beni yine can ocağımdan vurdu.
    gerçekten de yolu açık olsun
  • adı bengisu olanların hafifmeşrep olması diye bir gerçek var.
  • yeni şarkısı çok güzel olmuş.

https://www.youtube.com/watch?v=pz5ngelj7gm
  • berklee hesaplarını takip edip öğrencilerine salya akıtan keşke orada olabilseydim diyen alaylı bir davulcu, rahmetli john blackwell'in yakın takipçisi ve justin timberlake'in madison square garden konserini 20'den fazla kez izlemiş biri olarak, kendisininden bahsedildiğini bir kez bile görmedim ve duymadım.
  • 28 ağustos 2015'te galatasaray hardrock cafe'de konser vermiş olan genç şarkıcı. daha önceden youtube'ta sesi ve dansı dolayısıyla tanımıştım. sesi çok potansiyelliydi. bu işlem, gelişme, yolculuk devam ediyora benziyor. bengisu zayıflamış. galiba zayıflamak için bıçak altına yatmış ve büyük tehlikeler, zor zamanlar atlatmış. şimdi bu fiziğiyle kendine daha fazla güvenecektir olasılıkla. sahne hakimiyeti, göz iletişimi gayet iyi. hafifçe çekingen. gittikçe atıyor.

ses rengi diye bir şey varsa, ses rengi bana sanki pop caz ve pop rock'a çok uygun göründü. amy winehouse söyler mi, birine, tanımadığım birine sordum, ötesine bile geçer dedi. eğitim de bir şey de, zevk ve yetenek, bir de kendini adamak var; bunlar bengisu'da bulunmakta. aslında genelde anneden menajer olmaz, gerçekten menajeriyse bunu enine boyuna değerlendirmesi gerekir. destekçi olarak, iletişim yüzü olarak annesi yazıldığı gibi çok başarılı, bulunmaz biri galiba. dün de orada hazır ve güleç yüzüyle nazırdı.

eğer müzik üniversitesinde (berklee college of music) okuyorsa bu konser/etkinlik bir staj, bir ev ödevi gibi kredilendirilmeliydi. oysa hardrock cafe konseri kaydetmiyormuş. konserdeki orkestra elemanlarıyla, özellikle bas gitarla çok güzel takım ruhu hissi veriyorlardı. demek ki, iş güç sadece üretmeye ve sunmaya geldiğinde bengisu bir de grup sahibi olsa hiç fena olmaz. grup dinamikleri uzun vadede yönetimi çok zor, belirsizlik dolu olabilir. olsun oradan da sanat çıkar, toplama insanlarla sahnede (hatta belki stüdyoda) öyle manavdan alır gibi uyum ve hava, seyirciyi/alıcıyı çekecek arzu atmosferi kurulmaz. dün geceki konserde yıldız gibi veya yıldız olarak birkaç kişiye sahne de verdi, özellikle arkadaşım çağrı pamukçu dediği sanatçı aynı zamanda ona beste veriyormuş, single çıkartacaklarmış, iyi söylüyor ve üretiyor göründü. konserin youtube'a düşmüş anlarından biri; bengisu çağrı pamukçu'yla birlikte söylüyor.
    official facebook sayfası el altında bulunabilir.

(ilk giri tarihi: 29.8.2015)

(bkz: ab-ı hayat), zemzem, ayazma, muar, pınar
    (bkz: bengi)
    (bkz: aqua vitae)
    (bkz: yaşam suyu/@ibisile)
  • su, pek çok inançta sonsuzluğa kavuşturan ve ölümsüzlüğe ulaştıran bir güç olarak karşımıza çıkar. yaşlıları gençleştiren, hastayı iyileştiren veya sonsuz yaşam veren su inancı (veya bir karışım) oldukça yaygındır.

pek çok yaratılış mitolojisinde olduğu gibi türk mitolojisinde de dünyanın başlangıcınde uçsuz bucaksız su vardır.

bengisu sembolünde de aslında yaratılış mitinde olan o ilk suyun izlerini görmek mümkündür. yani suyun varlığa hayat veren gücüyle ona ölümsüzlük kazandıran gücünün benzerliği…
    (bkz: yaratılış mitolojileri/@ay hatun)

bazı altay efsanelerine göre göğün 12. katına kadar yükselen dünya dağı’nın üzerinde bir kayın ağacı vardı. hayat suyu da bu kayının altındaki kutsal bir çukurda bulunurdu. bu hayat suyunun başında, yine kutsal bir ruh olan bir bekçi vardı. efsaneye göre bu bekçinin adı da tata idi. bu su, içenlere güç ve kuvvet verir, hastaları iyileştirirdi.

mecazen bilgeliği, kalıcı eserler bırakmayı, iyiliği simgelediği söylenen hatta ölüleri bile diriltebilen bu suyun aşığın buta (bade) alması sırasında içtiği suyla aynı olduğu da söylenir.
    (aşk masallannda, buta alarak hem kafası hem kendi güzelleşen kahramanlar vardır)
    (bkz: buta/@ay hatun)

bengisu, köroğlu destanı'nda bir ırmaktan üç köpük şeklinde gelir ve kahraman bu suyu içerek yenilmezlik ve ozanlık özellikleri kazanır.

türk mitolojisinde bengisu, hayat ağacıyla birlikte anılırdı:
    “ağacın tam kökünde, görülürdü bir kaynak,
    hayat suyu bu idi, akar giderdi apak
    ak ve kara inekler, ihtiyar olmuşlardı,
    bu sudan içenlerse, yeni can bulmuşlardı”*

kaynak:
    türk mitolojisi bahaeddin ögel
    deniz karakurt - türk mitoloji sözlüğü
    bahattin uslu - türk mitolojisi
  • usul usul kaynayan suyun sesi
    içine çektiğin ölümsüzlük nefesi
hesabın var mı? giriş yap