• baharla beraber ortalıkta takılmaya başlayıp da finallerde çakan öğrencilerin şiiri olarak da anılır.

beni bu güzel havalar mahvetti,
    böyle havada istifa ettim
    evkaftaki memuriyetimden.
    tütüne böyle havada alıştım,
    böyle havada âşık oldum;
    eve ekmekle tuz götürmeyi
    böyle havalarda unuttum;
    şiir yazma hastalığım
    hep böyle havalarda nüksetti;
    beni bu güzel havalar mahvetti.
  • "beni bu güzel havalar mahvetti"deki ses kayıtlarından* öğreniyoruz ki, orhan veli'nin "sakal" şiirinin girişindeki,

hanginiz bilir, benim kadar,
    karpuzdan fener yapmasını;
    sedefli hançerle, üstüne,
    gülcemal resmi çizmesini;

dörtlüğüne oktay rifat pek bozulmuş. şöyle açıyor konuyu ustamız kanık :

"buna oktay fena halde içerledi. ben her şeyi oradan indiriyorum sanki. o zamanlar karpuz alıyor yedek subay alayında gizlice. hanginiz bilir diyordu, karpuzun içini yiyip benim gibi orhan'a kabuğundan fener yaptığımı..."
  • kardan adam yakınmasına benziyor.
  • kuresel isinmayi ongormus orhan veli'nin siirsel uyarisi.
  • yky'nin yayımladığı yeni orhan veli kitabı... seksen sayfalık bu incecik kitabın en büyük özelliğiyse, garip ozanımızın yirmi iki şiiriyle birlikte kısa bir karagöz oyununu seslendirdiği kayıtların da yanında veriliyor olması... orhan veli'nin kız kardeşi füruzan yolyapan yıllarca saklamış bu kayıtları :

http://www.idefix.com/…asp?sid=cne22yrccb6gjjnok4vo

*

kayıtları dinledikten sonra gelen ekleme : orhan veli'nin, benim diyen tiyatrocularla aşık atacak denli tok, gür, güçlü bir sesi; pırıl pırıl, tertemiz bir vurgulaması varmış. şaşırarak yazıyorum ki, rahatlıkla muzaffer tema'yı bile seslendirebilecek ölçüde güçlü bir ses çıkıyormuş o incecik bedenden. dahası, hangisi nazım hikmet'in sesidir sence diye sorsalardı bana, hiç düşünmeden orhan veli'den çıkanı söylerdim. ya da tersi...
  • + beni bu guzel havalar mahvetti abidin!
    - istersen sana mutlulugun resmini yapabilirim? hani gecen gun sormustun ya?
    + sen beni baska biriyle karistirdin.
  • zamanında öss yaklaşırken matematik öğretmenimizin sınıfta tekrarladığı dize.
  • her bahar gelişinde havalar da güzel ise başıma gelen bütün şeylerin ardından içimden mırıldanırım orhan velinin bu güzel dizesini...
hesabın var mı? giriş yap