şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tiyatro sanatçısı yücel erten'in sarfettiği, fazıl say'ın ömer hayyam'a ait bir dörtlüğü* sosyal medyada paylaşması üzerine 1,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı dava öncesinde fazıl say'a destek sloganı.

    “fazıl say yurdunun sesini rengini yeryüzünün dört bir tarafına taşımış sanatçıdır. ucube zihniyetinin hakim olmaya başladığı ülkemde fazıl say’a yapılan ayıptır, zulümdür. fazıl say biriciktir. fazıl say’a açılan dava 12 eylül yasalarının üstüne çökerek demokrat rolü oynayanların yüz karasıdır. gerici baskıcı anlayışın, ifade özgürlüğünün olmadığının görgü tanığıdır. ağır sunturlu küfür sallayasımız, hadi oradan ileri demokrat diyesimiz var. bu tür tehditler karşısında dayanışma en anlamlı biçimdir. kısaca beni de fazıl say.”

    twitterdaki hashtagi ise #senbenidefazılsay
  • kişilere destek olmanın türlü çeşitli yolları varken "kim inanır, kadir inanır" tarzı bir anlayışla ve ne yazıktır ki üstelik dünyaca ünlü bir sanatçı adına sosyal medyada, saniyesinde ağza sakız edilmiş trajikomik söylemdir.
  • aktivizmin dibi!

    .
  • önemli bir amacın, önemli bir desteğin aptal bir kelime oyunu ile dillendirilmesidir. tamam amaç güzel, bir kişinin ömer hayyam dörtlüğü yayınlamasından dolayı 1,5 yıl hapis cezası istemiyle yargılanması kabul edilebilir bir şey değil fakat böyle bir sloganla herhangi haklı bir düşünceyi savunmak da kabul edilebilir bir şey değil. aklınıza başka hiç mi söz gelmedi? bula bula bunu mu buldunuz? bu söylediğiniz söz hüseyin üzmezin taciz davasında 13 yıl hapis istemiyle yargılanmasına ''bizi de hüseyin üzmez'' demek gibi. o kadar iğrenç bir kelime oyunu işte.