şükela:  tümü | bugün
 • güzel bir türküdür müziği dinlerken insanı alır götürür.

  beni derde salan gelsin

  açma yaram derin derin
  dermanını bilen gelsin
  başka tabipler istemem
  eni derde salan gelsin

  ömür bir nefes arası
  size de gelir sırası
  bu yara gönül yarası
  beni derde sanal gelsin

  bilen gelsin bilen gelsin
  dermenını bilen gelsin
  başka tabipler istemem
  beni derde salan gelsin

  (bkz: musa eroğlu)
 • sevcan orhan'ın adı aşk adlı son albümünde muhteşem yorumladığı türkü.
 • bir çocuktan duyunca daha bir etkileyen türkü.

  https://www.facebook.com/…oto.php?v=247778788614136
 • ölürsem musa eroğlu bu türküyü başımda okusun.
 • âşıklardaki bu "beni derde salan gelsin" şımarıklığını anlayan beri gelsin. yok efendim, "karadutun lekesini sadece kendi yaprağı çıkarırmış" neymiş "insan da aynı bu ağaç gibi"ymiş.

  gerçekten acıdan, kederden muzdarip olan, acısından zevk almayan ve iyileşmeyi arzu eden biri, şifa nereden gelecekse oradan gelsin der. inat, itiraz etmez. "çünkü ciddi bir şekilde yaralanan hiç kimse, hayatını kurtaran sargı bezi temiz midir, diye sormaz." diyor yukio mişima.

  iyileşsin, leyla derdinden kurtulsun diye kabe'ye götürülen mecnun "allah'ım derdimi çoğalt" diye inliyorsa demek ki zevke dönmüş o dert. müstahak ona her türlü cefa, çünkü sefası her türlü cefayı geçiyor demek.

  ızdıraptan duyulan zevkin sürmesi ancak ve ancak âşık ve maşuğun birbirlerine kavuşmaktaki iştiyaklarının denk olmasıyla mümkündür. ikisi de birbirilerine kavuşmak için aynı şiddette bir arzu duymuyorlarsa cefa sefayı geçer ve orada iyileşme arzusu başlar. yani öz değerinin farkında, öz saygısı olan sağlıklı bir insanda bu böyle gelişir. eğer cefa, sefayı geçtiği hâlde bir iyileşme arzusu yoksa bir başkasıyla sağlıklı bir bütünleşmek için gereken öz saygı ve öz değer bilinci yoktur demektir. ve ilkin bunların inşa edilmesi için gayret gerekir.

  yani bazan kiraz lekesini yaprağı değil, deterjan çıkarır. renkli değilse atarsın makinaya 90 dereceye, o kaynar su uçe'yi okocha'yı bile ağartır.
 • her dinleyişimde ömür bir nefes arası
  dizesiyle ölümün sıcak nefesini hisseder, ölümden neden korkmadığımı daha iyi anlarım.
 • musa eroğlu için yapılan bir saygı albümünde gökhan tepe yorumlamış. çok beğendim. normalde türkü söylemek pop söylemek gibi değil. sadece doğru nota, doğru ses demek değildir türkü söylemek. duyguya girmezseniz türkü okumuş sayılmazsınız. gökhan tepe'yi bu anlamda beklediğimden çok daha başarılı buldum. tebrik ediyorum.

  (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=xqk2qu3up3c)

  (bkz: https://open.spotify.com/…si=6pg1g1amrtaedjka4uf-zw)