şükela:  tümü | bugün
 • mediacat yayınlarından çıkmış, "reklam dünyasında tutunmanın okulda öğretilmeyen yolları" üzerine nancy vonk ve janet kestin'in ortak olarak kaleme aldıkları ve derledikleri kitaptır. içinde aynı zamanda reklam dünyasında hem aktif olarak rol alan hem de eğitimci neil french, david droga ve bob barrie'den tavsiyeler yer alır.

  kitabın ortaya çıkışı ünlü reklamcılara yöneltilen ve bir çok yeni reklamcı adayının endişelerini ortaya çıkaran sorulardır. sektöre girmeden önce tüm o hayranlıkla izlenene reklam dehalarının da aklında vakti zamanında kendilerine sordukları sorulardır bunlar.

  yazarların önsözlerinden önce bir dönem ogilvy kuzey amerika departmanın yaratıcı müdürü olan rick bayko'nun önsözüne yer verilir.
  gittiği bir çok okulda öğrencilerin ona sorduğu sorular benzerdir. daha sonra ignacio oreamuno'nun ihaveanidea.org sitesi ile tanışır. burada kendini oreamuno'nun ricası üzerine "reklamcılık sektörüne nasıl girdiğinizi bize anlatır mısınız?" sorusunu cevaplarken bulur.
  daha sonra bu iş alıp başını gidecek ve sitede "reklamcılarla röportajlar" diye bir bölüm yer alacaktır.
  nancy, janet ve ignacio'nun bir çok büyük reklamcı ile irtibatı sürdürerek onlarla düzenli olarak bu bölüm devam ettiriyor olması üzerine "ask jancy" nin -sitede yer alan bölüme nancy ve janet isimlerini birleştirerek buldukları isim, bir anlamda bize sor- zengin içeriğinden faydalanarak sektöre girmek isteyenler için bir klavuz kitap projesinden bahsedilmeye başlanır. jancy'ye gelen ve nancy ve janet'in tarafından sorulan sorularla verilen cevaplarıyla beraber ünlü reklamcılardan tavsiyeler...

  kitapta sadece reklamcılııkta tutunmanın hin-cin yollarından bahsedilmez. asıl önemli olan soru "hakikten reklam yapmak için mi doğmuşum?" sorusudur. zira yıllar boyu belli bir eğitimden geçen, workshoplara katılan, reklam üzerine bir çok şey okuyup, tvlerde görüdüğünüz kimi reklamlardan sonra aslında ortalamanın altında olan reklamcılık anlayışından sebep kendinizi kimi zaman bir reklam dehası olarak düşünmenize yol açan şeylerin gerçekten ne olduğunu; her insanın hayatından bir kaç kez gerçekten iyi fikirler bulabileceğini ama asıl önemli olanın bunu periyodik olarak devamlılığını sağlamak, çok yönlü bakabilmek olduğunu anlatır. yanılgılarınızdan kurtulmak için bir rehber olarak düşünülebilir bu kitap. zira sorularınıza tam bir cevap veremez ama sizin asıl olmanız gereken yere yönlendirebilir.

  işletme-iktisat, bankacılık, tıp ` : ilgisiz örnekler çoğaltılabilir` gibi okullar okuyup bir anda kendini günümüzün en revaçta mesleklerinden olan reklamcılık dünyasının şaşalı lakin kurt kapanı ortamlarında salınabileceğini zanneden girişimcilere acı gerçeklerden bahseder. gerçekten yaratıcı olabilirsiniz. harika fikirler üretebilirsiniz ama reklamcılık çok başka bir dünyadır. ne kadar devam edebilirsiniz ki, bu dünyanın içinde bir çok zeki veya yetenekli olmadan yaratıcı işler çıkaran insanlar da vardır. maksat "bu reklamı keşke ben yapsaydım" dedirtebilmektir.

  charles mignus'un dediği gibi: "herkes basiti karmaşık bir hale sokabilir. asıl karmaşık olanı basitleştirmek yaratıcılıktır"

  en önemli gaye "fark edilmek"tir. ki zaten kitabın kapak tasarımından tutun da ismine kadar amaç fark edilmek üzerine kurgulanmıştır. şu anki basımında kapak tasarımında büyük harflerle beni seç! ibaresi yer alır. çevresinde küçük küçük siyah portfolyo çantaları vardır. sağ üst köşede ise diğerleri ile aynı boyda ve aynı kalitede olan bir çanta ise kırmızıdır. işte olay bu kadar basittir. merak uyandıran bu çanta tüm diğer siyah portfolyo çantalarından ayırdedilmektedir. işveren yahut malı satın alacak kişi ilk etapta ona bakacaktır. bu da diğerlerinin arasından sıyrılmanızı sağlar.

  kimi firmaların piyasaya çıkışlarında amaçları ilk etapta müşterinin ürünlerini denemesini sağlamaktır. bunun için gizemli, ilginç yöntemlere başvurmaları da işte bu nedenlerdir.

  siz de eğer kitabın ilk bölümünü oluşturan "reklamcılığa uygun muyum?" sorusuna olumlu cevap verirseniz bundan sonrası için kendinize dikkat çekmek için çeşitli yöntem arayışlarına girmek durumundasınız.

  unutmayın: "farklı olan kazanır"

  sen seçildin, peki. çok güzel. işte bundan sonra da kendi satışını en iyi şekilde yapmanın yöntemlerine geçilir. unutma. ne kadar iyi bir pazarlamacı olursan malının değeri -kendini işverene pazarlıyorsan da senin hizmet değerin-` : maaş+prim+standart` o kadar yükselecektir.
 • bu kitabın oluşumunda büyük etkisi olan sitenin (bkz: ihaveanidea.org) bir diğer türevi'ni haluk mesci 2005 ocak ayından beri http://derdimvar.blogspot.com/ adresinde yapıyor. reklam dünyasında tutunmanın okulda öğretilmeyen yolları ve türkiye'deki reklamcılara kendini nasıl "seç"tireceğini öğrenmek adına hoş bir klavuz.