şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sevildiginden emindir.
    var boyle bir sey. ben uydurmadım.
    hatta kıskanmayan kadın da var.
    iste bunlar hep dogru sevilmenin eseri.
    kıskanmaz cunku uzerine gul koklamayacagını bilir.
    beni seviyor musun diye dakika bası sorup adamı iflit etmez, cunku sevildigi her daim hissettirilir.

halbuki kimi adam o kadar dogru sevmez ki senden kıskanclık ve sevgi arsızı yaratır.
    sırf nasıl dogru sevecegini bilmediginden. sırf buyumemis erkek cocugu oldugundan.

yalnız cok sevilip ustune gul koklanmayacıgına inanıp huzurlu huzurlu iliski gotururken, kıskanmaz ve gorece iliski anlamında ozguvende tavan yapmısken boynuzlanmak mı? cocukluktandır sanki.. evet. cunku buyuyunce seven adam yapmaz oyle sey.
  • sevilmediğinden emin olan kadındır.
  • bazısı cevaptan korkan kadındır..
  • ya sevildiğini hissetmiştir; iliklerine kadar.
    ya da sevilmediğini biliyordur; beyninin her bir hücresiyle.
  • düzgün bir ilişkisi olan kadındır. sevildiğini duymaktan daha çok hissetmek gerekir. artık hissetmiyorsa soruyorsa geçmiş olsun, hayırlı olsun, önümüzdeki ilişkilere bakalım da denilebilir.
  • "seviyorsa kendisi söylesin, ben ne sorup durayım ki" diyen kadındır.
  • benim böyle bir kız arkadaşım oldu. dur, hatta iki tane oldu sanırım.

evet, mükemmel ilişkilerin insanı değilim. hatta bu soruyu sormuyorsa sorunun yarısı karşı tarafta ise, yarısının da bende olduğunu bile kabul ediyorum.

ama dur, tahmin ettiğinden daha acı bir hadise aslında bu. sevdiğine emin olmuş ve sormayan kadın hareketi değil, sevmeyen ve karşı tarafın sevmesinin de sikinde olmayan bir kadın hareketi de olabilir. ki benimkilerin bu kalıplara girdiğine de kalıbımı basarım.

sorması için taklalar atıp, sevgiye arayan erkeği duvara toslatır bu kadın. hiçbiriniz yaşamaması dileğiyle.
  • sebepleri çeşitli olabilir ama istemeden de olsa hakikate teğet geçmiştir.

zira,

insanoğlu gerçekte nefsinden/ben'inden başkasını sevmez. sevse de, bu sevgi aslî veya zatî değil arızîdir(eğretidir).

zencinin siyahlığı aslî ve zatîdir, izale olması mümkün değildir. lâkin kömür işçisinin siyahlığı arızîdir ve dış bir etkenle kolayca zâil olur.

bir kimse nefsin/ben'in hakikatine ulaşır ve cüzi benliğini külli benlikte eritebilirse, işte o zaman batmaz, sönmez bir muhabbetle ayrım gözetmeden tüm yaratılmışları sever, yaratandan ötürü.

hatta o, aşkın ve muhabbetin billurlaşmış hâlidir.
  • akıllı kadındır!... ne hayatınızı dara, ne sizi zora sokar!... hakkını veremezseniz ne zaman sizi terk ettiğini bile bilemezsiniz...
  • allahına kadar maddi manevi yanındayım bu ismi herneyse olan kadının. bir şeye sıkışırsa gelsin yardım edelim, canını öyle bamya şeylere takan hemcinslerini de kıskanmıyordur hem bu.

yeminle ayakta işesen sen, en uzağa işersin.