şükela:  tümü | bugün
  • islam oncesi mekke aristokrasisinin en onemli ailesi. hz. osman tarafindan sam valisi yapilan muaviye onculugunde, mekkenin mulkiyet hakkinin kendilerinde oldugu, islam'in bu kaderi degistiremeyecegi iddiasiyla islam medeniyetine bizans usulu bir saltanat gelenegi getirmislerdir. bu dogrultuda ehli beyt saltanati taraftarlariyla catismis, islam'da ilk buyuk bolunmenin, sii imamlik mitolojisi ile sunni saltanat ideolojisi catismasinin temelini atmislardir.
  • (bkz: emeviler), (bkz: ümeyye oğulları)

    bu ailenin, emevilerin küçük bir şehirdeki ticari-siyasi hakimiyeti, muhammed'in zuhuru, hicreti, islamın yayılışı ve mekke'nin fethi ile ortadan kalkmıştı, yenildiler. daha doğrusu etkileri, bütün yarım adayı* hatta güneybatı asya'yı karıştıran bu fetihçi dinin depremiyle ayrıntı haline gelmişti. ancak kaderin cilvesiyle demeyelim de, devletleşme, iktidarın nasıl ve kimde kalacağının şiddet dolu tartışmasının içinden, islamın "kanlı iç savaşlarla geçmiş asrı saadet" (olaya gel) döneminin sonunda; islam dininin/devletinin merkezinde olmanın, güç merkezine coğrafi ve sosyal olarak yakın ve ilişkili olmanın, bu işlerde daha tecrübeli olmanın avantajıyla 30-40 yıl sonra bir imparatorluğun hanedanına konmuşlardır.
    yani islamı muhammed'i en büyük rakip, düşman görüp ordular toplayan, muhammed'i takipçilerini aç bırakan boykotlar ablukalar düzenleyen, mekke'den süren bu aile, onun devriminin ve takipçilerinin oluşturduğu momentumla ortaya çıkabilecek bir imparatorluğun tepesini muaviye ile ele geçirmiştir.
  • peygamber ve ebu bekr'den sonra ömerin katli ile düğmeye basıp arap yarım adası ve bütün bölge coğrafyasında adalet ve hukuk zıddına komplo, soykırım, tehdit, katl ve düşmanlıkları kışkırtmak ve kullanmakla idareyi ele geçiren bugün dahi akan kan ve gözyaşında payları bulunan her lanetten payı olan bir ailedir. ömer bin abdullaziz bu tanımın dışında tutulur ve tutulmalıdır. allah ve resulu bu aile kadar yeryüzünde başka kimseyi rahatsız edip huzurunu kaçırmamıştır. onlar kadar da alem-i islamı rahatsız edip huzurunu kaçıran bir aile olmamıştır. osman ilk komplo kurbanıdır ve bu komplo kullanılarak ali ve sonra evlatları ve akrabaları kendilerine duyulan kini tam hissettiren şekilde katledilmiştir. kendisine tonlarca mektup yazıp kufeye davet eden sonra pabuç pahalı gelince kerbelaya kadar gelip ehl-i beyt ve ashabını orada katleden kufeliler her kim iseniz her lanet üzerinize olsun.

hesabın var mı? giriş yap