• sözlerini yusuf hayaloğlu'nun yazmış olduğu ahmet kaya şarkısı

bir ince pusudayım
    yolumun üstü engerek
    bir garip akşamdayım
    sırtımı gözler tüfek

ben senin sokağına
    ulaşamam,dardayım
    o mazlum gözlerine
    bakamam,firardayım

oysa ben bu gece,yüreğim elimde
    sana bir sırrımı söyleyecektim
    şu mermi içimi delmeseydi eğer
    seni alıp götürecektim

beni vur.... beni onlara verme
    külümü al uzak yollara savur
    dağılsın dağlara dağılsın, bu sevdamız
    ama sen ağlama dur

bir ince pusudayım
    bu gece zehir zemberek
    bir yolun sonundayım
    sessizce tükenerek

ah, senin ellerine
    uzanamam,yerdeyim
    o masum hayallere
    varamam ölmekteyim
  • bunu nasıl söyler bi insan.
    beni sen vur, onlar değil.
    bi yerde ölmek gerekiyorsa bunu sen yap yani öyle öleyim.
    aşk desen değil, o kadar basit değil.
    sevda diyesim geliyor daha çok.

bu tarz şarkıları yazan adamların yaşadığı kafa, öyle şimdiki gibi şirazesi kaymış, nefs fışkıran, libidal türden şarkıları fırtlatan kafaları, selamıyla ezer. bi sözüyle değil, virgülüyle; arada verdiği es'le ezer.
    insanın aklına yarla sevişmek gelmez böyle şarkıları dinlerken. iyi mi acaba değil, üşüdü mü de değil mesela...
    daha çok ''sigarası yeter mi acaba bu gece''... ''gelmese aklına ipe sapa gelmez düşünceler'',,, ''gelmesin gözleri o'nu anlayamayacak birinin gözleriyle göz göze'' misal. aç mı, tok mu da değil yani. ''kalbi sıkışmasın yeter ki''... gibi.
    tinsel şarkılar bunlar. enteresan ruh halleri. azalanlardan.
  • "...oysa ben..
    bu gece yüreğim elimde
    sana bir sırrımı söyleyecektim..."
    bir insanın tüm samimiyeti ile savunmasız olduğu, zırhını çıkarmış durumu bu kadar güzel anlatılırdı herhalde.
  • nasıl yazılmamış bilmiyorum. 68 kuşağının bir fidanı koray doğan'a yazılmış şarkıdır.

aşık olduğu kadını görebilmek için fellik fellik aranmasına rağmen saklandığı evden çıkmış; sevdiğine ulaşamadan sırtından yediği polis mermisiyle can vermiştir koray doğan.

bir ince pusudayım
    yolumun üstü engerek
    bir garip akşamdayım
    sırtımı gözler tüfek

ben senin sokağına ulaşamam dardayım
    o mazlum gözlerine bakamam firardayım

oysa ben bu gece yüreğim elimde
    seni alıp götürecektim...

(bkz: koray doğan)
  • ahmet kaya, şarkının birinci kısmında "o mazlum gözlerine bakamam, firardayım", ikinci kısmındaysa, "aah senin ellerine uzanamam, yerdeyim..." diyerek insana ah ettirir. sanki ahmet abi o an kalbinizin içindeymiş gibi. ordan söyler o şarkıyı ve siz artık kulağınızla değil, göğsünüzün içinden duyarsınız sesini. anlamınaysa hiç girmiyorum, giremiyorum.
  • durduk yere adamın yüreğini eline veriveren şarkıdır. şimdi gel de ağlama dur..
  • eğer ahmet kaya gül dikeni, öyle bir yerdeyim ki, yaşamadın sen, hep sonradan gibi güzelim şarkıları söylesemeydi sadece bu şarkısı için bile çok sevebilirdik kendisini. ismet özel'in dediği gibi ''bir gençlik ölümü saklı''dır bu şarkıda. yarım kalmışlığın ve söylemek istenilenilen sırların yakıcılığı vardır. dinledikten sonrası kayıtsız kalınamayan istisnai şarkılardandır.
  • "oysa ben bu gece,yüreğim elimde
    seni alıp götürecektim"

diyor ya hani,

ismet özel'in; "kurşunun değdiği yerde heves kalmıştır" deyişi daha bir anlamlanıyor.
  • beni bul albümünden klip çekilen iki şarkıdan biridir ayrıca... *
    yönetmen için (bkz: sinan çetin)

fd nin şarkı hakkındaki yorumu :

" beni en çok yoran şey şarkı seçimi oldu. kendimi de şaşırtmak adına en değişik, kendi tarzım için yorumlaması en zor olacak şarkıyı seçmek için bayağı bir zaman harcadım. zaten ilk dinlediğimde de beni en çok etkileyen, benim tanımımla en melodik ahmet kaya şarkısı olan beni vur u tercih ettim. serdar öztop aranje etti..."
  • www.fizy.com sitesinde iki şarkı ayrı ayrı dinlenildiğinde ahmet kaya samimiyetinin ve vurgusunun şarkıyı şarkı yaptığı anlaşılan ve feridun düzağaç yorumuna göre daha yukarılara çıktığı anlaşılan yusuf hayaloğlu güftesi.
hesabın var mı? giriş yap