şükela:  tümü | bugün
 • iyi huylu, kanser olmayan prostat büyümesi, cerrahi olarak tedavi edilebilir.
 • (bkz: benign)
  (bkz: hipertrofi)
 • ahmet aydın'ın bir söyleşisinden:
  kabak çekirdeği yiyenlerde prostat büyümesi olmuyormuş, doğru mu?

  büyük ölçüde doğru. yapılan bir hayvan deneyinde 20 gün süre ile testosteron enjekte edilen erkek farelerin bir birinci grubuna kabak çekirdeği yağı, ikinci grubuna ise mısır yağı verilmiş (25). 21. günde hayvanlar öldürülmüş ve mısır yağı alan grupta prostat büyümesi olurken kabak çekirdeği yağı alanda büyüme görülmemiş.

  insanlarda yapılan çalışmalar yok mu?

  var. korede yapılmış (26). prostat büyümesi olan hastalara 320mg/gün kabak çekirdeği yağı verilmiş. üç ay sonra hastaların şikayetleri büyük ölçüde azalmış. kabak çekirdeğinin yüksek olan dehidrotestosteron seviyesini düşürdüğü sanılıyor. kabak çekirdeğinin, arjinin, selenyum, magnezyum gibi besleyicilerden zengin olmasının da bir yararı vardır mutlaka.

  preostata faydalı bir başka bitkisel ilaç da cüce bir palmiye türü olan saw palmetto’nun meyvesinin özü. hakkında çok sayıda çalışma yapılmış. bu çalışmalardan otuzunun metaanalizi yapılmış (27). bu çalışmalara katılan beş binin üzerindeki prostat büyümesi olan hastaya 4-60 hafta süre ile saw palmetto özü (yaklaşık 300-400mg/gün) verilmiş. hastaların çoğunda prostat şikayetleri büyük ölçüde azalmış

  erkek okurlarımız prostat hastalıklarından korunmak için neler yapmalılar?

  önerilerimi şöyle özetleyebilirim:

  * un ve şeker tüketimini iyice azaltın; öyle ki kan insulin düzeyiniz 5 ünitenin altında olsun.
  * günde en az bir domates ya da karşılığı kadar domates salçası yiyin.
  * karnabahar, brokoli ve her çeşit lahanayı bol bol tüketin.
  * günde bir-iki avuç kabak çekirdeği yiyin.
  * günde en az 1000mg aktif balık yağı (epa+deha) alın, ayçiceği, mısır, margarin gibi omega-6’dan zengin yağları diyetten çıkartın.
  * kan d vitamininizi 40-120ng/ml arasında tutun.
  * selenyum ve e vitamininden zengin olan kabuklu kuruyemişleri yiyin.
  * yeşillikler yüksek magnezyum ve k vitamini oranları ile prostat sağlığınıza faydalı olur.
  * günde en az yarım saat yürüyün, egzersiz yapın.
  http://beslenmebulteni.com/…id=71:kanser&itemid=474
 • prostatın benign olarak büyümesi.
 • prostatın benign olarak grow etmesi. arada türkçe kelimeler kullanınca anlaşılmıyor tabi, iyice açıklamak istedim.
 • mesanenin altındaki idrar yolunu daraltıp sıkıştıracak şekilde prostatın iç kısmındaki bezlerin büyümesiyle kendini gösteren durum. medikal tedavi, cerrahi tedavi ve botoks gibi yöntemlerle tedavi edilebiliyor.

  kaynak: https://www.doktorsitesi.com/…de-botox--enjeksiyonu
 • halk arasında direk prostat olarak bilinen bir hastalık. yaşlı erkeklerde sık görülmesinin nedeni, biraz kaçınılmaz olması.

  bu konuda bilinen en büyük hatalardan biri ayakta işemek prostat yapar inanışı. böyle bir şey bilimsel olarak doğru değil. erkeklerin ayakta işemesi anatomik elverişlilikten kaynaklanan bir şey, ayakta işediği için prostat bezi büyümez. peygamber sünneti diye ayakta işetmemek için hocaların, hacıların söylediği bir şey olarak topluma yerleşmiş sanırım, şu an herkes buna inanıyor. yok efendim böyle bir şey.
  bu demek değildir ki ayakta işemelisiniz, hijyen kaygınız olur işemezsin pisuvara gayet normal. ama prostat olma korkunuzdan çömelmek normal değil, yersiz bir safsata.