1. benim annem pazarları uyandırmaz yavrusunu
    benim annem pazartesi demlikte bir çay tanesi
    benim annem salı günü ya hüzün ya düğün tülü
    benim annem bir çarşamba görmesen de sen aldanma
    benim annem perşembeyi iyi bilir işkenceyi
    benim annem cumaları gezer bütün kuytuları

benim annem cumartesi her bir dilde çıkar sesi
    benim annem cumartesi elinde solmuş bir resim
    benim annem cumartesi hesap soracak öfkesi
    benim annem cumartesi benim annem cumartesi

sözlerine sahip,
    kendisini "arjantin, türkiye ve şili'de özellikle darbe dönemi ve sonrasındaki demokrasi görünümlü ya da somut militer rejimler elinde kaybedilen, öldürülen, işkenceden geçirilen evlatlarının hesabını/akıbetini sormak için yan yana gelen plaza del mayo veya cumartesi annelerine bir selamlama olan bu çalışma, eril bir intikam alma çağrısından ziyade bizzat gündelik hayatın kurucusu olmasına rağmen (belki de bizzat bu nedenle) gerek cinsi gerek içtimai gerekse de iktisadi olarak en fazla sömürülen kadınların ve annelik durumunun -duygusal ya da mitik bir ajitasyona başvurmadan- toplumsallaştırılması gündemine sahip metin bloğunun üç farklı müzikal tarz içinden akıtılmasından müteşekkildir. şarkı albaylar cuntası'na karşı yunanistan politeknik direnişinin bildik ezgisiyle, direniş geleneklerinin metinsel yahut müzikal düzeyde birbirinin içine örülmesini gaye edinir." diye anan bandista şarkısı.

(bkz: paşanın başucu şarkıları)
  2. yani şimdi ben burda cinslik yapmak istemiyorum ama, konserlerde çok bin kat falan daha mükemmel çalınan-söylenen bir şarkı benim annem cumartesi. kaydı o kadar beğenmedim.

bugüne kadar iki-üç kere dinleyebilmiştim, daha fazla dinleyebileyim diye üşenmedim bir adet konseri başından sonuna kadar kaydettim audio olarak, ondan beri sürekli konser kaydını dinliyorum, berbat bir kayda rağmen her seferinde diken diken olan tüylerimin kendine gelebilmesi için en az yarım saat geçmesi gerekti, ya oturdum hunhar yazılar yazdım ya çıktım sokakları dolandım falan... ama iyi ki ilk olarak kayıttan değil de konserde dinlemişim şarkıyı, bilemiyorum ki, yani kötü diyemem tabi ama işte konserlerde çaldıkları hali milyorlarca kat daha iyi.

kayda dair fikirlerim bunlar, şarkıya dair fikirlerim zaten şuracıkta mevcut: (bkz: #16706573)

yani burda şair kitleye seslenmiş: bandista performanslarına gidin lan! çabık! koşarak!
  3. "anne bul beni" çığlığı yitip gitmiş, "anne biz geldik" diyemeyecek nicelerinin haykırışı olmuş bandista şaheseri.
    her dünü, günü, yitmiş yavrusu olmuş, ellerinde bir soluk resim kalmış annelere ithafen...
  4. evet, bak bir daha dinledim, hakkaten konserde daha güzel söylüyollar. miksin gözü kör olsun. çok en birinci kraliçe.

benim annem perşembeyi, iyi bilir işkenceyi hakkaten de. bunu da vurgulamadan edemiyorum bir yandan.
  5. "

ah kör kuyularda bul beni,
    bul beni bir sahilde çıplak - bir işkence gemisinde elektrikle ayık - bir kışlada kayıp,
    anne, bir sokak başında, isimsiz yüzsüz bir kimsesiz mezarında
    kaybedenler kaybetti yazan mezar taşının altında bul beni,
    anne bul beni arjantinli annelerin arasında, plaza del mayo'da,
    anne bul beni galatasaray meydanı'nda; bul beni ramallahlı annelerin, gazzeli annelerin,
    anne bul beni varşova gettosunda,
    anne bul beni nico'nun bart'ın italyan annelerinin gözlerinde,
    anne, bul beni, bul beni. anne bul beni bi sokakta, akranlarım bağırırken hala,
    anne bul beni bul beni bir sabah, bir sabah diyen adamın gözlerinde bul beni,
    o sabahı kuran kadınların sözlerinde,
    anne bul beni ahmet kaya'nın gözlerinde.
    anne bul beni.

"arkadaşlar ben bir anayım benim sesimi duymak zorundasınız, beni dinlemek zorundasınız."

"

burdan bütün devrimcik gençlerimize seslenmek istiyorum: arkadaşım anayı bacıyı karıştırmayın, sel olup akıyor sonra... ameliyatlı yerimiz orası, elleşmeyin.

(bkz: oğula ağıt)
    ve mesela
    (bkz: bir görüş kabininde)
  6. ahmet kaya hürmetini onun "beni bul anne" (albümün adı da "beni bul" idi galiba) şarkısına selam ederek gösteren bir icraat olduğunu da not etmeli.
  7. şu gri renkli istanbulun gökyüzünü bile güneşli, parıl parıl parıldatan süpersonik bandista şarkısı.

benim annem cumartesi hakkında bilgi verin