şükela:  tümü | bugün
 • duygulu acıklı melodisiyle kucucuk cocugun dengesini alt üst eden, hüzünlendiren sarkı.
  "bugün hala kulagımda cınlıyor tatlı sesin
  benim annem güzel annem sen benim herseyimsin"
 • sertab erener'in filiz makarnalari reklaminda soyledigi sarki. reklamda gercekten de annesiyle oynamisti galiba*.
 • ilkokul yıllarım esnasında beni müzik dersinden kaçma/kaytarma noktasına getiren çocuk şarkısı. fazlasıyla duygusal yaklaşıyordum belki, ama sırf o duygu sömürgeci şarkıyı (tabii ki hocanın piyanoda çalabildiği en acıklı tını eşliğinde) duymamak için anneler günü haftasında müzik dersi esnasında revire gitmek için izin ister, koridorlarda dolaşırdım, yakalanıp yetkililerce sözkonusu şarkı marifetiyle infaz edilmek korkusunu taşıyarak. hala duygulanırım duyunca.
 • bu şarkı ile ilgili tuhaf bir şey var. artik küçükken bir filmde mi kullanilmşti, yoksa bununla ilgili toplumsal bir infial mi yasanmişti bilemiyorum ama şimdilerinde 20lerini aşmiş kim bu sarkiyi hatirlasa hemen gözler doluyo, bogaza bir yumru oturuyor, insanin içi bir tuhaf oluyor. hanişarkının içinde oyle çok acikli bir durumda yok, nedir benim annem canim annem beni al kollarina, kucaginda ninni soyle filan falan. gayet huşu ve huzur hisleri agir basan teskin edici bir parça. sinsi şarkı nasil yapiyorsa ilk notada allah dedirtip, insana kroşe indiriyor.
  nasil bir rahme dönme isteğidir, nasil bir hayattan, bireysellikten vazgecme ozlemidir ki insani boyle annesinin etegine yapişma isteği ile dolduruyor, anlamak mümkün değil. allahim sadece şarkıdan bahsederken bile 2 kilo göz yaşı döktüm, tansiyonum düştü, gözlerim karardi.......
  (bkz: anne beni rahmine geri al)
 • ilkokulda müzik dersinde bu şarkı söylenirken annesini kaybetmiş iki kardeşe hep bakardım ne zaman ağlayacaklar diye ama bir türlü ağlamadı duygusuz itler, halbuki benim gözlerim dolardı.
 • kucucukken bas ucumda bana ninni soylerdin
  sabahlari uyaninca beni oksar severdin
  benim annem guzel annem
  beni al kollarina
  ninnilerle uyut beni
  sarkilar soyle yine
  bugun hala kulagimda
  cinliyor tatli sesin
  benim annem kalbimin sen
  en guzel yerindesin
  benim annem guzel annem
  beni al kollarina
  ninnilerle uyut beni
  sarkilar soyle yine

  seklinde sozleri vardi.

  ama ne zaman soylesem, mirildansam nutkum tutulur bi sure sonra, inceden bir sizi gibi, gozume de yaslar dolar.
 • " ustam ölmüş ben satarım" * dizelerinin geçtiği şarkıyla beraber, çocukluk dönemine ait en damar ninnilerden biridir. o el kadar halin, çocuk kalbinle bile dinlendiği vakit, hüzünlendirip, tüylerinizi diken diken edip içinizi dağlar. özellikle de " benim annem guzel annem, beni al kollarina" bölümü duygusallığın tavan yaptığı noktadır ve o andan sonra eğer ki çok hisli bir veletsen, hıçkırıklarını tutamayıp ağlarsın. bu yüzden, çocukların " hüzün " adını verdiği bir ninnidir. çocukluk dönemine ait diğer gerizekalı şarkılardan öte, bambaşka bir havası vardır üstelik. çocukların içerisinde saklı kalan histerikliğin dışa vurumu, annenin çocuklar için ne kadar önemli olduğunun ispatıdır. duyulduğu an itibariyle iki gram beynimizle duygularımız alt üst olur, " acıklı " kelimesiyle ilk bu dönemler tanışmaya başlarız. hele ki bir de annenizi daha çocukken kaybeden bir veletseniz, bu şarkıyı gizlice mırıldanıp, geceleri yorgan altından yastığınızı ıslatan melankolik bir çocuk olmanız kaçınılmazdır. sözkonusu ninninin aynı leveldeki diğer bir alternatifi için; (bkz: #15923823)
 • çocukluğumun sümük baloncukları ile süslenmiş en grotesk anılarının arkaplan müziğiydi.

  bir anda aklıma geldi de "lan el kadar çocukken iyi rakıya başlamamışım, böyle efkar olmaz olsun kahretti beni." deyiverdim.

  - beni aaağll kollarrıığğaaböğühühü` :kahrolmak` (kadın evde yemek pişiriyor lan, n'oldun şimdi?)
 • dikkatsiz, inatçı, dediğim dedik, çaldığım düdük biri gelip te "dyzb"
  deyip silene kadar sözlerinin doğrusu aşağıdadır:

  küçücükken başucumda bana ninni söylerdin
  sabahları uyanınca beni okşar severdin
  benim annem, güzel annem beni al dizlerine
  kucağında okşa beni, ninniler söyle yine

  bugün hâlâ kulağımda çınlıyor tatlı sesin
  güzel annem kalbimin sen, en büyük neş'esisin.