şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1977 yapımı yapımcılığını hulki saner, yönetmenliğini temel gürsu’nun yaptığı film. itır esen’in dönemin arabesk starlarıyla çevirdiği tek filmdir.

  --- spoiler ---
  ferdi* horlanan bir çocuktur çünkü babası yoktur bu yüzden arkadaşı selma’nın manevi babasından azar yer. selma’nın* babası vefat etmiş ve onu mithat* amcasına emanet etmiştir. açılış sekansında ise ferdi’nin annesinin terk edilişi vardır. bu özelliğiyle geleceğin emrah filmlerine teaser niteliğine bürünmüştür filmimiz.

  derken yıllar geçmiş selma hukuk fakültesini bitirimiştir. arkadaşlarıyla büyükada’ya eğlenmeye giderler. ferdi de laz arkadaşıyla selma ve tayfası ile aynı zamanda adaya eğlenmeye gitmiştir. derken iskelede ferdi dalgınlıkla selma’nın çerezlerinden otlanır selma kendisine gülücük atar. selma faytona binerken kırmızı yeleğini bir yere taktırır derken örme yelek söküledursun ferdi arkadasından koştutur ama yine de yelek mefta olur. selma takım elbiseyle birdirbir oynayan gudik arkadaşlarıyla takıladursun ferdi bu yelek olayına bozulur ve benim ceketi al çocuğumu keserim triplerine girer. selma kabul eder ceketi alır ve ertesi gün buluşmak üzere ayrılırlar. buluşup kaynaşırlar ertesi gün. kader ağlarını örmeye başlamıştır.

  selma’nın aile dostu kenan* selmaya aşıktır. kenan pek tekin bir adam gibi görünmemektedir. selmaya bir gün eser bir ferdiciğimi ziyaret edeyim der. ferdinin tamirhaneye gider. ferdi kırılır kendini sahile vurur. selma tutturur seni amcama götüreceğim diye. ferdi ısrarlara dayanamaz selma’nın amcasına giderler. amcası pek de hoş karşılamaz ferdiyi bir fakülte mezunu bir tamirci parçası ile nasıl evlenir diye karşı çıkar. ferdi sinirlenir ortamı terk eder arkasındanda selma. selma ferdiye benim servetim ikimize de yeter der. ferdi dellenir selmaya tokat aşk eder, selma ferdinin dizlerine kapanır. ferdi bu arada selma’nın çocukluk arkadaşı çıkar. ortalık tam duruldu derken ferdinin dayısı erol taş hapisten çıkar.

  dayısı ferdiyi hırsızlığa zorlar. erol taş ferdi’nin selma ile olan dümeni çaktığı için ferdiyi ona senin piç olduğunu söyleyeceğim diye tehdit eder. ferdi yine histerik biçimde kendini sahile vurur. sigara tüttürür yol ayrımına geldiğinin farkındadır. ferdi dayısını tehditlerine dayanamaz ve teklifini kabul eder. fötr şapkalı beceriksiz hırsız erol taş önde ferdi arkada selma’ların evi soymaya giderler. derken olanlar olur ve selma’ya yakalanırlar. selma’nın güvenini yitirir ferdi. ama selma olanları bilmemektedir. ferdi dayısından intikam almak istemektedir. odasını basar çaldıkları ne var ne yoksa alır bu arada yaralanır. yaralı yaralı selma'nın evine gider ve çaldıklarını geri yerine koyar bu sırada dubleks katından zemine düşer. tam bu sırada mithat bey'in eşi sinsi planlar kuran kenan'ı öldürmüştür. derken mithat bey olayı ört bas eder. akabinde ferdiyi savunan avukat olarak görürüz selma’yı. ferdi mahkeme sürecinde mithat bey’in oğlu çıkar. hakim, savcı gözyaşlarına boğulur. ferdi serbest kalır film burada biter.

  --- spoiler ---
 • jeff buckley şarkılarının bu topraklar için muadili..
 • bu şarkının beynime kazınmasının tek sebebi iki milyon kere seyrettiğim ve bir o kadar daha seyredebileceğim türkan şoray ve bulut aras'ın oynadığı sultan filmidir.filmin sinema sahnesinde ferdi tayfur'un derbeder filmi gösterimdedir ve tam olarak şu noktada çalmaya başlar :

  (filmdeki kadın)-yavaş ol çocuğu uyandıracaksın!
  (filmdeki adam)-uyanırsa uyansın be
  (filmdeki kadın)-sarhoşsun sen.üzülüyorum ama
  (filmdeki adam)-istemiyorum sizi, defolun defoluunn
  adile naşit-tüüüü gözün kör olsun senin adi adam, el kadar çocuğa acı bari
  bütün sinema ahalisi-yuhhh
  dın dın dırırın dın dıdı dın dıdı herrr geceniiiğğn sebehında başığğm yinee döneeeğr döööneeeğğğr
 • hayatımıza eşlik edip soundtrack'i olduğu için çok güzel, gerçekliği bakımından üzücü.

  "benim gibi sevenler, sevip sevilmeyenler
  benim gibi sevenler, sevip acı çekenler"
 • şımarmadan söylese değme şarkıcılara taş çıkartacak çigan versiyonu için;

  http://www.youtube.com/watch?v=na7krmdman8
 • ilginç şekilde bugüne dek orijinal parçanın bağlantısı verilmemiş.

  http://grooveshark.com/… gibi sevenler/2eqjte?src=5

  bunun daha sonradan bir kaydı daha yapılmıştır ama bağlantıdaki orijinalidir asıl dadından yinmeyen.

  yazları dedemlerin evinde arka odada teyzemin pikabını kurup saatlerce dinlerdim hergün. bunun plağını teyzem umarım çok sevmiyordu. yüzlerce defa dinleyerek çatır çatır bir plağa döndürmüştüm.

  onlarca defa üst üste dinlense bıktırmaz.
 • kabus gibi bir kabus sahnesine sahip olan film. kimi ararsan var, ferdi tayfur, erol taş, yamyamlar, devasa bir heykel, bale yapan kadınlar. an itibariyle flash tv'de gösterimdedir.
 • leyla ile mecnun un senaristi burak aksak çoğunlukla bu filmden esinlenmis gibi,izleyin siz de farkedeceksiniz, kötü mü olmuş aksine çok da iyi olmuş ,çok da mutlu etmiş bizleri
 • mükemmel bir canlı performansı vardır. 1980 almanya konserinden.

  link