şükela:  tümü | bugün soru sor
  • şurdan okuyabileceğiniz kaçak göçmenlerin çaresiz feryadı

"polis göçmenlerin sınır dışı edilip ülkelerine teslim edileceğini bildirmesi üzerine iranlı biri kadın diğeri erkek iki şahıs ağlamaya başladı. genç kadın başı açık olduğu ve saçları boyalı olduğu için iran’a gönderilmesi durumunda kendisinin kolunun kesileceğini, erkek arkadaşının da vücudunda dövmeler olduğu için idam edileceğini söyleyerek gözyaşlarına boğuldu.bir süre polise yalvaran iranlılar daha sonra araçlarla adana il göç idaresi müdürlüğüne götürüldü. burada yapılan işlemlerin ardından 51 kaçak göçmen sınır dışı edildi." şeklinde bilgi geçmekte bu yapılan sınır dışı edilme işlemi irana iade mi herhangi bir bilgi söz konusu değil. en basitinden arapça dizilerin bile youtube tr'de trend olduğunu düşünürsek bu 2 iranlı'yı kabul etsek ne kaybederdik diye düşünmeden edemiyorum...

edit: video eklendi.

edit2: haberdeki bilgilere dayanarak böyle bir şey paylaştım. türkiye'de habercilik vasfı yerine getirilmediği için tuzağa düşmüş olabilirim. sadece cumhuriyet için geçerli değil aynı haberi ihlas haber ajansı'ndan alan diğer kaynaklar da verdi. mülteci alımına özellikle suriyelilere karşı olan biri de değilim ne kadar belli bir kısmı fırsat buldu mu koşulları olmadan 5-6 çocuk yapsa da. yani ne marjinalim ne de iran düşmanıyım. yalnız ülkede şöyle olayların yaşandığını da biliyorum. ülke 3-4 yıl öncesine kadar yol geçen hanıydı. ne zararları olabilir diye düşünerek ve çaresiz olduklarını varsayarak böyle bir paylaşım yaptım

edit3: "adana'da, ülkeye kaçak yollarla giren ve ülkelerinde idam veya hapis cezası alabileceklerini ileri süren 1'i kadın 2 iranlının, güvenli başka bir ülkeye gönderilinceye kadar türkiye'de kalmalarına karar verildi. sığınmacıların ülkelerine iade edilmeleri durumunda idam edileceklerini söylemeleri sosyal medyada gündem olmuştu. geniş çaplı güvenlik tahkikatından geçirilen iki iranlının başvurusu kabul edildi. bu kapsamda iki sığınmacının güvenli üçüncü bir ülkeye gönderilinceye kadar türkiye'de misafir olarak bulunmalarına izin verildi."kaynak yalan beyan vs acındırma sonucu böyle bir karar çıkacağını sanmıyorum dövme saç boyası olmasa da sanırım başka bir konu var ki böyle bir karar verildi. emeği geçenlere teşekkürler
  • ya kurallara uyarsın, ya da kuralları değiştirirsin. öyle marjinal takılmakla olmuyor. mücadele ruhunu kaybetmiş orta doğu insanı çektiği tüm acıları hak ediyor.

-sığınmacıların talepleri kabul edilmiş, haklarında hayırlısı olsun. ülkemize sahip çıkalım, bu insanlar gibi acı çekmemek için...
  • ülkede binlerce suriyeli var. bir bu gençleri mi barındıramadık. ne olursa olsun gönderilmemeliler.

link
  • türkiye'nin iran'dan kaçarak türkiye'ye kaçan iki genci sınırdışı etmesi olayı. türkiye'ye kaçma sebepleri kızın boyalı saçları ve erkeğin dövmeleri yüzünden cezalandırılacak olmaları.

ülkeye kaçak yollarla giren milyonlarla suriyeli mültecinin yanında iki gencin bilerek ölüme gönderilmesi üzücü.

haber link: cnn türk

edit: olayla ilgili link'teki tweet dizisinde türkiyenin gençleri koruma altına aldığı iddiası var. umarım doğrudur.
  • kaç tane dövmeli iranlı erkek gördüm, konuştum, oturup içtik.

yalan beyandır.

“tamam, iran’a yollamıyoruz. burada da kalamazsın. seni avrupa’ya gönderiyoruz” dense havalara uçacak mültecidir.

hani islam şahaneydi? niye kafir memleketlere gitmek istiyorsunuz!?
  • iran ne zamandan beri saci acik olana kol kesme cezasi, dovmeli olana da idam cezasi veriyor. tamam bunlari hos karsilayan bir ulke degil ama yalaninda bir siniri olmali.

http://ifpnews.com/…s/is-tattooing-a-crime-in-iran/

ayrica ne kadar populer oldugu ile ilgili;
    https://www.quora.com/…-popular-are-tattoos-in-iran

edit: "buradan nereye varmak istiyorum. sokakta geziyorsun ve bir kadınsın, farkında olmadan saçının bir teli gözüktü, mollalar gelirler seni arabaya atarlar ve nereye götürdüklerini onlar ve senden başka kimse bilmez. ve tabi ki sana ne olduğunu onlardan başka kimse bilmez."

diye yazmis eleman

yahu 2018 yilinda yasiyoruz, tamam wikipedia engelli ama be amk okuzu bir googleye yazmak cok mu zor. al bak sacinin teli gorunen kadinlara.

https://www.google.fi/…h=1104#imgrc=p5edozpfxovifm:
  • eğer doğruysa insanlık ayıbıdır özgür seçimlerinden sebeple insanlık dışı uygulamalara maruz kalmaları kabul edilemez
  • adamlar dövmeli ya ! insan haklarını hatırlar, mülteciyi severler burada .
  • sınırdışı edilmemek için ajitasyon yapıyorlar. iran'da başını açtı diye kimsenin kolu kesilmiyor yada dövme yüzünden idam edilen yok. tahran sokakları paris moda haftası gibi tiplerle dolu. bir örtünme kuralı var ama maalesef çoğu iranlı bunu sembolik hale getirmiş.
  • asıl türkiye'de kalmayın dediğim durumdur.

ramazanda yemek yesen dayak yiyebilirsin, sokakta el ele tutuşsan tartaklanabilirsin, allah korusun kadın arkadaşına tecavüz edilse, o vakitte sokakta ne işi vardı denilip, tecavüz eden serbest bırakılır.

bence siz yol yakında iran'a geri dönün.