*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kürtleri kendinden aşağı gören, üstten bakmacı türk merkezli anlayışın vazgeçilmezlerindendir.. bunu diyen kişi artık tartışmanın zemini kişiselliğe kaydırmış, argümantatif bir düzeyden oldukça uzaklaşmıştır..bu kişi ile boyle ateşli ve önemli bir mesele hakkında konuşuyorsanız muhtemelen adam yerien koyduğunuz ve "de siktir git" kalıbını kolayca çekemeyeceğiniz biri olduğundan tartışmanın ilerleyen dakikalarında kavga etmek işten bile değildir..çünkü malum şahıs artık meseleye kendini eklemiş, kürtlere bahşettiği arkadaşlığın ve varlığının kürt milletine armağan olduğunu düşünerek konuşmuştur..bu noktadan sonra söylediklerine gelen muhalefet tezleri ve çürütmeleri bizzat kendi şahsını onikiden incitmeye başlayacaktır, sakınılmalıdır..

  bu şahıslara yaptıkları söylemsel yanlışı anlatmak ise çok zordur. çünkü bunu söyleyen kişi uzun dönemli oluşturulmuş anti-modern kürt imajına orient içinde oryantalist bir tad katarak ilginç bir işe imza atmıştır..üst bilinç eksiktir..

  bu cümleyi sarf edenleri içimizdeki oryantalist diyerekten dışlamalı daha fazla kürt arkadaşı olsun diye de doğuya zorunlu hizmete veya askerliğe yollamalıdır..
 • buna benzer bir durum guney afrika cumhuriyeti'nde de rastlanir.zenciler hakkinda atip tutan ve bazi tartisma durumlarinda onlarin pek ileri olmadigini soyleyen bazi beyazlar kendilerini irkci, ve apartheid yanlisi gostermemek icin "i have black friends" derler.
 • "faşist değilim ama kürtleri sevmiyorum" cümlesinin ikiz kardeşidir..

  söylemin aslı şöyledir; "faşistim ama benim kürt arkadaşlarım da var"
 • kullanan herkesin ırkçı olmak zorunda olmadığı ifade. benim de var mesela.
 • (garip bi sekilde insanlarda istemdisi olarak gelisen bir durtudur, etrafindaki onca insanin arasinda her irktan prototipin illa ki oldugu dusuncesi midir ya da kaniksanmis onyargilari umursamadigini ese dosta gosterme cabasi midir nedir bilemiyorum ama cesitli sekillerde cereyan edebilen ilginc diyaloglara neden olur. misal, kuzenle eskiya izlenmektedir, kuzenin ilk izleyisidir, isimleri karistirir, olaylar gelisir)

  - ya neydi su kaju muydu neydi
  - keje.. auhauha kaju dedi allam yaa
  - keje kim simdi sener sen mi?
  - hayir yavuklusu onun
  - haa kadin yani.. ya neden bu isimler filmlerde bole garip oluyo
  - kurt guzelim onlar
  - ya tamam onu biliyorum.. baranla havin gibi iste. onlarinki de kurt ismi dimi? ama benim kurt arkadaslarimin arasinda hic yok boyle isimler?
  - e koymamislardir kanun yok heralde ismi kurtce olcak diye. istanbulda dogmustur buyumustur koklerine cok bagli diillerdir ya da ihtilal sonrasi dogmustur bi aralar yasak varmis o da mumkun
  - haa anladim
  - .... ya senin kurt arkadasin kim vardi yaa?
  - hmm (dusunur bi 3-5 dakka) yokmus ya pardon
  - hey yarab..
  - ne biliym vardir diye seyettiydim. humanist bir insanim
  - yuru be
 • yurt disinda karsilasacaginiz versiyonu:"benim teyzemin gelininin bir arkadasi da bir muslumanla/hintliyle/cinliyle vs evli" dir